Jakub Mościcki z TJS: Bitmarket.pl działał jak piramida finansowa?

Bitcoin w mediach Polska bitmarket.pl

Sprawa Bitmarket.pl nadal rozgrzewa społeczność kryptowalut w Polsce. Zaangażowane w jej wyjaśnienie i pomoc poszkodowanym są główne organizacje na rynku […]

bitbay zonda

Sprawa Bitmarket.pl nadal rozgrzewa społeczność kryptowalut w Polsce. Zaangażowane w jej wyjaśnienie i pomoc poszkodowanym są główne organizacje na rynku cyfrowych walut, takie jak fundacja Trading Jam Session, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin czy Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii. Poprosiliśmy o wypowiedź przedstawiciela tej pierwszej – Jakuba Mościckiego.

Spotkanie w TJS

TJS zorganizował już dwa spotkania, które miały pomóc poszkodowanym inwestorom i rzucić trochę światła na sprawę. O pierwszym pisaliśmy tutaj. O drugie, które miało miejsce w tym tygodniu i dotyczyło bezpieczeństwa trzymania środków na giełdach kryptowalut, zapytaliśmy Jakuba Mościckiego:

„Spotkanie w TJS w sprawie Bitmarketu pokazało, jak ważna jest edukacja w sprawie bezpieczeństwa własnych środków w świecie kryptowalut. Jak mantrę można powtarzać zasadę nietrzymania kryptowalut na giełdach, a zawsze znajdzie się ktoś, kto podejdzie nonszalancko do swoich coinów i powierzy je giełdzie w opiekę.

Z drugiej jednak strony, Bitmarket był jedną z najstarszych polskich giełd, co mogło sugerować, że zarząd wie, co robi i zna się na rzeczy, więc środki tam zdeponowane będą bezpieczne. Okazało się to fałszywą obietnicą. Ironiczne wydaje się być to, że największa zaleta kryptowalut – bycie poza wszelką kontrolą – okazuje się być również ich największą wadą.”

Bitmarket.pl działał jak piramida?

Mościcki sugeruje też, co działo na platformie od pewnego momentu jej funkcjonowania:

„Ze wstępnych informacji, jakie do nas dotarły, wydaje się, że od pewnego momentu Bitmarket działał podobnie do Amber Gold, czyli jako piramida finansowa. Co jest oczywiście zagrożone sankcjami karnymi.”

psb tjsPodobnie jak prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Filip Pawczyński, przedstawiciel TJS uważa, że w Polsce konieczne są regulacje rynku kryptowalut:

„Olbrzymia odpowiedzialność spoczywa teraz na przedstawicielach krajowej branży kryptowalut, aby możliwie szybko wypracować wspólne zasady samoregulacji i transparentności prowadzonych przez siebie firm, tak aby zasad tych nie narzucił nasz polski ustawodawca, bo skończyć się to może całkowitym upadkiem krajowych biznesów kryptowalutowych lub ich ucieczką za granice, co będzie dla nas dużą stratą, zarówno jeśli chodzi o innowacje jak i podatki.”

Tagi
bitmarket.pl giełda kryptowalut giełdy Bitcoin giełdy kryptowalut Marcin Aszkiełowicz bitmarket Polskie Stowarzyszenie Bitcoin tjs Trading Jam Session upadek bitmarketu

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.