za

Janet Yellen wypowiedziała się na temat dodawania BTC do planów emerytalnych 401(k)

W USA powraca temat planów emerytalnych 401(k). Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen wypowiedziała się publicznie na temat włączenia do nich kryptowalut.

Kryptowaluty w planach emerytalnych 401(k)

Plany emerytalne 401(k) to rodzaj emerytalnego planu oszczędnościowego w Stanach Zjednoczonych, który swoją nazwę wziął od podsekcji prawa podatkowego USA. Przepis ten pozwolił pracownikom na odkładanie na swoje osobiste rachunki emerytalne części wynagrodzenia przed opodatkowaniem.

Niedawno w USA pojawił się pomysł, by pozwolić na włączanie do 401(k) kryptowalut.

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez New York Times w Waszyngtonie 9 czerwca Janet Yellen podzieliła się swoją opinią na temat tej właśnie pionierskiej próby włączenia cyfrowych aktywów do planów emerytalnych.

– To nie jest coś, co poleciłabym większości osób, które oszczędzają na emeryturę. Dla mnie to bardzo ryzykowna inwestycja

powiedziała.

W dyskusji na temat włączenia walut cyfrowych do planów 401(k) uczestniczył Departament Pracy oraz senatorowie Elizabeth Warren, Tommy Tuberville i Cynthia Lummis.

Ostatecznie Yellen posunęła się nawet do stwierdzenia, że ​​Kongres mógłby regulować rodzaj aktywów, które mogą być uwzględnione w programach emerytalnych.

– Nie mówię, że to polecam, ale moim zdaniem byłoby to rozsądne

– wyjaśniła.

Ostatnie stwierdzenie jest ważne w kontekście niepewności legislacyjnej dot. kryptowalut w USA.

janet yellen 401k

Kontrowersyjny pomysł Fidelity

Dodajmy, że inwestycje w ramach planów 401(k) podlegają Ustawie o zabezpieczeniu dochodów emerytalnych pracowników z 1974 roku. Nie określa ona, które klasy aktywów mogą lub nie mogą być uwzględnione w 401(k). Zobowiązuje jednak powierników do „wykazania staranności, umiejętności i rozwagi, którą zachowałby rozsądny człowiek”.

W kwietniu firma Fidelity ogłosiła zaś, że pozwoli posiadaczom rachunków oszczędnościowych 401(k) na bezpośrednie inwestowanie w bitcoina (BTC). Departament Pracy Stanów Zjednoczonych (DOL) odpowiedział na to, grożąc podmiotowi podjęciem kroków prawnych. Z kolei senator Elizabeth Warren z Massachusetts i senator Tina Smith z Minnesoty poprosiły firmę o udzielenie odpowiedzi na temat tego, jak planuje ona zaradzić ryzyku określonemu przez Departament Pracy.

Tymczasem senator Tommy Tuberville z Alabamy przygotował Ustawę o wolności finansowej, która może umożliwić inwestorom dodawanie kryptowalut do ich planu oszczędnościowego 401(k).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.