
Już w czwartek zapadnie wyrok w sprawie zwolnienia transakcji bitcoinowych z VAT na terenie UE
17 czerwca 2015, przed Trybunałem w Luxemburgu odbyła się debata w sprawie opodatkowania transakcji VAT. Poznaliśmy też pozytywną opinię rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – Juliane Kokott, dotyczącą właśnie tej sprawy. Sam wyrok zapadnie już w czwartek (sprawa C-264/14).
17 czerwca 2015, przed Trybunałem w Luxemburgu odbyła się debata w sprawie opodatkowania transakcji VAT. Poznaliśmy też pozytywną opinię rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – Juliane Kokott, dotyczącą właśnie tej sprawy. Sam wyrok zapadnie już w czwartek (sprawa C-264/14).
Przypominamy, że już od ponad roku, z inicjatywy Szwecji toczy się sprawa na ten temat opodatkowania transakcji Bitcoina podatkiem VAT. W czasie czerwcowej debaty nie doszło do porozumienia ze względu na różne stanowiska w tej sprawie.
Szwecja, oraz Niemcy opowiadali się przeciw zwolnieniu, natomiast Komisja Europejska bardziej przychylna Bitocinowi w tej sprawie była za zwolnieniem z podatku VAT. 16 Lipca 2015 poznaliśmy zapowiedzianą od ostatniej debaty bardzo ważną w tej sprawie (często decydującą) opinię rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Juliane Kokott która zaleciła ETS (Europejski Trybunał Sprawiedliwość) zwolnienie transakcji kupna i sprzedaży Bitcoinów z podatku VAT.
W najbliższy czwartek poznamy już wyrok Trybunału w tej sprawie(C-264/14). Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń dla Bitcoina oraz, przede wszystkim dla firm bitcoinowych. Pozytywny wyrok będzie pierwszym krokiem do korzystnej w tym przypadku regulacji Bicoina oraz impulsem do rozwoju bitcoinowej infrastruktury. Zwolnienie transakcji bitcoinowych z podatku VAT, niewątpliwie przyczyni się również do większej jego popularyzacji.
Pytania prejudycjalne dotyczące rozprawy (C-264/14):
1. |
Czy art. 2 ust. 1 dyrektywy o podatku VATnależy interpretować w ten sposób, że transakcje polegające na wymianie waluty wirtualnej na walutę tradycyjną i waluty tradycyjnej na walutę wirtualną, dokonywanej za wynagrodzeniem uwzględnianym przez usługodawcę w obliczeniu kursu wymiany, stanowią odpłatne świadczenie usług? |
2. |
W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pierwsze pytanie, czy art. 135 ust. 1 należy interpretować w ten sposób, że opisane powyżej transakcje wymiany są zwolnione z podatku VAT? |
Warto też dodać, że jak wynika z ostatniego orzeczenia Ministerstwa Finansów:
“..ewentualne działania regulacyjne dotyczące problematyki obrotu walutami wirtualnymi powinny zostać podjęte bądź w wyniku inicjatyw na szczeblu unijnym, mając na względzie transgraniczny charakter tej działalności, bądź w rezultacie stwierdzenia zagrożenia nieprawidłowości na rynku kryptowalut.”
wszelkie regulacje podjęte na szczeblu unijnym, a co za tym idzie również zwolnienie transakcji bitcoinowych z podatku VAT, miało by również zastosowanie w Polsce.
Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.