za

Jak prawidłowo rozliczyć podatek od kryptowalut za 2020 rok?

Nexo Earn Aplikacja

W związku ze zbliżającym się terminem płatności podatku PIT wielu inwestorów zastanawia się, czy i jakie opłaty od zysków wygenerowanych za pomocą kryptowalut należy uiścić fiskusowi. W tym tekście odpowiemy na powyższe pytania, przy czym pomoże nam biuro rachunkowe Taxo.

Jedna rzecz, której możesz być pewien

Od razu odpowiemy na kluczowe pytanie, które zadaje sobie dziś wielu początkujących krypto-inwestorów. Czy od zysku, jaki uzyskaliśmy na giełdach kryptowalut, należy zapłacić podatek? Odpowiedź jest jasna: tak!

Niestety dokładne wyliczenie daniny, jaką powinniśmy uregulować fiskusowi, nie zawsze jest proste. Kryptowaluty to nadal młody rynek, przez co jego regulacje nadal budzą pewne kontrowersje. Dlatego też w tak subtelnej kwestii warto skorzystać z oferty biur rachunkowych. Zwłaszcza tych, które wyspecjalizowały się w rozliczaniu krypto-transakcji.

Postaw na ekspertów!

Taxo to jedno z tak naprawdę nielicznych biur księgowych w Polsce, które jest w stanie kompleksowo obsłużyć zarówno osobę fizyczną, która handluje kryptowalutami, jak i firmę z tego rynku.

– “W zespole mamy doświadczonych specjalistów od kryptowalut oraz ich księgowania. Profesjonalnie obsługujemy podmioty zajmujące się walutami wirtualnymi. Współpracujemy także z doradcami podatkowymi i prawnikami – staramy się świadczyć kompleksowe usługi dla naszych klientów” – mówi nam Sandra Kurpisz, członek zarządu firmy.

Warto zwrócić uwagę na to, że nadal część osób słabo rozeznaje się w temacie płatności podatku od zarobków, jakie udało im się uzyskać na giełdach kryptowalut. Stąd, jak zauważa Taxo, wciąż zdarzają się inwestorzy, którzy powinni złożyć deklaracje podatkowe nie tylko za miniony rok, ale także za lata poprzednie. Co więcej, złożone już deklaracje, ze względu na wcześniejsze rozbieżności w interpretacjach przepisów podatkowych, zawsze warto skontrolować jeszcze pod kątem ich poprawności.

– “Klient może rozliczyć się z podatku od kryptowalut kompleksowo, tj. jeśli nie rozliczał się jeszcze nigdy do tej pory, rozliczamy także lata poprzednie. Wówczas otrzymuje od nas dodatkowo czynny żal, który składa się do Urzędu Skarbowego, aby skutecznie uniknąć sankcji za nierozliczenie się w terminie” – tłumaczy Michalina Behrendt-Budych, prezes zarządu Taxo.

Patrząc z perspektywy klienta, sprawa nie jest jednak bardzo skomplikowana. Jak podkreśla samo biuro księgowe, w celu rozliczenia się z urzędem skarbowym, należy dostarczyć do TAXO jedynie klucze API z ograniczonymi uprawnienia lub plik z historią transakcji, jakie zawarliśmy za pomocą kryptowalut. Ten drugi jest najczęściej generowany przez same giełdy w formie xls lub csv. Co ważne, na podstawie samej historii firma może dokonać darmowej wyceny usługi.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty Taxo, na samym końcu otrzymamy wypełniony przez księgowych PIT, który jest gotowy do złożenia w urzędzie.

Bardziej skomplikowane transakcje

Co może zainteresować część z naszych czytelników, eksperci biura pomagają także rozliczać transakcje, jakie zawarliśmy na platformach zagranicznych brokerów, którzy nie wystawiają swoim użytkownikom PIT-8C.

– “Robimy to, o ile klient jest w stanie wygenerować swoje operacje w pliku Excel – wycena też jest indywidualna w zależności od ilość operacji” – dodaje Behrendt-Budych.

Trudniejsze – ze względu na brak precyzyjnych przepisów – może okazać się rozliczenie zysków, jakie uzyskaliśmy za pomocą dźwigni. Jak podkreśla Taxo, na prośbę klienta firma może wystąpić do stosownego urzędu o interpretację indywidualną. Pomoże to prawidłowo i rzetelnie rozliczyć i tego typu skomplikowane transakcje.

Dane kontaktowe:
ul. Fredry 2/3,
61-701 Poznań
+48 61 30 70 177
www.taxo-acc.pl
kontakt@taxo-acc.pl

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności