za
vitalik buterin banki kanada

Kanada wraz z MIT rozpoczyna badania nad CBDC

2022-03-17
CBDC
Nexo Earn Aplikacja

Bank centralny Kanady ogłosił partnerstwo z MIT, które będzie obejmować roczną współpracę w zakresie badań nad CBDC.

Kanadyjski bank centralny będzie badał CBDC

Bank Kanady wraz z Digital Currency Initiative (DCI) MIT będzie badać waluty cyfrowe banku centralnego (CDBC). Według tej pierwszej instytucji, wysiłek ten ma na celu „analizowanie, w jaki sposób zaawansowane technologie mogą wpłynąć na potencjalny projekt CBDC”.

Bank centralny wskazał też w swoim komunikacie, że kraj jak na razie nie zdecydował się na stworzenie CBDC. Jednak hipotetyczne aktywo tego typu byłoby prawdopodobnie powiązane z dolarem kanadyjskim i wspierane przez niego oraz opierałoby się na cyfrowej księdze rozrachunkowej.

Bank obiecał też, że pod koniec dwunastomiesięcznego okresu badawczego zaktualizuje swoje ustalenia nt. CBDC.

Wcześniej, w lipcu 2021 r., Bank Kanady stwierdził, że CBDC mogą promować konkurencję na rynku finansowym, poprawiać sytuację konsumentów i zmniejszać zapotrzebowanie na pośredników finansowych. Stwierdzono również, że CBDC zostanie wyemitowane tylko wtedy, gdy władze uznają, że przyniesie ono pozytywny efekt.

Inne projekty CBDC są w toku

DCI MIT pracowało już wcześniej nad kilkoma innymi projektami związanymi z cyfrowymi walutami. Najbardziej istotne dla dzisiejszych wiadomości jest to, że MIT współpracowało z urzędnikami z USA przy projekcie CBDC Banku Rezerwy Federalnej w Bostonie. Wyniki pierwszego etapu tego projektu zostały opublikowane w lutym.

Badania te doprowadziły również do wydania OpenCBDC-tx, procesora transakcyjnego, który może być używany w przyszłych modelach CBDC.

Różne inne rządy i banki centralne również rozważają emisje cyfrowych walut banku centralnego. Kraje, które są na wczesnym etapie badań i rozwoju dot. CBDC, to m.in. Wielka Brytania, Malezja i Meksyk.

Z kolei Chiny i Nigeria wyemitowały już swoje CBDC.

CBDC Pekinu może być konkurencją dla dolara USA, zwłaszcza dziś – w dobie wojen ekonomicznych i nakładania na Rosję kolejnych sankcji z powodu inwazji tego mocarstwa na Ukrainę. Amerykanie zdają się chyba jednak tego nie dostrzegać i nadal nie pracują nad swoim e-dolarem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności