za
Kolumbia wyda CBDC. Powód? Walka z niepłaceniem podatków

Kolumbia wyda CBDC. Powód? Walka z niepłaceniem podatków

2022-08-18
BlockchainCBDC
Konferencja Kryptoraport

W ramach nowego programu reformy podatkowej rząd Kolumbii planuje wydać CBDC, a także wprowadzić limity na transakcje gotówkowe.

Kolumbijskie CBDC

Kolumbia rozważa wprowadzenie na rynek swojej cyfrowej waluty banku centralnego (central bank digital currency, CBDC). Oficjalnie celem jest ułatwienie dokonywania transakcji, ale również i ograniczenie obywatelom możliwości uchylania się od płacenia podatków. Taką informację potwierdził Luis Carlos Reyes, szef kolumbijskiego Urzędu Podatkowego i Celnego. Niestety nie podał szczegółów dot. nowej propozycji władz monetarnych.

Kolumbia wyda CBDC. Powód? Walka z niepłaceniem podatków

Wiadomo jednak, że CBDC ma być częścią szerokiego programu reform podatkowych, który jest forsowany przez prezydenta Gustavo Petro. Ten objął swój urząd dopiero na początku sierpnia tego roku, ale ma ambitne plany wprowadzenia w kraju poważnych zmian. Rząd – chcąc walczyć z istną plagą unikania płacenia podatków – planuje również zakazać transakcji gotówkowych na kwoty przekraczające 10 milionów pesos kolumbijskich (2350 dolarów).

Jednym z ważnych celów jest to, aby płatności dokonywane na określoną kwotę były rejestrowane na nośniku elektronicznym

– powiedział Reyes.

Dane Centralnego Banku Kolumbii pokazują, że obieg banknotów w kraju osiągnął najwyższy poziom od 17 miesięcy. Mieszkańcy kraju nadal preferują gotówkę jako formę płatności za zakupy. Papierowych pieniędzy i monet używa około 94% obywateli. 80% robi to przy zakupie artykułów spożywczych, 78% przy doładowaniu telefonu komórkowego i 77% przy dokonywaniu opłat za za mieszkanie.

Prawdziwa idea CBDC

Kolumbia dołącza do innych państw Ameryki Łacińskiej pracujących nad swoimi CBDC, w tym Brazylii, Meksyku i Peru. Kraj jest jednak pierwszym, który tak otwarcie mówi o głównej idei CBDC. Chodzi o ograniczenie prywatności oraz zwiększenie kontroli nad obywatelami. W momencie, gdy wszystkie transakcje będą rejestrowane w elektronicznej sieci (wątpliwe, by był to blockchain, zapewne jakiś jego rządowy substytut), uniknięcie zapłacenia daniny na rzecz państwa będzie wręcz niemożliwe.

Zapewne taki jest też cel Chin, które są dziś liderem, jeżeli chodzi o prace nad cyfryzacją juana. Zaawansowane testy dot. CBDC były tam przeprowadzane m.in. w czasie Olimpiady w Pekinie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności