Korea opodatkuje kryptowaluty od 2022 roku

Prawo, podatki, księgowość Lee Ju-yeol

Ponieważ kryptowaluty nadal nabierają rozpędu i nabierają cech regularnych klas aktywów, rządy państw nakładają na nie podatki. Korea Południowa jest […]

bitbay zonda

Ponieważ kryptowaluty nadal nabierają rozpędu i nabierają cech regularnych klas aktywów, rządy państw nakładają na nie podatki. Korea Południowa jest najnowszym krajem, który podjął taką inicjatywę. Jej Ministerstwo Gospodarki i Finansów zapowiedziało, że od przyszłego roku będzie nakładać podatki na zyski z cyfrowych aktywów.

Inwestorzy będą płacić podatek od zysków z kryptowalut

Rząd Korei Południowej kontynuuje swoją propozycję opodatkowania zysków z kryptowalut po kilku ponownych rozważaniach. Lokalna agencja informacyjna Yonhap poinformowała w grudniu, że komisja planowania i finansów Zgromadzenia Narodowego obradowała nad zmianą przepisów dotyczących podatku dochodowego i przepisów dotyczących podatku od konsumpcji indywidualnej.

W ramach inicjatywy regulacji dochodów, handlowcy i inwestorzy kryptowalutowi są zobowiązani do płacenia 20 procentowego podatku, jeśli zarabiają więcej niż 2,5 miliona wonów (prawie 2300 dolarów przy obecnym kursie) z bitcoina i innych kryptowalut. Zyski poniżej 2,5 miliona wonów nie będą opodatkowane. Początkowo ustawa miała zostać wprowadzona w życie w październiku tego roku. Została jednak przełożona i zacznie obowiązywać dopiero w 2022 roku.

Zgodnie z nowym raportem, zyski z bitcoinów będą zgłaszane w ramach „innych dochodów”. Inwestorzy kryptowalutowi będą zgłaszać swoje zyski za pośrednictwem deklaracji o dochodach i będą płacić podatki w maju każdego roku.

Przełom w postępowaniu sprawił, że Korea Południowa stała się rozkwitającym rynkiem kryptowalut. W 2017 r. rząd ogłosił, że będzie ściśle regulował transakcje kryptowalutowe, a nawet zamknął giełdy w kraju po tym, jak seulska giełda Youbit została zhakowana.

Korea a CBDC

Południowokoreański bank centralny, w dniu 7 października ogłosił, że w przyszłym roku rozpocznie fazę dystrybucji cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC. 22-miesięczny program pilotażowy koreańskiego CBDC rozpoczął się w marcu tego roku. Dystrybucja jest trzecią i ostatnią fazą programu.

Faza pierwsza została zakończona w lipcu. Określiła ona wymogi i nakreśliła kształt CBDC. Oprócz tego został dokonany przegląd technologii potrzebnych do realizacji projektu. Druga faza jest obecnie w trakcie realizacji i koncentruje się na analizie działalności i związanych z nią procesów.

Tagi
cbdc Korea Południowa kryptowaluty podatek podatki

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.