Jak czytać wykresy na giełdzie?

Giełdy kryptowalut jak czytać wykresy

Jak czytać wykresy na giełdzie? To pytanie często pojawia się na ustach początkujących inwestorów. Osoby dopiero zaczynające przygodę z kryptowalutami […]

bitbay zonda

Jak czytać wykresy na giełdzie? To pytanie często pojawia się na ustach początkujących inwestorów. Osoby dopiero zaczynające przygodę z kryptowalutami często mają problem ze zrozumieniem tego, co dzieje się na wykresie, a w konsekwencji jakie może to mieć implikacje dla kursu i opłacalności ich inwestycji. W tym tekście skupimy się na przedstawieniu tego, w jaki sposób zacząć skutecznie odczytywać dane z wykresów.

Jak czytać wykresy?

Na rynkach inwestycyjnych funkcjonuje kilka różnych typów wykresów. Najprostszym i najczęściej spotykanym jest liniowy wykres cenowy – taki jak przedstawia zdjęcie poniżej. Doskonale sprawdza się przy pokazywaniu uśrednionej ceny w dłuższym okresie. Taki graf spotkamy na przykład w agregatorach danych kryptowalutowych – Coinmarketcap, Coinpaprika.

Wykresy świecowe

Zdecydowanie większym wyzwaniem jest odczytanie znaczenia wykresów świecowych. Konstrukcja takich wykresów różni się od tych liniowych. Wykresy świecowe mają swój początek w XVIII wieku w Japonii. Ich pomysłodawcą był człowiek o imieniu Homma. Odkrył on, że nawet jeśli istnieje korelacja między ceną a popytem i podażą na rynku ryżu, to sporą rolę odgrywają także emocje traderów.

Świece pokazuję te emocje poprzez wizualną reprezentację ruchów cenowych przez różne klory. Traderzy wykorzystują wykersy świecowe do podejmowania decyzji inwestycyjnych bazujących na powielających się wzorach, które pomagają przewidzieć krótkoterminowe ruchy cenowe.

Wykres świecowy na platformie Geco.one

Komponenty wykresu świecowego

Wykres świecowy przekazuje nam kilka informacji na temat aktualnej sytuacji rynkowej. W tradycyjnym ujęciu są to informacje o cenie otwarcia i zamknięcia sesji, a także najwyższej i najniższej ceny w danym okresie. Sama świeca podzielona jest na dwie części, szeroką – zwaną także korpusem, a także pionowe paski – określane jako cienie.

Candlesticks

Korpus reprezentuje rozdźwięk cenowy między ceną otwarcia/zamknięcia (sesji lub danego okresu). Kiedy korpus wypełniony jest na czarno oznacza to, że cena zamknięcia była niższa niż cena otwarcia. Natomiast gdy korpus pozostaje pusty – znaczy to, że cena zamknięcia przewyższa cenę otwarcia. Na giełdach i platformach tradingowych bardzo często świece mają inny kolor – świece wypełnione koloruje się na czerwono a puste na zielono.

Cienie natomiast przedstawiają maksymalne i minimalne wartości handlowane w trakcie sesji/okresu.

Krótki górny cień na zwyżkowej świecy informuje, że cena zamknięcia sesji byłą bliska najwyższemu poziomowi ceny osiągniętemu tego dnia (w tym okresie). Relacja między elementami korpusu i cienii bezpośrednio wpływa na ostateczny kształt i kolor świecy.

Przykładowe wzory na wykresie świecowym

Jak już zostało napisane powyżej – poszczególne świece układają się w sekwencje, które traderzy wykorzystują do przewidywania przyszłych ruchów cenowych na rynku. Poniżej przedstawimy Wam kilka podstawowych formacji świecowych. Pamiętajmy jednak, że narzędzie to służy jedynie za wsparcie w analizie technicznej – nie daje stuprocentowej pewności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Objęcie Bessy – Bearish Engulfing Pattern

Bearish Engulfing Patter powstaje podczas trendu wzrostowego gdy sprzedający przewyższają kupujących. Wzór ten znajduje odbicie w czerwonej świecy o długim korpusie, pochłaniającej mniejszą, zieloną. Ten wzór zazwyczaj wskazuje, że sprzedający przejęli kontrolę na rynku, a cena nadal będzie spadać.

Bearish Engulfing Pattern
Objęcie Hossy – Bullish Engulfing Pattern

Wzór przejęcia po byczej stronie ma miejsce, gdy kupujący przewyższają sprzedających. Tworzy się poprzez powstanie długiej, zielonej świecy, która pochłania krótką, czerwoną. Taki byczy wzó może być sygnałem do dalszych wzrostów ceny danego aktywa.

Bullish Engulfing Pattern
Niedźwiedzia wieczorna gwiazda – Bearish Evening Star

Wieczorna gwiazda jest wzorem szczytowym. Powstaje wtedy, gdy ostatnia świeca w sekwencji znajduje się poniżej korpusu poprzedniej krótkiej świeczki. Ostatnia świeca ma podobną długość do tej sprzed dwóch okresów. Wzór pokazuje kontrolę sprzedających nad kupującymi i może wskazywać na postępowanie spadków.

Bearish Evening Star

Jak czytać wykresy? Skutecznie

Przedstawione przykłady to jedynie wierzchołek gigantycznej liczby wzorów, które możemy spotkać na wykresach świecowych. Ich znajomość może skutecznie pomóc w budowaniu krótkoterminowych strategii inwestycyjnych. Warto jednak pamiętać, że wiedzę o wykresach powinno się wesprzeć również innymi elementami. Wcześniej wspominaliśmy o wykorzystaniu wskaźnika RSI, a jeśli nie czujesz się wystarczająco sprawny, aby samemu inwestować jako trader – zawsze możesz skorzystać z możliwości założenia konta PAMM.

Tagi
jak czytać wyresy wykres giełda wykres świecowy

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.