Fed: stopy procentowe bez zmian

Ekonomia Wiadomości

Fed utrzymał stopę funduszy federalnych bez zmian na rekordowo niskim poziomie. Decyzja zapadła jednogłośnie. Fed: stopy procentowe bez zmian Przypomnijmy, […]

bitbay zonda

Fed utrzymał stopę funduszy federalnych bez zmian na rekordowo niskim poziomie. Decyzja zapadła jednogłośnie.

Fed: stopy procentowe bez zmian

Przypomnijmy, że przedział stopy funduszy federalnych są na poziomie 0-0,25 proc.. Fed twierdzi, że utrzymanie ich na niemal zerowym poziomie będzie aktualne tak długo, aż nie uzna, że osiągnięty został cel maksymalnego zatrudnienia, a inflacja osiągnie poziom 2 proc.. Celem jest też utrzymanie poziomów „umiarkowanie przekraczających” 2 proc. przez jakiś czas.

„Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i stopy inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższym terminie. Przy inflacji kształtującej się uparcie poniżej długoterminowego celu Komitet będzie działał, aby osiągnąć inflację umiarkowanie przewyższającą 2% przez jakiś czas. Tak, aby inflacja średnio wyniosła 2 proc. i aby długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały zakotwiczone na 2%. Komitet oczekuje utrzymania ekspansywnej polityki monetarnej, dopóki te cele nie zostaną osiągnięte”

– przekazano.

fed stopy procentoweFed kontynuuje więc nadal swoją politykę, którą rozpoczął w marcu, kiedy ściął stopy procentowe aż o 100 pb.

23 marca Rezerwa Federalna ogłosiła nieograniczony skup papierów wartościowych oraz uruchomiła serię programów dostarczających kredyt do gospodarki. W kwietniu wystartował program pożyczkowy na skalę aż 2,3 bln USD. W maja bank centralny ogłosił zaś, że zacznie kupować notowane na giełdzie jednostki funduszy dłużnych. W lipcu przedłużył funkcjonowanie tych programów do końca 2020 roku.

Wiemy już też, że podwyżka stóp proc. jest w praktyce nierealna do aż 2023 roku.

Następne, ostatnie w tym roku, posiedzenie kierownictwa Fedu zaplanowane jest na 15-16 grudnia.

Jak wpłynie to na kurs BTC?

Sam Jerome Powell, który stoi na czele Fedu, twierdzi, że Kongres powinien zgodzić się teraz też na dalsze bodźce fiskalne. Dług publiczny USA przekracza już zaś 27,2 biliona USD.

Tyler Winklevoss, współzałożyciel giełdy Gemini, jest zdania, że to niejako reklamowanie teraz Bitcoinów. Kryptowaluta ma bowiem stałą podaż i nie da się jej sztucznie dodrukować. Czego nie można powiedzieć o dolarze…

Potencjalna wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich może ułatwić Demokratą prowadzenie tego typu polityki stymulującej rynki.

Tagi
FED Powell stopy procentowe

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.