IOTA pomoże w stworzeniu europejskiego blockchaina

Blockchain

Fundacja IOTA znalazła się w gronie siedmiu wybranych przez Komisję Europejską projektów do wzięcia udziału w pierwszej fazie projektowania inicjatywy […]

Fundacja IOTA znalazła się w gronie siedmiu wybranych przez Komisję Europejską projektów do wzięcia udziału w pierwszej fazie projektowania inicjatywy europejskiego blockchaina.

IOTA pomoże w pracach nad europejskim blockchainem

IOTA ogłosiła tę informację w poście na blogu, we wtorek 7 września. Jak twierdzą, projekt zaangażuje się w początkowy etap procesu PCP (pre-commercial procurement) dla European Blockchain Services Infrastructure (EBSI).

EBSI to sieć węzłów zaprojektowanych do usprawnienia transgranicznych usług w całej Europie między przedsiębiorstwami, rządami i obywatelami. Jej celem jest zwiększenie zaufania i wydajności transakcji w UE, przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko i wspieraniu ekspansji centrów technologicznych i innych przedsięwzięć.

Przetarg na PCP został wstępnie ogłoszony w listopadzie 2020 r. Komisja Europejska otrzymała  30 ofert od wykonawców i wybrała 7 z nich. Wśród zwycięzców znalazła się właśnie IOTA. Jest to projekt, który oferuje darmowe transakcje, dzięki czemu umożliwia dokonywanie mikropłatności. Komentując najnowsze osiągnięcie, współzałożyciel i dyrektor generalny projektu, Dominik Schiener powiedział:

Jesteśmy bardzo podekscytowani i zaszczyceni, że możemy być częścią budowania europejskiej infrastruktury usług cyfrowych. Naszym celem jest ustanowienie IOTA jako fundamentalnej technologii dla Europy i świata. Nasze gospodarki staną się cyfrowe i połączone dzięki ekologicznym, wolnym od opłat i skalowalnym DLT.

komisja europejska

Czym jest inicjatywa EBSI?

EBSI została po raz pierwszy ogłoszona w 2018 roku po tym, jak państwa członkowskie UE i Komisja Europejska połączyły się, aby utworzyć Europejskie Partnerstwo Blockchain (ECP).

ECP koncentrowało się na rozwoju blockchainowej infrastruktury, która przyniosłaby korzyści przedsiębiorstwom, administracji publicznej i obywatelom. To właśnie doprowadziło do powstania EBSI.

Do tej pory, w latach 2019-2020 w projekt zainwestowano około 4 mln euro. EBSI to sieć peer-to-peer składająca się z połączonych ze sobą węzłów. Węzły te prowadzi zarówno Komisja Europejska na poziomie regionalnym, jak i ECP na poziomie krajowym.

Faza projektowa PCP liczy siedmiu uczestników i potrwa trzy miesiące. Po zakończeniu etapu wstępnego, cztery z siedmiu projektów wezmą udział w drugim etapie. Będzie on polegał na opracowaniu prototypu oraz testach laboratoryjnych i potrwa sześć miesięcy. W dalszej kolejności dwóch wykonawców weźmie udział w trzeciej i ostatniej fazie.

Tagi
Blockchain Blockchain Europy Europa IOTA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.