za
Inwestowanie w bitcoina

Inwestowanie w Bitcoina – na jakich ludzi uważać w Internecie?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Cofnijmy się w czasie o trzy lata do roku 2017. To właśnie wtedy w Polsce bitcoin zaczynał zdobywać masową świadomość wśród społeczeństwa. Okazało się, że internetowe pieniądze potrafią zainteresować ludzi zwłaszcza wtedy, gdy można na nich łatwo zarobić. Właśnie w tym duchu gigantyczna ilość inwestorów-neofitów zalała rynek zdecentralizowanych aktywów.

Ten okres to czas wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych. Na największych forach i grupach poświęconym kryptowalutom dziennie pojawiała się ogromna liczba najróżniejszych zapytań o bitcoina, jego cenę, czy urośnie, czy spadnie i czy lepiej jest inwestować w Liska, IOTA czy Verge. O tych trzech ostatnich projektach powstało już inne studium, które opisuje, jak amatorzy kryptowalut za wszelką cenę wierzyli i naganiali na swoje ulubione projekty, nie rozumiejąc nawet, czego dotyczą. Artykuł ten znajdziecie tutaj

Inwestowanie w Bitcoina – Powrót do przeszłości

Od ostatnich gwałtownych wzrostów na rynku kryptowalutowym minęły już 3 lata. Poczyniono wiele postępów technologicznych, a cała branża kryptowlaut zaczęła interesować nie tylko młode i dynamiczne startupy, ale także poważne firmy z obszarów doradczych i inwestycyjnych.

Mimo to, w obliczu zmieniającej się ceny, powróciły znajome nastroje. Kiedy w 2020 roku bitcoin rozpoczął kolejny rajd, powróciły też komentarze, których byliśmy świadkami kilka lat temu. Zachowania te i spekulacje bardzo często prowadzą do podejmowania nierozważnych decyzji przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdecentralizowanymi aktywami. Z myślą o takich osobach, przygotowaliśmy kilka komentarzy-perełek, na które warto uważać w przestrzeni kryptowalutowej w 2020 roku… i najprawdopodobniej zawsze.

Wesołe śmieszki

To typ, który na grupie Bitcoin Polska przewija się dość często. Czym się charakteryzuje? Wesołe śmieszki do każdego tematu, choćby nie wiadomo jak poważnego, podchodzą z humorkiem i w sposób żartobliwy. Zazwyczaj poważne pytanie (lub to niepoważne) starają się sprowadzić do: 

  • chęci zarobku,
  • żartowania z praktyk oszustw popularnych w świecie kryptowalut,
  • przyjmowania, że nieważne jaki scenariusz rozgrywa się aktualnie na wykresach – dla nich to i tak dobrze.

Całość komunikatu najczęściej zamykana jest dużą ilością kolorowych emoji.

Poniższe przykłady komentarzy pochodzą z największej grupy na Facebooku poświęconej blockchainowi i kryptowalutom w Polsce – Bitcoin Polska.

śmieszek
Odpowiedź Śmieszka pod postem z pytaniem “Jaki portfel wybrać?”
inwestowanie w bitcoina
Śmieszki, którym spadki zawsze pasują
Śmieszek, który chce zyskać

Wszystkie te zachowania, oczywiście, da się usprawiedliwić chęcią rozluźnienia atmosfery lub prostym żartem. Początkujący inwestor powinien jednak pamiętać, że tego typu żarty są zbudowane na prostej chęci zarobku na kryptowlautach. Bardzo często tworzone są pod wpływem impulsu, a pozorna pewność siebie lub zachwyt nad aktualną sytuacją na rynku mogą być mylne. Kryptowaluty są aktywami niezwykle niestabilnymi, dlatego warto pamiętać, że sytuacja na danym rynku może zmienić się w ciągu godziny. W historii bitcoina nie brakuje momentów, gdy największa (i jak mogłoby się wydawać najstabilniejsza kryptowaluta) w ciągu godziny straciła na wartości kilkanaście procent.

Pewność śmieszków oraz ich żarty dotyczące aktualnej ceny mogą więc stać się bardzo szybko nieaktualne – dlatego niewarto za bardzo nimi się przejmować. Zwłaszcza, że nowe śmieszki pojawiają się w komentarzach tak często, jak zmienia się cena bitcoina.

Fałszywi eksperci

Pamiętacie Piotra Parafiniuka? Stał się internetowym celebrytą, który próbował w dość nieudolny sposób nakłonić do dołączenia do kolejnych piramid finansowych, które miały obiecać wielkie zwroty z poniesionych inwestycji. W sieci spotkamy mnóstwo osób o takim samym zacięciu. Będą przechwalać się swoimi ambicjami i  wiedzą na temat kryptowalut i inwestowania. 

