za
cbdc jamajki

Jamajka uruchomi CBDC jeszcze w te wakacje

2022-05-10
CBDCWiadomości
Binance Launchpool

Po udanym programie pilotażowym, cyfrowa waluta banku centralnego Jamajki stanie się publicznie dostępna jeszcze latem tego roku. Tak wynika z informacji przekazanych przez prezesa banku centralnego Jamajki, Richarda Bylesa, w wywiadzie dla Blockworks.

Jam-Dex – CBDC Jamajki

Według Bylesa, CBDC znana jako Jamaica Digital Exchange lub Jam-Dex, ma na celu ułatwienie życia właścicielom firm i konsumentom. Gospodarka Jamajki opiera się głównie na gotówce. Jak twierdzi prezes, cyfrowy dolar jamajski stanowi więc bezpieczniejszą i wygodniejszą alternatywę.

Jamajka po raz pierwszy ogłosiła program pilotażowy Jam-Dex w 2021 roku pod hasłem “Nie ma gotówki, nie ma problemu”.

Wydajemy ponad 7 milionów dolarów amerykańskich rocznie, wymieniając tylko banknoty wszelkiego rodzaju, a to tylko my. Każdy musi wydawać pieniądze na gotówkę, każda firma musi wydawać pieniądze na gotówkę.

Według prezesa, wzrost wydajności, jaki przyniesie CBDC, pozwoli zaoszczędzić pieniądze rządowi i właścicielom firm.

Jeśli wyobrazisz sobie, ile kosztuje firmę, zwłaszcza o dużym obrocie gotówkowym, zarządzanie gotówką, jej przechowywanie, transport, to waluty cyfrowe eliminują wszystkie te koszty.

Cyfrowa waluta w modelu hybrydowym

Jam-Dex będzie dostępny wyłącznie do użytku krajowego i będzie działał w oparciu o model hybrydowy. Według banku Jamajki “jego celem jest połączenie zalet zarówno hurtowych, jak i detalicznych CBDC”. Hurtowy CBDC to CBDC wydawany przez banki komercyjne. Z kolei CBDC detaliczne jest dystrybuowane przez bank centralny danego kraju.

BOJ będzie emitował Jam-Dex dla banków komercyjnych oraz innych instytucji przyjmujących depozyty, takich jak towarzystwa budowlane, banki handlowe i autoryzowani dostawcy usług płatniczych. Podmioty te będą następnie rozprowadzać CBDC na rynku detalicznym.

Struktura ta jest podobna do tej, o której wspomniała Rezerwa Federalna w swoim styczniowym raporcie. Urzędnicy stwierdzili wówczas, że Fed popiera pośrednie CBDC. Jonathan Dharmapalan, prezes firmy eCurrency, która dostarcza technologię dla banków centralnych do emisji i dystrybucji CBDC powiedział:

Jamajka jest interesująca, ponieważ skłania się ku modelowi pośredniemu, o którym mówi Fed. Struktura polega na tym, że banki centralne są odpowiedzialne za wybijanie, emisję i wykup cyfrowej waluty banku centralnego. Nie ingerują jednak w dystrybucję oraz wprowadzanie waluty w obieg publiczny.

Byles jest przekonany, że Jamajczycy będą chcieli korzystać z CBDC, ponieważ będzie ona dostępna poprzez aplikację w ich telefonach komórkowych, które, jak twierdzi Byles, posiada zdecydowana większość Jamajczyków.

Jam-Dex obiecuje, że znacznie więcej osób zostanie włączonych do systemu bankowego. Jest to bowiem produkt, który nic ich nie kosztuje. Jeśli będą mieli produkt bankowy, który będzie dostępny w telefonie, a korzystanie z niego nie będzie ich nic kosztowało, to wierzę, że staną się bardziej przyjaźnie nastawieni do sieci bankowej niż obecnie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności