Bitcoin

Kapitalizacja osiągnęła ATH, a Bitcoin nie. Dlaczego?

Na ostatnim odcinku rajdu Bitcoina (BTC,) kapitalizacja rynkowa po raz pierwszy w historii przekroczyła 330 mln dolarów. Miało to miejsce […]

Data publikacji: 18 listopada 2020

bitbay

Na ostatnim odcinku rajdu Bitcoina (BTC,) kapitalizacja rynkowa po raz pierwszy w historii przekroczyła 330 mln dolarów. Miało to miejsce wczoraj, kiedy cena przebiła poziom 17 750 dolarów.

Kapitalizacja BTC osiągnęła ATH

Według CoinGecko, poprzednia rekordowa kapitalizacja Bitcoina miała miejsce 16 grudnia 2017 roku – w tym samym czasie co ATH cenowe – i wynosiła 329,3 miliardów dolarów. Jednak nowy rekord kapitalizacji został odnotowany mimo, że sam BTC nie osiągnął rekordowej ceny.

Jest na to proste wyjaśnienie – rosnąca podaż Bitcoina. Podczas gdy 16 grudnia 2017 roku istniało około 16,746 mln Bitcoinów, od tego czasu wydobyto ponad 1,8 mln nowych monet (wzrost podaży o 10,75%). Oznacza to, że Bitcoin może mieć wyższą kapitalizację pomimo aktualnej ceny.

Łączna kapitalizacja wszystkich kryptowalut po raz pierwszy od lutego 2018 roku przekroczyła 500 mld dolarów.

Bitcoin wyprzedza firmy

Według Światowego Banku, kapitalizacja rynkowa Bitcoina przewyższa kapitalizację wszystkich spółek giełdowych odpowiednio w Belgii, Iranie, Norwegii, Szwecji i na Filipinach. Oprócz tego jest ona ponad dwukrotnie wyższa niż w Danii, Katarze, Wietnamie, Kolumbii i Polsce.

W porównaniu ze spółkami notowanymi na S&P 500, Bitcoin posiada około 13 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej. Jeżeli BTC byłby notowany na giełdzie, zajmowałby 11. pozycję zaraz za Procter and Gamble, a powyżej Nvidia i JP Morgan. Niektórzy twierdzą jednak, że porównywanie Bitcoin do firm jest raczej bez sensu i należy go porównać do towarów, lub innej klasy aktywów.

Pomimo zbliżania się do ATH, niektórzy analitycy zwracają uwagę na brak aktywności ze strony mediów, tak jak miało to miejsce w 2017 roku.

Jednak według danych udostępnionych przez LunarCRUSH, firmę śledzącą nastroje w mediach społecznościowych, od początku listopada nastąpił znaczny wzrost newsów dot. Bitcoina.

Firma zamieściła na Twitterze wykres sugerujący, że dzienna ilość informacji o Bitcoinie wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Według Google Trends, wolumen wyszukiwania słowa kluczowego „Bitcoin” w listopadzie wynosi około 15 procent jego szczytu z 2017 roku. To dodatkowo świadczy o względnym braku zainteresowania detalistów w porównaniu do czasu, gdy rynek ostatnio osiągnął paraboliczne wzrosty.

W rzeczywistości wolumen wyszukiwań jest dopiero na czwartym najwyższym poziomie w 2020 roku. Większe zainteresowanie BTC miało miejsce podczas marcowego krachu, majowego halvingu, oraz ceny BTC przekraczającej 10 tys. dolarów, również w maju.

Invest Cuffs 2021

geco one rejestracja

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Black Friday Promotion

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.