W tym przypadku mamy do czynienia z czymś znacznie bardziej niebezpiecznym niż wcześniej wspomniane śmieszki. W szeroko dostępnych grupach kryptowalutowych trafimy na mnóstwo osób, które chętnie, bez poproszenia o to, podzielą się swoją wiedzą i opinią na dany temat. Jeszcze chętniej powołają sie na wybraną historię z przeszłości, która miałaby potwierdzić ich ekspertyzę w danej dziedzinie.

inwestowanie w bitcoina
Pewny siebie ekspert
inwestowanie w bitcoina
Ekspert z doświadczeniem

Podczas przeglądania forów poświęconym kryptowalutom trzeba traktować wszystkie napotkane wypowiedzi eksperckie z dużą rezerwą. Zwłaszcza te, które nie znajdują jakiegokolwiek odzwierciedlenia w faktach. “Eksperci” bardzo często lubią powoływać się na przeszłe zdarzenia, co do których mieli rację, a następnie na podstawie tego argumentu tworzyć opinie dotyczące teraźniejszych wykresów bitcoina.

Zgodnie z przysłowiem, nawet zepsuty zegar dwa razy w ciągu dnia pokaże dobrą godzinę. Nie ufaj “ekspertom” tylko dlatego, że twierdzą, iż kiedyś mieli rację. Tym bardziej, jeśli nie jesteś w stanie zweryfikowac prawdziwości ich słów. Jeśli chcesz zasięgnąć opinii ekspertów – staraj się znajdować takich, których doświadczenie jest poświadczone. Eksperci z forów internetowych bardzo łatwo mogą wprowadzić Cię w przeświadczenie, że ich zdanie jest prawdą. Pamiętaj, żeby zawsze weryfikować informacje przez nich postowane.

Opiniodawcy

Trzecim typem osób, na które należy uważać na początku swojej kryptowalutowej przygody to “Opiniodawcy”. Jest to grupa zdecydowanie najliczniejsza, a także taka, która najłatwiej buduje poczucie niepewności.

W czasach wzmożonych wzrostów kryptowalut na forach zaczynają się pojawiać ponownie popularne niegdyś pytania. Zazwyczaj są one dość nieskomplikowane: ‘Kupiliście?”, “Sprzedaliście?”, “Ile urośnie?”. To właśnie pod tymi pytaniami najczęściej znajdziemy morze krótkich, acz treściwych opinii inwestorów, dotyczących strategii wejścia/wyjścia, prawdopodobnych zysków, a także najlepszych coinów, w które teraz warto inwestować.

inwestowanie w bitcoina
Opiniodawcy dzielący się opiniami.

Dla początkującego, ten potok informacji potrafi być dezorientujący. Dlatego najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to po prostu od niego się odciąć. Z tak wielkiego natłoku rekomendacji i opinii nie da się wyciągnąć wartościowych wniosków, które usprawniłyby strategię inwestowania na rynku kryptowalutowym. To skutecznie pomoże wyciszyć umysł oraz uniknąć niepotrzebnego ryzyka podjęcia złej decyzji inwestycyjnej. Siła opiniodawców leży w ich ilości, dlatego pamiętaj, żeby nie zasilać ich szeregów swoim własnym zdaniem.

Opiniodawcy w przestrzeni forów kryptowalutowych funkcjonują jako przysłowiowa “ulica”, która rzuca się na najgorętszy inwestycyjny trend na chwilę przed jego załamaniem. Jeśli opiniodawcy próbują przekonać kogoś do konkretnego prjektu kryptowalutowego, to głównie dlatego, że sami liczą na osiągnięcie z niego korzyści.

Zima 2018

Ten okres był punktem zwrotnym w historii kryptowalut. To właśnie wtedy z drogi gargantuicznych wzrostów zawróciliśmy na szlak trendu spadkowego, który utrzymywał się przez prawie cały rok. W tej sytuacji wszystkie opinie, żarty i ekspertyzy ucichły, bo okazało się, że dla wielu zarobienie na bitcoinie, którego cena notorycznie spada, wcale nie jest takie łatwe.

W listopadzie 2020 roku, znajdujemy się mniej więcej w tym samym nastroju, co 3 lata temu. Niewykluczone, że tym razem skończy się podobnie. Zainteresowanie przekuje się w uwagę, uwaga w zachwyt, zachwyt w chciwość, a chciwość w przerażenie na widok topniejących oszczędności życia. Dlatego pamiętajmy, aby na forum być czujnym. W końcu historia lubi się powtarzać.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności