za
napisa vote blockchain

Iowa: problemy dot. prawyborów uwypuklają potencjał blockchaina

2020-02-05
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Problemy z prawyborami w stanie Iowa pokazują, jak nieidealna jest obecna demokracja. Okazuje się, że aplikacja, która miała służyć do liczenia głosów i zgłaszania tych danych urzędnikom z Partii Demokratycznej, jest nieprzejrzysta. Inne aspekty jej działania spowodowały powstanie znacznych opóźnień. Zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa incydent ten uwypuklił ryzyko polegania na obecnych systemach cyfrowych. Naszym zdaniem podkreśla też potrzebę wdrożenia do nich blockchaina.

Iowa: mamy problem

Problemy z przekazaniem danych wyborczych wystąpiły „z powodu problemu związanego z kodowaniem w systemie raportowania.”

Raport Veramatrix, firmy zajmującej się bezpieczeństwem oprogramowania, wskazuje teraz też na to, że soft, który użyto w prawyborach, jest przykładem tego, jak niedoskonałe są obecne systemy wyborcze i w jak kiepski sposób są wdrażane:

“W przypadku Partii Demokratycznej w stanie Iowa, na podstawie raportów, wydaje się, że proces testowania nie był odpowiedni.”

Pół biedy, jeśli błędy wykazują nieistotne aplikacje, np. gry. Gorzej jeśli mówimy tu o sofcie, który jest odpowiedzialny za rejestrację podstawowych danych wyborczych. Zresztą sytuacja dot. prawyborów w Iowa jest jeszcze dziwniejsza, bowiem Partia Demokratyczna odmówiła ujawnienia nazwy aplikacji, która została teraz zastosowana.

Joshua Simmons, członek zarządu Open Source Initiative, która promuje oprogramowania typu open source, uważa, że ​​taki soft musi koniecznie być przejrzysty.

„Kiedy w grę wchodzi coś tak ważnego jak wybory, szczerze mówiąc, nadużycia polegają na dopuszczaniu oprogramowania własnościowego” – powiedział Simmons. „Licencjonowane oprogramowanie typu open source gwarantuje badaczom bezpieczeństwa dostęp do wszystkiego i ulepszanie oprogramowania przed jego użyciem” – dodał.

Simmons powiedział, że zaufanie do instytucji i stosowanych przez nich systemów ma kluczowe znaczenie dla każdej demokracji i że w ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się rosnący sceptycyzm w tej kwestii.

„Otwarte oprogramowanie jest ważnym krokiem w tworzeniu przejrzystości, pielęgnowaniu zaufania i budowaniu bardziej odpornych systemów”

– powiedział.

Spadek zaufania

blockchain IowaBarometr zaufania Edelman 2020, który mierzy poziom zaufania ludzi do instytucji, wykazał teraz, że obywatele tworzą swoje zaufanie do państwa w oparciu o kompetencje i etyczne zachowania. Raport wykazał jednak, że ani biznes, ani rząd nie są postrzegane jako kompetentne i etyczne.

Idea blockchaina, który miałby być użyty, w głosowaniu jako sposób na liczenie i rejestrowanie głosów, mogłaby podnieść ten niski wynik. Czy jednak USA są na to gotowe?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
67 947,53 USD-2,84%
Ethereum logo
EthereumETH
3832,63 USD-2,34%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,88 USD-1,51%
Solana logo
SolanaSOL
167,33 USD-1,79%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3832,80 USD-2,34%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,61%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,46 USD0,73%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-3,46%