za
blockstream2

Blockstream Liquid – projekt łańcucha bocznego dla mikrotransakcji

2015-10-22
Techniczne
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Technologie łańcuchów bocznych (sidechains) do sieci Bitcoin rosną w siłę. Ponad rok temu opublikowany został whitepaper (dokładny opis działania protokołu) projektu Liquid, który właśnie wchodzi w fazę produkcyjną.

 

 

Technologie łańcuchów bocznych (sidechains) do sieci Bitcoin rosną w siłę. Ponad rok temu opublikowany został whitepaper (dokładny opis działania protokołu) projektu Liquid, który właśnie wchodzi w fazę produkcyjną.

 

Korzystając z Bitcoina często jesteśmy zmuszeni do odczekania kilku potwierdzeń sieci zanim nasza transakcja zostanie zaakceptowana. Wykorzystując technologię łańcuchów pobocznych projekt Liquid zmniejsza to późnienie o kilka rzędów wielkości. Globalny konsensus sieci Bitcoin określa się w godzinach, jest to około 100x szybciej niż „zwykłe” rynki finansowe, których stan jesteśmy w stanie określić po kilku dniach. W sieci Liquid konsensus ma być uzyskiwany już w przeciągu kilku minut. Łańcuch Liquid jak na „prawdziwy” łańcuch poboczny przystało, zasilany jest przez Bitcoin za pomocą wymiany 2-kierunkowej (2-way peg) o stałym kursie. Oznacza to, że bez pośredników jesteśmy w stanie wymienić po stałym kursie bitcoiny na monety łańcucha bocznego i odwrotnie.

 

blockstream1

 

Będzie to idealne narzędzie dla użytkowników (i administratorów) giełd i kantorów, umożliwiając przesłanie środków z jednego systemu do innego w bardzo krótkim czasie, cały czas zachowując bezpieczeństwo transakcji na poziomie sieci Bitcoin. Osoby, które parają się arbitrażem wiedzą, że możliwość szybkiej rotacji środków pomiędzy giełdami to duża korzyść (na przykład kilkukrotne wykonanie zyskownej transakcji).

 

Blockstream planuje dalszy rozwój tej technologii, opierając na łańcuchu Liquid kolejne łańcuchy boczne do obsługi mikropłatności, prac badawczo-rozwojowych (R&D) czy wreszcie „smart constracts” znane z Etherum.

 

Dalszy rozwój technologii łańcuchów bocznych może być również w jakimś stopniu rozwiązaniem problemu wielkości bloków w sieci Bitcoin. Mikrotransakcje wykonywane w łańcuchu bocznym mogły by odciążyć łańcuch Bitcoina.

 

Pozostaje pytanie czy takie rozwiązania są potrzebne. Maksymalny rozmiar bloku Bitcoina można zwiększyć a tworzenie łańcucha bocznego to tworzenie kolejnego altcoina , powiązanego z bitcoinem ale jednak będzie to inna waluta. Coraz częstszą praktyką jest też odczekiwanie 3 lub 1 potwierdzenia zamiast 6. Niektóre serwisy w ogóle nie czekają na potwierdzenia z sieci biorąc nikłe ryzyko podwójnego wydatkowania na siebie.

 

Obecnie idea łańcucha bocznego dla mikrotransakcji wydaje się być niepotrzebna jednak w tej chwili Bitcoin ma zaledwie kilka milionów użytkowników a jego wydajność (zdolność do obsługi dużej liczby transakcji) w dużej mierze jest uzależniona od postępu technologicznego. Jeśli nastąpi gwałtowny wzrost popularyzacji Bitcoina, projekty typu Blockstream Liquid mogą okazać się wielce przydatne i pomóc Bitcoinowi obsłużyć nadmiarową (do jego możliwości w danym czasie) ilość transakcji.

 

Możemy sobie też wyobrazić, że w przyszłości Bitcoin przyjmie rolę sieci głównej dla różnego rodzaju łańcuchów bocznych(nie tylko transakcyjnych, zastosowań jest tysiące:1,2,3,4,5). Bitcoin stałby się również, głównie pieniądzem tezauryzacyjnym czyli środkiem przechowywania wartości oraz służyłby do transferu większych kwot i rozliczeń między firmami. Małe i błyskawiczne mikrotransakcje obsługiwane byłyby w łańcuchu bocznym nie “zaśmiecając” sieci głównej. Patrząc na Bitcoina z tej perspektywny, zmieni on nie tylko świat finansów ale cały świat wprowadzając nowy standard porównywalny z samym Internetem. Bitcoin odpowiedzialny będzie za uwierzytelnienie dokumentów których nie da się podrobić, za system do głosowania którego nie da się sfałszować, za różnego rodzaju kontrakty i umowy oraz tysiące innych zastosowań i aplikacji które, będzie mógł tworzyć każdy dzięki takim projektom jak RootStock.

 

 Zdjęcia: blockstream.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności