za

Jednorożce na rynku kryptowalut

Jednorożce to – zgodnie z powszechną definicją – firmy technologiczne, które przekroczyły w swojej rynkowej wycenie próg aż 1 miliarda dolarów. Niestety na rynku są rzadkością. Może nie aż taką, jak słynny mityczny koń z jednym rogiem na czole, ale jednak trudno znaleźć wiele takich projektów. A już tym bardziej na rynku kryptowalut. My jednak podjęliśmy to wyzwanie i wyruszyliśmy na podróż pełną niebezpieczeństw i przygód. Efekt? Udało się! Znaleźliśmy aż 10 najcenniejszych firm w przestrzeni technologii blockchain.

unicornStart-upy z rynku blockchaina i kryptowaluty stanowią zaledwie niewielką część firm-jednorożców. Okazuje się, że stworzenie giganta wartego 1 miliard USD lub więcej w tej przestrzeni nie jest wcale takie proste, jak może się nam z pozoru wydawać. Hurun Research Institute sugeruje, że do tej kategorii należy ok. 500 firm na całym świecie. Z kolei tych, które zajmują się blockchainem i cyfrowymi walutami oraz spełniają wymóg wyceny na 1 mld USD, jest dużo, dużo mniej.

Czy to ważne? Jedni są zdania, że ten współczynnik nie jest istotny i nie pokazuje w pełni potencjału i dojrzałości danego rynku. Mimo to rynkowa wycena firmy jest przydatną alternatywą dla bardziej powszechnych pomiarów. Nie każda firma kryptowalutowa emituje token o wielkiej kapitalizacji rynkowej i nie każdy podmiot jest giełdą o rekordowym wolumenie obrotu. Mimo tego nie oznacza to, że te przedsiębiorstwa nie mogą być wiele warte.

Bitmain – 12 miliardów dolarów

Bitmain jest zdecydowanie firmą na rynku kryptowalut o najwyższej wartości. Firma wydobywcza zgromadziła wielkie bogactwo, sprzedając swój sprzęt do kopania Bitcoinów, zarządzając do tego poolami wydobywczymi i farmami koparek oraz przyciągając do siebie kapitał wysokiego ryzyka. Bitmain może pochwalić się dziś wyceną na około 12 miliardów dolarów. Wartość taką podał chiński serwis informacyjny Caixin w czerwcu 2018 roku.

Warto dodać, że na czele firmy ponownie stanął teraz Jihan Wu. W czasie jednego z ostatnich eventów przedstawił nową strategię firmy na rozwój. Może ona pomóc Bitmain jeszcze bardziej się wzbogacić.

Coinbase – 8 miliardów dolarów

Coinbase jest jedną najbardziej znanych giełd kryptowalut na globie, ale jako firma ma również kilka innych źródeł przychodów. Co najważniejsze, spółka oferuje wiele ciekawych usług dla inwestorów instytucjonalnych, co może w przyszłości dodatkowo podnieść jej wycenę. W październiku 2018 r. Coinbase oficjalnie ogłosiło, że jej wycena wyniosła aż 8 mld USD.

Robinhood – 7 miliardów dolarów

Robinhood, której to platformy nazwa kojarzy się oczywiście ze słynnym złodziejaszkiem z lasu Sherwood, zaczynało jako strona do sprzedaży i kupna akcji, koncentrując się też na handlu sensorycznym. Tyle że jej szefostwo dostrzegło potencjał w rynku kryptowalut. W 2018 roku dodano więc opcje handlowania cyfrowymi aktywami.

Robinhood często jest nazywane „aplikacją handlową dla pokolenia milenium”. Popularność Robinhood w gronie młodych osób bez wątpienia przyczyniła się do sukcesu firmy. O wycenie spółki w wysokości 7 miliardów dolarów po raz pierwszy poinformowano w maju br. Jeśli doczekamy się kolejnej bańki na kryptowalutach, zapewne jej wartość wzrośnie. I to bardzo…

Ripple – 5 miliardów dolarów

Ripple jest odpowiedzialne za topowe XRP, który jest dziś trzecią co do wielkości kryptowalutą na rynku (biorąc pod uwagę kapitalizację). Firma oferuje również kilka usług płatniczych i rozliczeniowych, które jednak są promowane pod szyldem RippleNet.

We wrześniu 2018 r. Forbes poinformował, że ​​wartość Ripple wyniosła 4,7 mld USD – to kwota różniąca się od kapitalizacji rynkowej XRP wynoszącej ponad 9 mld USD. Ponownie, jak pisaliśmy już wcześniej, można założyć, że Ripple będzie rosło w siłę w czasie kolejnej hossy na kryptowalutach. W gronie inwestorów można też spotkać się z opiniami dot. tego, że token XRP zajmie docelowo miejsce BTC pod kątem kapitalizacji. Czy tak będzie? Zobaczymy za parę lat.

Kraken – 4 miliardy dolarów

Kraken to kolejna duża giełda kryptowalut w tym zestawieniu. W lutym firma nabyła platformę handlu kontraktami futures, przeszła gruntowny rebranding i zatrudniła kilku pracowników. Zakończyła rundę finansowania w wysokości 13 milionów USD w tym samym okresie, co podniosło obecną wycenę do 4 miliardów USD.

Circle – 3 miliardy dolarów

Circle to wielopłaszczyznowa firma świadcząca usługi dot. kryptowalut. Chociaż zaczęła swoją działalność jako firma płatnicza, ostatecznie zaczęła oferować usługi handlowe i inwestycyjne. Circle jest również odpowiedzialne za popularną monetę typu stablecoin. W 2018 r. Circle osiągnęło wycenę w wysokości 3 mld USD po rundzie finansowania o wartości 100 mln USD.

Block.one – 3 miliardy USD

Block.one to firma stojąca za kontrowersyjnym EOS, który jest siódmą co do wielkości kryptowalutą i głównym konkurentem Ethereum. W marcu Bloomberg otrzymał e-mail akcjonariusza, który poinformował media, że Block.one ma już wartość 3 miliardów dolarów.

Binance – 2 miliardy dolarów

Binance jest największą giełdą pod względem wolumenu obrotu, a także zapewnia kilka innych dodatkowych funkcji i usług, w tym token Binance Coin i Binance Chain. W październikowym wywiadzie dla ForkLog dyrektor generalny Changpeng Zhao potwierdził, że Binance może pochwalić się wyceną co najmniej 2 miliardów dolarów, i dodał, że faktyczna liczba może być nawet wyższa.

BitMEX – 3 miliardy USD

BitMEX to giełda kryptowalut, która oferuje przede wszystkim kontrakty futures. Słynie też z handlu lewarem. W lipcu 2018 r. Times oszacował, że wycena BitMEX wynosi 3,6 mld USD w oparciu o jej roczne zyski. Inne szacunki sugerują jednak, że faktyczna wartość firmy jest bliższa 1 miliardowi dolarów.

Niestety firma budzi też od dawna kontrowersje. Nawet wczoraj media pisały o tym, że BitMEX i jego założyciel Arthur Hayes są pozwani o 300 milionów dolarów za rzekome oszukanie wczesnego inwestora spółki. O sprawie napisał Bloomberg. Frank Amato wraz ze spółką RGB Coin Ltd. twierdzą, że byli pierwszym inwestorem początkowym BitMex jeszcze w 2015 roku. Inwestycja o wartości 30 000 USD miała zostać później przekształcona w kapitał własny, obecnie wyceniony na ponad 50 milionów USD, ale nie przyznano jej tego udziału i kapitału.

Canaan Creative – 2 miliardy dolarów

Canaan Creative to firma wydobywcza, która ustępuje Bitmainowi pod względem sprzedaży sprzętu wydobywczego. Mimo to Canaanowi udało się utrzymać status jednorożca: jego wartość oszacowano na 2–3 miliardy dolarów podczas ostatniego debiutu giełdowego.

Czy wyceny naprawdę mają znaczenie?

Niektóre wymienione powyżej firmy-jednorożce to tytani z branży kryptowalut. Istnieje jednak kilka innych jednorożców, które ledwo utrzymują swoją pozycję: Dfinity, Ebang, Bitfury, Liquid, Revolut i Polkadot należą do startupów, które są wyceniane nieco powyżej 1 miliarda dolarów. Choć i te wyniki budzą kontrowersje.

Istnieje również wiele silnych firm, które są wyceniane dziś poniżej poziomu 1 miliarda dolarów, a fakt, że osiągnęły w ogóle takie wyceny jest niemałym wyczynem. Jednorożce kryptograficzne są prawie tak rzadkie, jak ich mityczny imiennik – ale odnoszące sukcesy firmy z tego rynku są nadal dość powszechne. Ich liczba będzie zresztą rosła.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności