za
kazachstan górnicy

Kazachstan zmienia zasady rejestracji firm wydobywających kryptowaluty

Rząd Kazachstanu zmienił wymogi rejestracyjne dla osób i firm zaangażowanych w wydobycie kryptowalut. Powodem może być wzrost liczby górników w tym kraju, których obwinia się za ciągłe problemy z dostawami energii elektrycznej.

Minerzy muszą składać kwartalne raporty władzom Kazachstanu

Rozporządzenie wydane przez kazachstańskiego ministra rozwoju cyfrowego, Bagdata Musina, rozszerzyło wymogi rejestracyjne i sprawozdawcze dla podmiotów wydobywających cyfrowe waluty. Dokument zobowiązuje indywidualnych przedsiębiorców i osoby prawne, które zamierzają kopać bitcoina, do powiadomienia organów regulacyjnych co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Dotyczy to również firm i osób świadczących usługi na rzecz takich przedsiębiorstw.

Firmy wydobywające kryptowaluty muszą przedstawić teraz nazwę, numer rejestracyjny, dane kontaktowe, dane bankowe i adresy IP. Będą musiały również określić potrzeby energetyczne swoich kopalni, planowane inwestycje oraz liczbę pracowników.

Wśród wymaganych dokumentów znajdują się kopie zgłoszeń celnych lub innych dowodów potwierdzających posiadanie koparek, dokumenty potwierdzające, że osoby zaangażowane w przedsięwzięcie są mieszkańcami Kazachstanu, informacje wskazujące lokalizację kopalni w kraju oraz opis techniczny sposobu podłączenia sprzętu do sieci energetycznej.

Górnicy, którzy już rozpoczęli działalność oraz podmioty świadczące na ich rzecz usługi, są zobowiązani do składania rządowi podobnych sprawozdań za każdy kwartał. Ponadto podmioty, które wycofają się z działalności, będą musiały powiadomić państwo w ciągu dziesięciu dni od jej zakończenia.

Kazachstan bitcoin 2

Problemy z dostawami energii

Nowe wymagania dotyczące sprawozdawczości pojawiają się w momencie, gdy władze w mieście Nur-Sultan ograniczają przemysł wydobycia kryptowalut. Co ciekawe ma to miejsce zaledwie rok po tym, jak Kazachstan stał się atrakcyjnym miejscem dla górników w związku z zakazami wprowadzonymi w Chinach. Rząd bierze na celownik głównie nielegalnych górników. Niemniej jednak ucierpieli również ci autoryzowani – głównie z powodu przerw w dostawie prądu spowodowanych rosnącym deficytem energii elektrycznej.

Niedobory zmusiły już niektóre firmy do opuszczenia kraju. Audytorzy próbują również zlikwidować luki podatkowe wykorzystywane przez niektórych górników. Z kolei władze zamierzają powiązać wysokość podatku z wartością emitowanej cyfrowej waluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności