Urząd Skarbowy USA przejął kryptowaluty warte 3,5 mld USD w 2021 roku

Bezpieczeństwo irs skarbówka circle poloniex

Urząd Skarbowy Stanów Zjednoczonych (IRS) opublikował swój roczny raport dotyczący dochodzeń w sprawach karnych. Co ciekawe, w obszarze cyberprzestępczości główną […]

bitbay zonda

Urząd Skarbowy Stanów Zjednoczonych (IRS) opublikował swój roczny raport dotyczący dochodzeń w sprawach karnych. Co ciekawe, w obszarze cyberprzestępczości główną rolę odegrały kryptowaluty.

Według raportu jednostki ds. cyberprzestępczości IRS, w ciągu 2021 roku skonfiskowano ponad 3,5 miliarda dolarów w kryptowalutach. Jest to aż 93% wszystkich konfiskat dokonanych w 2021 roku.

Do najbardziej udanych spraw kryptowalutowych zamkniętych przez jednostkę cyberprzestępczości IRS należą:

  • Przejęcie ponad 1 miliarda dolarów w kryptowalutach od „Individual X”, który włamał się do Silk Road i ukradł część jego funduszy. IRS twierdzi, że podczas dochodzenia jego personelowi pomagała niezidentyfikowana firma zewnętrzna.
  • Aresztowanie Romana Sterlingova, który prowadził najstarszy serwis do prania pieniędzy kryptowalutowych w darknecie – Bitcoin Fog (działający od 2011 roku). Szacuje się, że Bitcoin Fog w czasie swojego istnienia wyprał ponad 1,2 mln Bitcoinów.
  • Aresztowanie Volodymyra Kvashuka za jego plan zdefraudowania kart podarunkowych Microsoftu o wartości ponad 10 milionów dolarów, które następnie sprzedał w zamian za Bitcoiny. IRS uważa, że Kvashuk ukradł łącznie ponad 150 000 kart podarunkowych.
  • Aresztowanie Gliba Oleksandra Ivanova-Tolpintseva za prowadzenie botnetu w celu włamania się do danych uwierzytelniających tysięcy komputerów i sprzedawania tych informacji w darknecie za kryptowaluty. Dzięki zakupionym danym inni przestępcy byli w stanie popełnić szereg przestępstw, od phishingu i wymuszeń po kradzież tożsamości.

kucoin hack

Stany Zjednoczone a krypto przestępcy

Jednostka do walki z cyberprzestępczością ma w planach budowę Zaawansowanego Centrum Współpracy i Danych (ACDC) w rejonie Północnej Wirginii w 2022 roku. Chce też zintegrować biuro w Waszyngtonie z Jednostką Wsparcia Cybernetycznego, aby móc pracować wydajniej.

Jednostka ds. cyberprzestępczości ma problem z zachowaniem skrajnej prywatności. Zespół opiera się na strategii „follow the money”, którą stosuje od ponad dekady. Jednak nowe, zdecentralizowane technologie, takie jak kryptowaluty, sprawiły, że zadanie to stało się trudniejsze niż kiedykolwiek.

Działania dochodzeniowe  dotyczące cyberprzestępczości koncentrują się na podmiotach wykorzystujących Internet jako podstawowy środek do popełniania przestępstw, zachowania anonimowości i unikania organów ścigania przy jednoczesnym ukrywaniu transakcji finansowych, własności majątku lub innych dowodów.

Tagi
irs Konfiskata Urząd Skarbowy USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.