za
iso 20022

Czym jest ISO 20022 i jaki jest jego związek z branżą kryptowalut?

ISO 20022 to międzynarodowy standard wymiany wiadomości elektronicznych między instytucjami finansowymi za pośrednictwem SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Ten nowy system radykalnie zmieni sposób, w jaki banki komunikują się ze sobą, zwiększając ilość przekazywanych informacji i poprawiając interoperacyjność.

Oprócz zmiany tradycyjnej branży usług bankowych i finansowych, migracja z tradycyjnych komunikatów SWIFT do ISO 20022 może również znacznie wpłynąć na branżę kryptograficzną. W szczególności monety zgodne ze standardem mogą szybciej dołączyć do tradycyjnego systemu finansowego. Ponadto, jeśli kryptowaluty o dużej kapitalizacji, takie jak Bitcoin lub ETH, zostaną zintegrowane z systemem SWIFT i otrzymają oficjalne numery ISO, może to radykalnie zmienić sposób współistnienia ekosystemów kryptowalut i walut fiat.

Typy komunikatów ISO 20022

Obecnie wszystkie wiadomości SWIFT są klasyfikowane jako wiadomości MT. Skrót ten oznacza typ wiadomości/tekst. Po nim następuje trzycyfrowa liczba oznaczająca kategorię, grupę i typ wiadomości. Komunikaty MT są skonstruowane w oparciu o standard ISO 15022, który ma zostać zastąpiony właśnie przez standard ISO 20022. Komunikaty zgodne z nowym ISO są określane jako wiadomości w formacie MX. Nowy standard został opracowany na początku XXI wieku, ale komunikaty MT/ISO 15022 nadal pozostają najbardziej popularne.

Wprowadzenie standardu ISO 20022 – oś czasu

Obowiązkowe przyjęcie MX/ISO 20022 ma przebiegać w kilku etapach. Wysokokwotowe płatności transgraniczne w Unii Europejskiej po raz pierwszy przejdą na ISO 20022 już w listopadzie tego roku. W szczególności będą to płatności obejmujące Target2, system rozliczeń finansowych w czasie rzeczywistym, używany przez banki centralne w Eurosystemie. Rezerwa Federalna USA w pełni przejdzie na ISO 20022 do listopada 2023 roku. Stary system przesyłania wiadomości będzie nadal częściowo używany do 2025 roku. Po upłynięciu tego terminu zdecydowana większość wiadomości MT/ISO 15022 nie będzie dozwolona.

Jeśli obecne terminy zostaną dotrzymane, do końca 2023 roku aż 79% płatności o dużej wartości pod względem wolumenu i 87% płatności o dużej wartości pod względem sumy będzie korzystać z systemu przesyłania wiadomości ISO 20022.

Kryptowaluty ISO 20022

Niektóre kryptowaluty są już obecnie zgodne z normą ISO 20022. Należą do nich:

Ripple (XRP)

Warto zaznaczyć, że Ripple jest członkiem Organu Normalizacyjnego ISO 20022. Token XRP powstał jako pomost między światami kryptowalut i fiat i służy do różnych celów, w tym do rozliczeń transgranicznych. Blockchain XRP może obecnie przetwarzać około 1500 transakcji na sekundę.

Stellar Lumens (XLM)

Fundacja Stellar również jest członkiem Organu Normalizacyjnego ISO 20022 . Podobnie jak XRP, projekt powstał jako pomost między światem krypto i fiat. Szczególny nacisk kładzie jednak na konwersje między walutami dla osób fizycznych, a nie instytucji. Według programistów, XLM może przetwarzać do 3000 transakcji na sekundę. Rzeczywiste czasy przetwarzania transakcji były jednak historycznie znacznie wolniejsze.

XinFin (XDC)

XinFin to blockchain zgodny z Ethereum Virtual Machine (EVM). Łańcuch projektu ma funkcjonować jako sieć zasobów cyfrowych dla przedsiębiorstw, łącząc publiczne i prywatne blockchainy z interoperacyjnymi inteligentnymi kontraktami. Łańcuch XDC może przetworzyć do 2000 transakcji na sekundę.

Iota (IOTA)

IOTA to scentralizowana księga blockchain przeznaczona do obsługi transakcji opartych na Internet of Things (IoT). Mimo dużego potencjału, sieć spotkała się z krytyką ze względu na jej centralizację, luki w zabezpieczeniach oraz dużą liczbę włamań i ataków, których doświadczyła w ciągu ostatnich kilku lat.

Algorand (ALGO)

Algorand jest blockchainem warstwy 1, próbującym rozwiązać wiele problemów związanych z konkurentami, takimi jak Ethereum. Jest w stanie przetwarzać około 1300 transakcji na sekundę. Chociaż projekt promuje decentralizację, metoda konsensusu proof-of-stake doprowadziła do obaw o wieloryby dominujące w ekosystemie.

Hedera Hashgraph (HBAR)

Hedera Hashgraph to platforma księgi rozproszonej, której sposób działania nieco różni się od znanych nam łańcuchów bloków. Projekt ma na celu pokonanie wielu ograniczeń tradycyjnych blockchainów. Sieć może wykonywać nawet do 10 000 transakcji na sekundę, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa. Do walidacji transakcji Hedera wykorzystuje funkcję określaną jako ukierunkowany wykres acykliczny. Pozwala ona sekwencjonować transakcje bez dzielenia ich na bloki.

Quantum (QNT)

Protokół Quantum został zaprojektowany w celu rozwiązania problemów z interoperacyjnością między głównymi blockchainami, takimi jak Bitcoin, Ethereum i Ripple. Wykorzystanie interoperacyjnej sieci Overledger ma na celu połączenie wszystkich łańcuchów bloków za pomocą jednego kompleksowego systemu operacyjnego. Quant Protocol jest kompatybilny z EVM i czasem jest określany jako druga warstwa Ethereum. Jednak w przeciwieństwie do innych warstw tego typu, jego działanie nie wymaga żadnych modyfikacji w łańcuchu podstawowym.

ISO 20022 i Ripple

Ripple jest obecnie drugą co do wielkości firmą z branży fintech w Stanach Zjednoczonych. Natywna waluta, Ripple (XRP), jest również jedną z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Przedstawiciele Ripple zasiadają nawet w Organie Normalizacyjnym ISO 20022, co daje firmie znaczący głos w sposobie wdrażania i rozwoju standardu. Ekosystem Ripple został zaprojektowany jako sieć i protokół płatności cyfrowych, służący do niemal natychmiastowych rozliczeń między bankami i innymi dużymi instytucjami finansowymi. Oprócz zabezpieczenia transakcji, XRP jest często wykorzystywany do szybkich przewalutowań i przelewów transgranicznych.

Podczas gdy główna waluta Ripple, XRP, jest przeznaczona do użytku przez sektor bankowy, Stellar Lumens (XLM) jest przeznaczona do rozwoju cyfrowych walut banków centralnych, CBDC. Obecnie już ponad 300 głównych banków i instytucji finansowych w 45 krajach używa XLM jako mechanizmu rozliczeniowego. Należą do nich chociażby Santander i Canadian Imperial Bank of Commerce, m.in. w takich krajach jak Brazylia, Indie i Singapur.

Początkowo krążyły opinie, że Ripple zastąpi SWIFT ze względu na jego zwiększoną szybkość i wykładniczo niższe koszty transakcji. Jednak to integracja obu ekosystemów za pośrednictwem ISO 20022 może prowadzić do znaczącej synergii między XRP i SWIFT, czyniąc tę kryptowalutę jeszcze bardziej popularną.

Ripple vs. SEC

Na nieszczęście dla inwestorów Ripple i XRP/XLM, w grudniu 2020 roku SEC oskarżyła Ripple i dwóch jej dyrektorów o przeprowadzenie oferty niezarejestrowanych papierów wartościowych o wartości 1,3 miliarda USD. W pozwie zarzuca się, że XRP jest papierem wartościowym. Skutkiem jego sprzedaży było bowiem finansowanie działalności firmy. SEC, decydując o klasyfikacji danego aktywa jako papieru wartościowego, kieruje się Testem Howeya, o którym więcej możesz przeczytać tutaj.

Pomimo pozwu, w wyniku którego doszło do znacznej dewaluacji wartości XRP, wielu komentatorów uważa, że ​​sprawę wygra Ripple. Jednym z argumentów jest fakt, że Bitcoin i Ethereum zostały już sklasyfikowane jako towary i są obecnie regulowane przez CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Jeśli Ripple zostanie również prawnie sklasyfikowany jako towar lub waluta, a nie papier wartościowy, praktycznie na pewno wygra z SEC. W efekcie pozytywnego rozwiązania pozwu SEC przeciwko Ripple, fakt, że XRP jest zgodny z ISO 20022, może prowadzić do szerszego przyjęcia kryptowaluty, szczególnie wśród amerykańskich banków i instytucji finansowych.

Integracja ISO 2022 z innymi kryptowalutami

Uzyskanie zgodności z normą ISO 20022 przez kryptowaluty takie jak BTC i ETH może wydawać się trudne lub niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że zostaną one pominięte w nowym systemie przesyłania wiadomości. Czołowe cyfrowe waluty mogą otrzymać kody ISO, które umożliwią im potencjalną integrację z systemami przesyłania wiadomości banku centralnego i bazami danych wiodących firm finansowych, takich jak Visa i Mastercard.

ISO nadaje bowiem każdej walucie identyfikator standardu ISO 4217 w postaci trzyliterowego kodu, którego używa się już od 1978 roku. Na przykład kod euro to EUR. Kryptowaluty również mogą otrzymywać własne kody, które prawdopodobnie byłyby podobne do ich obecnych tickerów. Niektóre cyfrowe aktywa mają już nieoficjalne oznaczenia ISO 4217, jednak nie są one jeszcze rozpoznawane przez SWIFT. Na przykład kod ISO 4217 waluty Bitcoin to XBT, choć jest to nieoficjalne oznaczenie.

Należy również zauważyć, że normy ISO przypisują również kody międzynarodowego numeru identyfikacyjnego (ISIN) papierom wartościowym, w tym akcjom, obligacjom i instrumentom pochodnym. Kody te określa się jako klasyfikację ISO 10962. Instrumenty pochodne na kryptowaluty, takie jak kontrakty futures na bitcoin, mogą również otrzymać własne kody ISO ISIN, które w teorii mogłyby zintegrować się z systemem ISO 20022 w celu szybszego rozliczania.

Szczegóły techniczne ISO 20022

Choć może się to wydawać skomplikowane, ISO 20022 jest po prostu bardziej szczegółowym rodzajem protokołu przesyłania komunikatów finansowych. Nowy system powinien umożliwiać bankom i instytucjom finansowym zapobieganie oszustwom i łatwiejszą współpracę. Przyjrzyjmy się technicznym szczegółom nowego standardu.

ISO 20022 różni się od poprzedniej normy ISO 15022, ponieważ zapewnia organizacjom bogate dane, w tym metodologię modelowania oraz zestaw reguł projektowych XML i ASN. Te określenia mogą być dla Ciebie obce, więc przygotowaliśmy krótkie wyjaśnienie:

  • Bogate dane, w przeciwieństwie do słabych danych, oznaczają, że istnieje duża kompilacja danych zawierająca setki tysięcy informacji;
  • Modele to opisy kluczowych elementów systemu oraz relacji między tymi elementami. Wiele teorii naukowych to to właśnie modele. Metodologia modelowania to zatem zbiór założeń, narzędzi analitycznych i perspektyw potrzebnych do zbudowania danego modelu. W tym przypadku jest to oprogramowanie do obsługi komunikatów finansowych;
  • XML (Extensible Markup Language) to język znaczników podobny do HTML. Jest to język komputerowy, który używa znaczników do definiowania elementów w dokumencie. W przeciwieństwie do HTML, podczas pracy z XML znaczniki „wymyśla” autor dokumentu XML, co zwiększa elastyczność, a także złożoność formatowania dokumentu;
  • ASN czyli numer systemu autonomicznego, to unikalny identyfikator, który umożliwia wymianę informacji o routingu pomiędzy autonomicznymi systemami. Informacje o routingu umożliwiają z kolei przesyłanie środków z różnych rachunków na całym świecie.

Korzyści ze specyfikacji ISO 20022

Specyfikacja ISO 20022 może z początku wydawać się jedynie technicznym ulepszeniem, które ma niewielki wpływ na przeciętnego klienta bankowego lub inwestora. Zapewnia jednak szereg korzyści, które mogą wpłynąć chociażby na niższe opłaty bankowe dla konsumentów. Oto najważniejsze z nich:

  • Zwiększona interoperacyjność dzięki obsłudze alfabetów innych niż łacińskie;
  • Grupowanie wiadomości na podstawie danych z różnych metod płatności;
  • Wykorzystywanie wiadomości do wielu celów, w tym płatności krajowych, płatności transgranicznych, płatności o wysokiej wartości i płatności w czasie rzeczywistym;
  • Zwiększona jakość danych i automatyzacja, które doprowadzą do łatwiejszych metod wykrywania oszustw;
  • Mniej ludzkich działań i większa automatyzacja, które wpłyną na większą dokładność systemu finansowego.

Istnieją jednak pewne słabe strony wprowadzenia specyfikacji ISO 20022. Wiele banków może nie mieć technologii umożliwiającej łatwą migrację do standardu. Taka sytuacja może prowadzić do dodatkowych kosztów, przez które ​​wiele banków może nie dotrzymać agresywnych terminów przyjęcia ISO 20022 proponowanych przez SWIFT.

Podsumowanie

ISO 20022 jest niezaprzeczalną przyszłością światowej komunikacji międzybankowej. Wielu użytkowników kryptowalut wierzy z kolei, że są one następnym krokiem w ewolucji pieniądza. Fuzja tych dwóch systemów może spowodować eksplozję popularności i współistnienie tradycyjnych i zdecentralizowanych systemów finansowych.

Jest jednak za wcześnie, aby powiedzieć, jak przejście na nowy standard ISO wpłynie na rynek kryptowalut. Jeśli ISO 20022 okaże się wyjątkowo skuteczne i wygodne, może zmniejszyć zapotrzebowanie rynku na kryptowaluty jako rozwiązania do przetwarzania płatności. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że branże TradFi i DeFi zaczną współistnieć jak nigdy dotąd. Dlatego z pozycji inwestora korzystne może okazać się obserwowanie kryptowalut zgodnych z ISO 20022 pod kątem potencjalnych ruchów cen. Warto także śledzić, czy istniejące (lub zupełnie nowe) kryptowaluty i tokeny zaczynają przyjmować standard ISO 20022.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności