za
tradingview kryptowaluty

Jak korzystać z TradingView do analizy kryptowalut?

2021-09-06
Dla wnikliwych
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji, czy to w akcje, kryptowaluty, czy towary, musisz spojrzeć na wykres cenowy. Niektórym inwestorom wystarczy dosłownie szybkie spojrzenie w poszukiwaniu jakichkolwiek anomalii. Inni przeprowadzają analizę techniczną w celu znalezienia optymalnego poziomu wejścia na rynek. Ten drugi rodzaj inwestora do analizy potrzebuje specjalnego narzędzia. Najpopularniejszym i jednocześnie najlepszym z nich jest TradingView.

TradingView to platforma oferująca wykresy cenowe aktualizowane w czasie rzeczywistym dla niemal każdego aktywa. Ceny są aktualizowane co sekundę, dzięki czemu dostarcza ona najbardziej dokładnych informacji. TradingView posiada również mnóstwo różnych funkcji służących do przeprowadzenia bardzo dokładnej analizy technicznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się TradingView pod kątem analizy projektów kryptowalutowych oraz wyjaśnimy w jaki sposób działają najbardziej przydatne narzędzia, które oferuje nam platforma. Tak więc, zaczynamy!

Jak rozpocząć korzystanie z TradingView?

Aby rozpocząć korzystanie z TradingView, najpierw musisz utworzyć zupełnie darmowe konto. Korzystanie z platformy będąc zalogowanym jest dużo bardziej wygodne, ponieważ TradingView automatycznie zapamięta Twój domyślny szablon wykresu. Narzędzie oferuje również plany płatne, z którymi zapoznamy się w dalszej części tego arykułu.

Po utworzeniu konta i otwarciu wykresu Twojego ulubionego aktywa, możesz zacząć dostosowywać ustawienia. Po pierwsze powinieneś wybrać sposób, w jaki chcesz, aby była wyświetlana cena. Możesz wybrać pomiędzy wykresem świecowym, liniowym itd. Rodzaj wykresu dostosowuje się w lewym górnym rogu obok przedziału czasowego. W tym samym miejscu dostosowuje się również ramy czasowe (od 1 sekundy do 1 miesiąca). Po wybraniu odpowiedniego przedziału czasowego oraz rodzaju wykresu, możesz przejść do dalszego dostosowywania jego wyglądu.

tradingview interfejs

Dostęp do podstawowych ustawień układu możesz uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy na ekranie lub ikonę ustawień (koło zębate) w prawym górnym rogu. W tym miejscu znajdziesz mnóstwo ustawień. Niektóre z nich są czysto estetyczne, podczas gdy inne mogą być naprawdę przydatne podczas przeprowadzania analiz.

Ponieważ TradingView oferuje masę różnych opcji i możesz nie do końca wiedzieć, do czego one służą, proponujemy abyś się nimi pobawił. Ponaciskaj różne przyciski i obserwuj, jakie linie i kolory pojawiają się przy poszczególnych opcjach. Spróbuj ustawić wszystko tak, aby odpowiadało Twoim preferencjom. Jeśli dana zmiana ci się nie spodoba, wystarczy, że klikniesz przycisk “Undo” umieszczony na górze wykresu lub użyjesz komibinacji klawiszy CTRL + Z.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie opcje mają odniesienie do kryptowalut. Przykładowo, opcja dywidend nie będzie miała znaczenia dla kryptowalut, ponieważ nie wypłacają one dywidendy.

Zajmijmy się teraz różnymi narzędziami i funkcjami, których możesz użyć do przeprowadzenia analizy kryptowalut.

Narzędzia do analizy kryptowalut w TradingView

Teraz, kiedy już ustawiłeś wygląd pod swoje preferencje, możemy przejść dalej. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, TradingView to świetne narzędzie dla tych, którzy chcą przeprowadzać analizę techniczną (AT). Podczas korzystania z TradingView istnieją zasadniczo dwa sposoby robienia AT. Można albo rysować własne linie i wskaźniki, albo korzystać z gotowych narzędzi, takich jak wstęgi bollingera i średnie ruchome. W tej sekcji zajmiemy się opcjami dostępnymi po lewej stronie ekranu.

W tym miejscu znajdują się wszystkie niezbędne funkcje rysowania, od prostej linii aż po coś, co nazywa się polilinią. Jest to również sekcja z której będziesz korzystał najczęściej. Przeprowadzając AT powszechne jest bowiem rysowanie linii trendu zarówno dla szczytów jak i dołków. Wyznaczając linie trendu możesz również dostrzec większe formacje, które następnie przeanalizujesz bardziej szczegółowo za pomocą innych narzędzi.

narzędzia tradingview

Począwszy od trzeciej ikony, sprawy stają się bardziej skomplikowane. Jeśli jesteś nowy w AT, nie będziesz w stanie nic zrozumieć i te narzędzia będą dla ciebie całkowicie bezużyteczne. Dlatego wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z AT, proponujemy najpierw zapoznać się podstawami. Najlepszym miejscem będzie YouTube. Na tej platformie wielu traderów dzieli się za darmo swoją wiedzą. Znajdziesz tam wyjaśnienia dot. podstawowych pojęć analizy technicznej podane w prostej, intuicyjnej formie.

Zasadniczo jednak, są to wszystkie wskaźniki, które można wykorzystać do wyszukiwania formacji na różnych poziomach cenowych. Znowu sugerujemy, nawet dla tych, którzy mają pojęcie o AT, aby pobawić się z nimi i zobaczyć, jak działają. Niektóre z nich mogą być Ci nawet znane, a ty po prostu nie znałeś ich nazwy. A ci, którzy nadal nie mają pojęcia jak one działają, nie martwcie się. Nie musisz wiedzieć, jak korzystać z każdej funkcji TradingView, aby przeprowadzić wartościową AT. Czasami najbardziej podstawowa analiza działa najlepiej.

Oprócz wielu zagmatwanych narzędzi, w TradingView znajdziesz również proste rozwiązania. Jedną z rzeczy, o której warto tutaj wspomnieć, jest narzędzie risk/reward. Znajduje się ono pod symbolem uśmiechniętej buźki. Dzięki niemu możesz sprawdzić ryzyko i zysk zarówno dla pozycji długich jak i krótkich. Po prostu ustaw środkową część na cenie, po której zamierzasz wejść na rynek, a następnie dopasuj górną i dolną część do miejsca, w którym zamierzasz ustawić stop loss i take profit. Dzięki temu będziesz miał pełny obraz transakcji, którą zamierzasz przeprowadzić i będziesz wiedział, czy cena wejścia wymaga korekty, aby ryzyko i zysk były uzasadnione. Oprócz tych dwóch narzędzi znajdziesz tu również inne przydatne funkcje, którymi możesz się pobawić. W kolejnym akapicie przyjrzymy się wskaźnikom, które możesz automatycznie umieścić na swoim wykresie.

Wskaźniki TradingView

W górnej części ekranu znajdziesz symbol “fx” który przenosi cię do listy wskaźników i strategii. W tym miejscu znajduje się każdy wskaźnik, jaki można sobie wyobrazić – zarówno te wbudowane przez TradingView, jak i stworzone przez innych użytkowników. Z kolei w publicznej bibliotece możesz znaleźć np. wskaźniki swoich ulubionych traderów z Youtube.

W tym miejscu również istnieje wiele opcji do wyboru. Najczęściej używane są wbudowane wskaźniki, jednak publiczna biblioteka jest właściwie nieograniczona. Obok nazwy każdego wskaźnika znajduje się liczba polubień, która daje dobry obraz tego, czy jest on naprawdę użyteczny czy nie. Istnieje także wyszukiwarka, która pozwoli Ci znaleźć konkretnie to czego szukasz.

wskaźniki

W tym miejscu możesz też tworzyć swoje własne wskaźniki. Aby to robić musisz jednak posiadać pewne umiejętności z zakresu kodowania. Ci, którzy zajmują się handlem na poważnie, mogą też modyfikować istniejące metryki, tak aby działały jeszcze lepiej.

Inne funkcje w TradingView

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, TradingView to o wiele więcej niż tylko wykresy cenowe. Po prawej stronie ekranu, znajdziesz wszystkie funkcje, które nie są związane z wykresami. Pozwalają one przeprowadzać znacznie bardziej dogłębne analizy.

Lista obserwowanych i alerty

Pierwsza od góry znajduje się lista obserwowanych kryptowalut. Na ten temat nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Lista ta pozwala wybrać interesujące Cię kryptowaluty, tak aby móc uzyskać do nich szybki dostęp. Jedną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że kiedy wpiszesz np. bitcoin, wyświetli Ci się wiele par handlowych. Upewnij się, że wybierasz tę parę, której chcesz użyć oraz właściwą giełdę. Wybór niewłaściwej pary handlowej lub giełdy może mieć ogromny wpływ na Twoją analizę.

alerty

Drugi symbol od góry wyświetla alerty. W tym miejscu możesz ustawić powiadomienia dla określonych poziomów cenowych. Przykładowo, jeśli bitcoin napotyka opór na poziomie 50 000 USD, możesz chcieć zagrać pozycję long po przebiciu tej bariery. W tym momencie przyda się ustawienie alertu. Alerty cenowe można ustawiać na kilka sposób. Możesz na przykład użyć przycisku znajdującego się po prawej stronie lub na górze ekranu. Spowoduje on otwarcie menu, w którym możesz ustawić, przy jakiej cenie chcesz otrzymać powiadomienie i w jaki sposób chcesz być powiadamiany (np. email).

Innym sposobem jest użycie wcześniej narysowanych linii. Dla przykładu, jeśli narysowałeś linię trendu wzrostowego od poprzednich dołków, możesz chcieć wejść na rynek, kiedy cena ponownie wybije się ponad nią. Aby ustawić powiadomienie w ten sposób, kliknij prawym przyciskiem myszy linię i wybierz opcję “add alert on trendline”. Funkcja ta jest niezwykle przydatna zarówno dla traderów, jak i dla początkujących, którzy chcą sprawdzić swoje hipotezy.

Wiadomości i kalendarz

Kolejna ikona na liście to symbol gazety. W tym miejscu możesz znaleźć wiadomości o aktywie, który analizujesz. Jest to szczególnie przydatne dla tych, przed wejściem w pozycję lubią zrobić trochę więcej niż tylko AT . Pozwala bowiem sprawdzić, czy sentyment w ostatnich newsach jest zgodny z akcją cenową. Pamiętaj jednak, że funkcja ta działa najlepiej dla większych kryptowalut. Wiadomości dotyczące mniejszych projektów mogą nie być aktualne.

newsy tradingview

Kolejne dwie opcje nie oferują zbyt wiele krypto traderom. Pierwsza z nich to po prostu okno przedstawiające kilka prostych danych, takich jak szczyty, dołki i wolumen. Oczywiście, są to ważne liczby, jednak można je znaleźć również na wykresie. Poniżej znajduje się gorąca lista. Narzędzie to byłoby przydatne, gdyby zawierało kryptowaluty. Obecnie jednak masz możliwość wyboru tylko giełdy różnych krajów.

Poniżej gorącej listy, znajduje się kalendarz. W tym miejscu znajdziesz m.in. informacje o wskaźnikach makroekonomicznych oraz dane statystyczne dot. analizowanego aktywa. Informacje te możesz przefiltrować w taki sposób, aby pokazywały się tylko najważniejsze wydarzenia. Są to zazwyczaj poważne wskaźniki makroekonomiczne i warto je śledzić, ponieważ dają one przydatne wskazówki na temat tego, jak radzą sobie światowe gospodarki i dokąd zmierzają szersze rynki finansowe.

Funkcje społecznościowe

Poniżej symbolu żarówki znajdują się różne narzędzia społecznościowe. W tym miejscu możesz dołączyć do publicznych grup dyskusyjnych i czerpać pomysły od innych traderów. Jeżeli naszły cię jakieś ciekawe przemyślenia, możesz też podzielić się własnymi pomysłami. Pamiętaj jednak, aby nie słuchać “ekspertów”, którzy próbują przekonać Cię do inwestycji w konkretną monetę. Przeprowadź własną analizę i inwestuj zgodnie z własnym przeczuciem. Oprócz publicznych czatów, możesz również prowadzić prywatne rozmowy.

Kolejnym ciekawym narzędziem jest narzędzie streamingowe, które wciąż jest w trybie BETA. W tym miejscu możesz na żywo obserwować jak inni traderzy przeprowadzają transakcje i analizy. Miejsce to możesz wykorzystać do czerpania pomysłów na kolejne inwestycje, jednak podobnie jak w przypadku czatów, zachowaj szczególną ostrożność.

jak analizować kryptowaluty

Przeglądarka kryptowalut

Zanim przejdziesz do analizy kryptowaluty, musisz wiedzieć, którą z nich wybrać. TradingView oferuje opcję stworzoną właśnie w tym celu. W lewej dolnej części ekranu znajduje się przycisk “Stock Screener”. Możesz zmienić go na “crypto screener”, a następnie wyświetlić wszystkie kryptowaluty, które oferuje TradingView. Za pomocą tego narzędzia można filtrować aktywa według wielu metryk.

Crypto screener zawiera także ciekawą metrykę, który warto obserwować, a mianowicie TradingView rating. Składa się ona z kilku wskaźników, które pokazują, czy dane aktywo ma ma silne momentum, czy nie. Narzędzie to jest szczególnie przydatne dla traderów grających pod aktualny trend.

Następnie, gdy już wyszukasz kilka interesujących cię kryptowalut, możesz je przeanalizować porównując ich wykresy. Innym przydatnym porównaniem może być porównanie z Bitcoinem. Zobacz, w których fazach cyklu Bitcoina dana kryptowaluta ma tendencję do wzrostu. Tę funkcję można znaleźć w lewym górnym rogu ekranu.

Aby sprawdzić, czy ocena TradingView lub Twoja analiza jest dobra, możesz użyć funkcji symulacji TradingView tzw. “paper trading”. Jest to funkcja, która pozwala handlować sztucznymi pieniędzmi, ale przy rzeczywistych cenach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą poćwiczyć lub wypróbować nową analizę.

W porównaniu do wielu innych narzędzi pozwalających symulować handel, TradingView oferuje najbardziej dokładne ceny i daje możliwość, na przykład, użycia stop lossa. Wygodne jest również trenowanie na tej samej platformie, na której robisz AT.

Płatne plany TradingView

Jak wspomnieliśmy wcześniej w tym artykule, TradingView oprócz darmowej wersji oferuje również trzy płatne plany. Najtańszy z nich kosztuje 14,95 USD miesięcznie. Dla początkujących darmowy plan jednak w zupełności wystarczy. Plany płatne oferują po prostu więcej miejsca do przechowywania danych i kilka dodatkowych narzędzi.

Pozwalają one na przeglądanie większej ilości wykresów w tym samym czasie, zapisywanie większej ilości szablonów i używanie większej ilości wskaźników jednocześnie. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, postaraj się zachować prostotę. 25 wskaźników wyświetlanych na ekranie w tym samym czasie może tylko namieszać w Twojej głowie.plany tradingview

Naturalnie, gdy zaczniesz przeprowadzać bardziej zaawansowaną AT, możesz potrzebować niestandardowych narzędzi. Pamiętaj jednak, że uaktualnić swój plan możesz w dowolnym momencie. TradingView oferuje również 30-dniowy bezpłatny trial.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozumiesz już jak działa TradingView i jak możesz go używać przy analizie kryptowalut. Pamiętaj jednak, że to nie platforma, a wiedza czyni cię pro-traderem. Aby używać wszystkich funkcji, które posiada TradingView, musisz być bardzo dobrze zaznajomiony z AT. TradingView nie da Ci żadnych zysków, jeśli nie wiesz jak przeprowadzać analizy  – nawet jeśli zapłacisz za najdroższy plan.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności