KNF łączy siły z centrum technologii UW

Bitcoin

Dziś, 3 czerwca 2019 r. zawarto porozumienie dot. wspólnego działania pomiędzy Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) a Centrum Badań nad […]

Dziś, 3 czerwca 2019 r. zawarto porozumienie dot. wspólnego działania pomiędzy Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) a Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain – jednostką organizacyjną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

KNF stawia na blockchain

“Mając na uwadze, że Komisja Nadzoru Finansowego podejmuje działania mające na celu wspieranie rozwoju innowacyjności rynku finansowego, a celem Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain jest naukowa analiza zagadnień prawnych dotyczących rejestrów rozproszonych, Strony zawarły porozumienie, wyrażając wolę współpracy, w tym wymiany wiedzy i doświadczeń”

– informuje KNF w swoim oficjalnym komunikacie.

Jakie cele stawiają przed sobą obie strony porozumienia? Chodzi głównie o wspieranie rozwoju polskiego rynku fintech poprzez współdziałanie przy realizacji różnej maści projektów naukowych, badawczych i eksploracyjnych w zakresie technologii finansowych, regulacyjnych i nadzorczych w oparciu o technologie rejestrów rozproszonych (z naciskiem na blockchain).

Blockchain na krajowych uczelniach

Niedawno fani blockchaina w naszym kraju mogli cieszyć się też z innej inicjatywy. WPiA UW podpisał w ostatnim czasie także porozumienie z polską firmą z sektora fintech Billon Group:

– Podpisanie porozumienia o współpracy z czołowym polskim fintechem to kolejny etap w działalności Centrum Badań Nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain. Uczestnicząc w licznych konferencjach biznesowo-naukowych, eksperci Centrum przekonywali o możliwości i korzyściach szerokiego zastosowania technologii rozproszonego rejestru. Podpisanie porozumienia z Billonem potwierdza te stwierdzenia i daje szansę na ich wdrożenie w życie w interesie całej społeczności akademickiej

– mówił dr hab. Sławomir Żółtek, pełniący funkcję kierownika Centrum Badań Nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain.

Partnerem technologicznym współpracy Billona z UW będzie też Microsoft Polska.

KNF a kryptowaluty

Choć KNF dziś z pewnością zapunktował w oczach osób zainteresowanych siecią bloków, instytucja raczej słynie z uderzania w rynek kryptowalut. Na swoją „czarną listę” wpisała większość polskich giełd, które oferowały handel cyfrowymi aktywami. Na liście znalazła się np. platforma BitBay, która w odpowiedzi przeniosła siedzibę na Maltę. Trudno więc jednoznacznie ocenić działania Komisji względem innowacji w Polsce.

Tagi
Blockchain KNF uw

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.