za
jpmorgan solana ethereum

JPMorgan uważa, że Solana zacznie przejmować udziały z rynku NFT kosztem Ethereum

2022-01-19
NFT
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Analitycy z banku JPMorgan twierdzą, że Ethereum może zacząć tracić udziały z rynku NFT a rzecz rywali, takich jak Solana (SOL).

JPMorgan: Solana przejmie rynek NFT

Zgodnie z notatką udostępnioną klientom banku, do której dostęp miał również Business Insider, analitycy napisali, że udział Ethereum w wolumenie handlu NFT spadł z 95% na początku 2021 r. do 80% obecnie. To efekt wysokich opłat transakcyjnych, jakie obowiązują na tej platformie.

Analitycy dodali, że podobnie jak w przypadku aplikacji zdecentralizowanych przeciążenie i wysokie opłaty za gaz powodują, że twórcy aplikacji NFT zaczynają korzystać z innych łańcuchów bloków. Do tego eksperci banku zauważyli, że to Solana była głównym beneficjentem tego zjawiska.

Jeśli utrata udziałów z rynku NFT będzie w 2022 roku postępować, stanie się to dla Ethereum większym problemem w kwestii wyceny etheru. Warto jednak dodać, że problem z opłatami zostanie zniwelowany przez reformę Ethereum 2.0, która ma zostać wdrożona w tym roku.

jpmorgan solana ethereum

Rynek NFT

Rynek NFT urósł, przekraczając w ciągu ostatniego roku poziom 12 miliardów dolarów. Niektóre kolekcje tokenów sprzedały się za miliony dolarów.

Średnia opłata transakcyjna na blockchainie Ethereum w niektórych momentach w 2021 r. przekraczała jednak aż 80 USD, zmuszając mniejszych traderów do opuszczenia sieci. Blockchainy, takie jak Solana, zostały zbudowane z myślą o lepszej skalowalności i są w stanie obsłużyć większą liczbę transakcji na sekundę.

Inne sieci, w tym WAX i Tezos, również zyskują udziały w rynku – twierdzą analitycy JPMorgan. Warto zauważyć, że pod koniec ubiegłego roku analitycy banku inwestycyjnego stwierdzili jednak, że ether ma większy potencjał do dalszego wzrostu niż bitcoin.

Jak donosił CryptoGlobe, Alkesh Shah, strateg ds. aktywów cyfrowych w Bank of America, ujawnił, że wierzy, że Solana ma potencjał, aby „stać się wizą” rynku kryptowalut, ponieważ koncentruje się na skalowalności, niskich opłatach transakcyjnych i łatwości użytkowania.

Rok 2021 będzie zapewne kluczowy dla rozwoju Ethereum. Platforma po zmianach dotyczących skalowalności może teoretycznie prześcignąć bitcoina pod względem kapitalizacji. Jeżeli reforma Ethereum 2.0 nie zostanie w pełni zrealizowana, może to oznaczać spore problemy dla projektu Vitalika Buterina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności