za

Kaspersky ostrzega przed metaverse

Binance Launchpool

Według raportu firmy Kaspersky – zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym – cyberprzestępcy już w przyszłym roku będą wykorzystywać metaverse, by tam atakować swoje ofiary.

Metaverse będzie w 2023 r. ogromnym zagrożeniem?

Wirusy, ataki ransomware i phishing nie są jedynymi problemami internautów. Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa metaverse może stać się przestrzenią działalności hakerskiej.

W swoim raporcie „Konsumenckie cyberzagrożenia: prognozy na rok 2023” z 28 listopada, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, Kaspersky, ostrzega, że hakerzy mogą wykorzystywać metaverse do swoich ataków.

Kaspersky przyznał, że obecnie istnieje tylko kilka platform metaverse, ale ich liczba ma wzrosnąć w nadchodzących latach, a do 2026 r. rynek może osiągnąć wartość nawet 50 miliardów dolarów. Ta ekspansja zachęci cyberprzestępców do ich niecnych działań.

Jakby tego było mało, Kaspersky przewiduje również, że w metaverse będzie dochodzić do napaści na tle seksualnym. Firma wspomina o przypadkach „gwałtów i wykorzystywania awatarów”, dodając, że bez mechanizmów ochronnych lub zasad moderacji „ten przerażający trend” ma się rozwijać.

Powyższe to nie puste słowa. Meta (dawny Faceboook) otrzymywała już wcześniej sporo sygnałów dot. braku ochrony użytkowników i obaw związanych z prywatnością na swojej platformie mediów społecznościowych.

Hakerzy będą chcieć kraść NFT graczy

W raporcie dodano, że wirtualne waluty i cenne przedmioty w grach (w postaci NFT) będą „głównymi celami” cyberprzestępców, którzy będą dążyć do przejęcia kont graczy lub nakłonienia ich do wykonania transakcji, które pozwolą przejąć ich cenne zasoby.

Dziś większość nowoczesnych gier ma już w sobie wbudowaną jakąś formę monetyzacji lub system obsługi waluty cyfrowej, co jest szansą dla hakerów.

Kaspersky zauważa też, że nowe formy mediów społecznościowych również niosą za sobą spore zagrożenia. Wspomniano w szczególności o przejściu na social media oparte na rzeczywistości rozszerzonej, dodając, że cyberprzestępcy mogą rozpocząć „rozpowszechnianie fałszywych aplikacji zawierających trojany” w celu infekowania urządzeń.

Zagrożenia dla nowych mediów społecznościowych i platform metaverse opartych na AR to przede wszystkim kradzież danych i pieniędzy, phishing oraz hakowanie kont, podsumowano w raporcie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności