za
knf blockchain

KNF wydał swoje stanowisko dot. kryptowalut i tokenów

Nexo Earn Aplikacja

[vc_row][vc_column][vc_column_text]KNF wydało właśnie “Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania i obrotu kryptoaktywami”. Dokument jest dostępny pod tym linkiem. Co w nim zawarto?

KNF o kryptowalutach

Polscy inwestorzy dość długo czekali na stanowisko KNF dot. kryptowalut. Pierwsze spotkania konsultacyjne w tej sprawie miały miejsce jeszcze w 2018 r. Dokument dokładnie dzisiaj ujrzał światło dzienne.

Po pierwsze, w stanowisku (od str. 6) dokładnie zdefiniowano m.in. kryptowalutę, kryptoaktywo, blockchaina i wiele innych pojęć. Dla przykładu kryptowaluta to:

“waluta wirtualna w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, gdzie rozumie
się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej;

b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji
lub z nią współpracujące;

c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach
płatniczych;

d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

e) wekslem lub czekiem

– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.”

Tokeny

Najwięcej miejsce przeznaczono na tokeny. Szczegółowo opisano różnice między poszczególnymi rodzajami tokenów. Samą tokenizację opisano jako “zjawisko wykorzystania DLT w celu odzwierciedlenia dobra/aktywa w postaci tokenu wskazującego uprawnienia/obowiązki powiązane z pierwotnym aktywem (tokenizacja wtórna), bądź też w celu wykreowania tokenów nierozerwalnie połączonych z nowo stworzonym dobrem/aktywem (tokenizacja pierwotna)”.

Można odnieść wrażenie, że KNF nareszcie stara się uregulować kwestie prawne dot. kryptowalut i tokenów w naszym kraju. Jak dodano, “Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dostrzega brak standaryzacji oraz pewności prawa w podejściu do wykorzystania kryptoaktywów na polskim rynku finansowym. Celem niniejszego Stanowiska jest zmniejszenie  niepewności regulacyjnej związanej z klasyfikacją i kwalifikacją prawną kryptoaktywów na potrzeby ich oferowania, sprzedaży, lub organizacji obrotu w przypadku, kiedy prawem właściwym jest prawo polskie.” Tyle że nowy raport jest raczej pierwszym (i chyba jednak lekko spóźnionym) krokiem w tej kwestii.

Zachęcamy was do dokładnej analizy raportu. Całość znajdziecie tutaj.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności