za

KNF interesuje się emisją CBDC

2022-06-09
CBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie KNF, wziął udział w panelu dyskusyjnym: „Waluta cyfrowa banku centralnego – czy i komu jest potrzebna”. Wszystko miało miejsce w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

KNF a kwestia CBDC

Wciąż rośnie liczba krajów, które interesują się CBDC. Polska jednak jak na razie nie wykazuje nazbyt dużego zaangażowania w tej kwestii.

Jak dotąd, NBP nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC. Powściągliwość banku centralnego w tym temacie wynika również z braku podstaw prawnych dla wprowadzenia CBDC (zawartych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o NBP). Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego

przekazał nasz bank centralny rok temu.

Pod koniec 2021 r., w odpowiedzi na zapytanie PAP, NBP wydał jeszcze jeden komunikat w tej sprawie. Nadal jednak bez konkretów dot. ewentualnej emisji cyfrowego złotego.

7 czerwca miał z kolei miejsce panel poświęcony znaczeniu walut cyfrowych banku centralnego w ekosystemie aktywów cyfrowych

Kluczowe zagadnienia, jakie podjęto dotyczyły:

  • Znaczenia CBDC w ekosystemie aktywów cyfrowych;
  • CBDC jako elementu polityki cyfrowej banków centralnych;
  • Praktycznego zastosowania i przypadków użycia CBDC oraz korzyści dla użytkowników;
  • Niedawnych wdrożeń CBDC jako istotnego etapu rozwoju cyfrowych walut banków centralnych – cyfrowe euro i plany UE w kontekście europejskiego modelu funkcjonowania cyfrowej waluty;
  • Tego, jak sprawić, by CBDC stało się skuteczną siłą napędową handlu i gospodarki;
  • Budowy zaufania konsumentów i instytucji do walut cyfrowych, a w szczególności do CBDC.

W czasie debaty głos zabrał przedstawiciel KNF. Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie KNF, omówił ewolucję postrzegania kryptowalut (w tym stablecoinów) oraz CBDC przez światowych regulatorów, nadzorców oraz przez banki centralne. Wskazał na ich znaczenie dla rozwoju oraz stabilności systemu płatniczego w kontekście szans i zagrożeń.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności