Internetowe kantory Bitcoin – porównanie

Bitcoin Dla wnikliwych Giełdy kryptowalut

Kantory internetowe cieszą się sporą popularnością. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe, które kuszą nas obietnicami niskiej prowizji za […]

Kantory internetowe cieszą się sporą popularnością. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe, które kuszą nas obietnicami niskiej prowizji za transakcje lub innymi profitami. Bezustannie więc zadajemy sobie pytanie: Gdzie najtaniej kupię Bitcoina? Jaki kantor internetowy wybrać? Chcąc znaleźć odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy sprawdzić jak przebiegają transakcje i jakie faktycznie prowizje są pobierane. Czy podane przez kantory wartości są prawdziwe czy może jednak coś przed nami ukrywają?

Jakie kantory porównaliśmy?

Poniżej przedstawiamy zestawienie 9 kantorów internetowych. Oceniliśmy je pod względem płynności transakcji, szybkości pracy supportu oraz tego czy deklarowana przez nich prowizja mocno odbiega od tej realnej. Kantory, które wybraliśmy do testu to: Bitcan, Bitcantor, Coinbase, Hash-Back, Kantor Bitcoin, Linkkoin, Swaply, Tokeneo oraz 4coins. Kantory zostały przez nas wybrane na podstawie najczęstszych wyszukiwań i oceniliśmy całokształt ich pracy podczas procesu rejestracji, weryfikacji konta oraz transakcji kupna i sprzedaży. Głównym nacisk kładliśmy na to, aby dowiedzieć się, czy deklarowana prowizja różni się od realnej. W każdym z tych kantorów dokonaliśmy wpłatę i wypłatę środków za taką samą kwotę czyli 100 zł.

Zakładanie konta oraz weryfikacja KYC

W prawie każdym z wyżej wymienionych kantorów obowiązkowe jest zweryfikowanie swojej tożsamości poprzez zamieszczenie zdjęcia dowodu, paszportu lub prawa jazdy aby móc wykonać transakcję. Dodatkowo niektóre z kantorów wymagają tzw. selfie z dokumentem i odręcznie zapisaną kartką z podanymi przez nich wytycznymi, aby móc zweryfikować konto. Kantor Linkkoin jako jedyny wymaga też dodania karty płatniczej, której będziemy używać podczas płatności oraz jej zdjęć co nie jest w naszej ocenie bezpieczne (jeśli ktoś nie chce chargebacków).

Weryfikacja konta najszybciej przebiega w Bitcanie oraz Kantor Bitcoin i jest to około 20 minut. Najwięcej czasu zajmuje to w Bitcantor (około jednego dnia). Swaply podaje, że weryfikacja konta trwa do 5 dni, natomiast nasze konto mimo zgłaszania problemu do supportu nie zostało zweryfikowane przez ponad miesiąc. W pozostałych kantorach trwało to do kilku godzin. Jak widać rozbieżność między czasem weryfikacji w poszczególnych kantorach jest spora. Wszystkie weryfikacje przeprowadzane były w dni robocze, ale warto mieć na uwadze fakt, że w weekendy ten czas może się jeszcze bardziej wydłużyć. Jeżeli więc zależy wam na szybkiej weryfikacji konta, zachęcamy do skorzystania z Bitcana lub Kantor Bitcoin.

Support kantorów

Działanie supportu w poszczególnych kantorach również jest mocno zróżnicowane. Najszybciej odpowiada Bitcan, Tokeneo oraz 4coins i jest to około 5 minut. Około godziny zajmuje to w Hash-Back oraz Kantor Bitcoin. Support Bitcantor nie odpowiada wcale, a Linkkoin i Swaply w ciągu kilku dni lub tygodnia.

Wysokości prowizji podawane przez kantory

Przejdziemy teraz do oficjalnych wykazów prowizji podanych na stronach kantorów. Część z kantorów na swojej stronie w zakładce FAQ lub w momencie dokonywania wpłat i wypłat podaje jaki procent od kwoty transakcji pobiera. Zachęcamy do przeczytania artykułu do końca, gdyż realne prowizje różnią się od tych oficjalnie podanych przez kantory.

Podczas zakupu kryptowalut podawane są następujące oficjalne wysokości opłat:

Bitcan – na stronie brak informacji, natomiast support podaje, że jest to 2% dla kantoru oraz 1,5% na poczet pośrednika płatności przelewów ekspresowych
Bitcantor – 2%
Coinbase – podana prowizja 0,99 €
Hash-Back – prowizja podczas transakcji podana na stronie to 2%
Kantor Bitcoin – podana prowizja 1,5% plus dodatkowo opłata za realizację transakcji zakupu, poniżej 1000 zł w wysokości 0,0008 BTC
Linkkoin – kwota wyświetla się podczas transakcji i jest to 2,99%
Swaply – podana prowizja 3%
Tokeneo – brak informacji o prowizji na stronie, support odpowiedział nam, że nie może podawać takich informacji.
4coins – wg tabeli prowizji podanej na stronie 2%

Oficjalne prowizje pobierane przez kantory podczas sprzedaży kryptowalut:

Bitcan – 2% dla kantoru, 1,5% na poczet pośrednika płatności przelewów ekspresowych (również informacja podana przez support)
Bitcantor – 2%
Coinbase – brak prowizji
Hash-Back – 2%
Kantor Bitcoin – 1,5%
Linkkoin – nie prowadzi sprzedaży
Swaply – 3%
Tokeneo – nie prowadzi sprzedaży
4coins – 2%

Rzeczywiste prowizje pobierane przez kantory

Podczas każdej transakcji zakupu i sprzedaży sprawdziliśmy obecny kurs Bitcoina na giełdzie Bitbay. Na jego podstawie oraz ilości BTC, która pojawiła się na naszym portfelu w danym kantorze wyliczyliśmy rzeczywisty procent pobieranej opłaty.

Dane za transakcję zakupu prezentują się w następujący sposób:

Bitcan – 3,5%
Bitcantor – 8,89%
Coinbase – 0,99 €
Hash-Back – 2%
Kantor Bitcoin – 12,9%
Linkkoin – 2,99%
Swaply – 12,95%
Tokeneo – 32%
4coins – 6,8%

Przy wykonywaniu transakcji zakupu BTC za kwotę 100 zł w kantorze Tokeneo faktycznie do zapłaty była kwota 132 zł i 46 gr.

kantor tokeneo oplaty

Najlepiej wypadają kantory: Bitcan, Coinbase, Hash-Back i Linkkoin. Podane przez nich prowizje są równe tym rzeczywistym. Inne wyniki natomiast mają kantory: Bitcantor, Kantor Bitcoin, Swaply, 4coins oraz Tokeneo. Ten ostatni kantor pobiera horrendalnie wysoką prowizję, co mogłoby tłumaczyć, dlaczego support nie mówi o wysokości prowizji.

Wyliczone przez nas prowizje za sprzedaż kryptowalut wyglądają następująco:

Bitcan – 3,5%
Bitcantor – 2%
Coinbase – brak prowizji dla kantoru, tylko opłata miner fee
Hash-Back – 2%
Kantor Bitcoin – 3,10%
Linkkoin – nie prowadzi sprzedaży
Swaply – pomimo tego, że kantor prowadzi sprzedaż nie mogliśmy tego sprawdzić, gdyż nasze konto nie zostało zweryfikowane.
Tokeneo – nie prowadzi sprzedaży
4coins – 6,6%

Opłata za sprzedaż w Bitcantor oraz Coinbase jest najbardziej atrakcyjna. Warto zwrócić uwagę na to, że prowizje Bitcan i Hash-Back pokrywają się z deklarowanymi.

Przykład obliczeń prowizji

Zleciliśmy zakup BTC w Bitcantor za kwotę 100 zł. Za tę kwotę powinniśmy otrzymać 0,00297802 BTC. Tym samym po przeliczeniu 100 PLN / ilość BTC jaką otrzymamy, widzimy, że faktyczny kurs to 33579,35 zł.

kantor bitcoin prowizje

Jak widać po prawej kurs to 30836,85 zł, kupując po tym kursie powinniśmy otrzymać 0,00324287 BTC.

W takim razie zakładamy, że w rogu pokazywany jest nam aktualny kurs giełdowy, chociaż w tamtym momencie na BitBayu wynosił on 30 271 PLN. Do tego wszystkiego dochodzi opłata 2 zł za przelew, czyli z miejsca tracimy 2%. Dzieląc faktyczny kurs wymiany na Bitcantor przez pokazywany na ich platformie kurs: 33579 / 30836 = 1,0889. To znaczy, że realny koszt poniesiony podczas transakcji wynosił 8,89% a nie 2%, jak wskazują w swojej tabeli prowizji i opłat.

Dlaczego dane w niektórych kantorach tak mocno się różnią?

Przyjrzyjmy się opłacie w kantorze Linkkoin. Na ich stronie w zakładce FAQ pod pytaniem “jaką marżę pobieramy?” kantor odpowiada, że jest to określone na początku każdego zlecenia, a polecenie wypłaty realizowane jest w jak najkrótszym terminie.

Na pytanie o to jaką prowizję od wypłaty kryptowalut na inny adres portfela pobierają, support odpowiada, że jest to tylko opłata miner fee.

Środki na nasz portfel otrzymaliśmy dopiero po 4 dniach, więc jest to długi czas realizacji zlecenia. Dodatkowo w ciągu tych czterech dni kurs BTC się zmienił. Sprawdziliśmy jaka opłata miner fee była do naszej transakcji na stronie Blockchair i wynosiła ona 0,78$.

miner fee

Środki jakie otrzymaliśmy były pomniejszone o 21 złotych, więc wysłaliśmy maila z pytaniem do supportu. Support tego kantoru odpowiada zazwyczaj od 4 dni do jednego tygodnia na maile, więc jest to bardzo wydłużony czas. Pracownicy nie są też przeszkoleni z podstawowej wiedzy dotyczącej działania sieci blockchain i ciężko nam było uzyskać wyjaśnienie. Ostatecznie okazało się, że kantor pobiera owszem opłatę miner fee (jak to określają) i jest to 0,0005 BTC, ale informacja o tym zawarta jest w regulaminie, który trzeba zaakceptować przy zakładaniu konta.

 

Akceptując regulamin, użytkownicy zobowiązują się do pokrycia opłat transakcyjnych. Wysokość opłat może ulec zmianie, a widoczna jest w okienku transakcji. Jakiekolwiek zmiany w wysokości opłat będą wprowadzane automatycznie, bez notyfikacji użytkowników. Potwierdzenie transakcji oznacza autoryzację płatności i zgodę na opłacenie transakcji, w tym opłaty za transfer.

Transakcje wewnątrz sieci blockchain podlegają wewnętrznym opłatom sieci blockchain. Opłaty są pobierane przy każdej transakcji. Są one przeznaczane na rzecz kopaczy kryptowalut (cyfrowych górników), celem utrzymania  sieci oraz uzyskiwania potwierdzeń transakcji. Ich wielkość zależy od szeregu czynników, m.in. od wielkości dziennego obrotu danej kryptowaluty.

Celem pokrycia tych opłat, z każdej transakcji wypłaty kryptowalut pobiera się:

Bitcoin – 0,0005 BTC

Podsumowując, kantor pobiera opłatę za transfer, którą akceptujemy wraz z regulaminem i określają to jako opłata miner fee, która może ulec zmianie bez notyfikacji użytkownika. Dodatkowo transakcje realizowane są po kilku dniach, ponieważ łatwo sprawdzić kiedy było zlecenie wypłaty, a kiedy transakcja trafiła na blockchain.
Pobrano nam prowizję wysokości 0,0005 BTC, która jest 6 krotnie wyższa niż ta wskazana faktycznie pobrana przez górników.

Poza tym, że została zabrana bardzo duża kwota to jeszcze warto przytoczyć pewien przykład. Podczas zlecenia wypłaty swoich kryptowalut akceptujemy wypłatę dokładnie takiej ich ilości jaką chcemy. Otrzymujemy potem od kantoru maila z prośbą o potwierdzenie zlecenia wypłaty. Później otrzymujemy kolejne potwierdzenia i w każdym z nich pojawia się ta kwota BTC, którą chcieliśmy wypłacić. Załóżmy, że potrzebujemy dokładnie określoną ilość BTC, bo coś kupujemy. W momencie gdy zlecamy przelew środków i w każdym z potwierdzeń otrzymujemy informację, że wypłacamy dokładnie taką ilość jaką wskazaliśmy możemy mieć niestety potem problem z realizacją zamówienia, bo otrzymamy kryptowaluty pomniejszone o ukrytą w regulaminie opłatę.

Kantor 4coins również opłatę transakcyjną zawarł w regulaminie, jednak jest ona znacznie mniejsza, bo wynosi 0,00015 BTC. Swaply nie ma na swojej stronie zakładki regulamin. Natomiast Tokeneo nie podaje informacji na swojej stronie, jednak przy tak wysokiej marży będzie ona wliczona. Kantor Bitcoin podaje na swojej stronie, że dodatkowy koszt wypłaty nie ponosi użytkownik, tylko jest on wliczony w kurs wymiany. Czyli de facto użytkownik ten koszt ponosi ale podczas wymiany.

Bitcantor pobiera dodatkową opłatę w wysokości 0.0002 BTC za wypłatę kryptowalut. Bitcan podaje tą informację w momencie wypłaty i jest to również 0.0002 BTC.

Postanowiliśmy też sprawdzić jak działa porównywarka kantorów Bitcoin Party. Na tej stronie możemy porównać oferty platform takich jak m.in. Bitcan, Bitcantor, Kantor Bitcoin, Swaply oraz Tokeneo.

bitcoin party

Według porównania kantorów na powyższej stronie najlepiej wypada Bitcantor oraz Kantor Bitcoin.

Otrzymujemy również informację, że podawane przez nich wartości są oparte o informacje, jakie same kantory zamieszczają na swoich stronach. Prowizje te nie zawierają informacji o dodatkowych opłatach dla pośredników płatności, bądź są ukryte w regulaminach. Porównywarka rzeczywiście nie uwzględnia tych opłat, ponieważ można je faktycznie sprawdzić dopiero dokonując transakcji. Tym samym przez ukryte opłaty wyniki te nie są miarodajne.

Jaki kantor bitcoin wybrać?

Jest wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania takiej decyzji. Czas realizacji zamówienia, weryfikacji konta czy wsparcie supportu są ważnymi elementami. Warto jednak zapoznać się z opiniami innych użytkowników i sprawdzić czy kantor jest fair wobec swoich klientów. W naszej ocenie ukrywanie kosztów w regulaminie jest niezbyt dobrą postawą i szczerze odradzamy korzystanie z takich platform. Poniżej przedstawiamy tabelę kantorów, w której porównujemy wszystkie wyniki.

kantory bitcoin online porownanie

Jeśli zależy wam na szybkim założeniu konta, weryfikacji oraz niskiej prowizji, bez żadnych ukrytych opłat, naszym zdaniem zwycięzcą zostaje kantor Bitcan. Jako jedyny łączy wszystkie te obszary na wysokim poziomie.

Dodatkowo Bitcan wprowadził niedawno obsługę express elixir, która pozwala nam na uzyskanie środków ze sprzedaży na swoim koncie bankowym w ciągu 10 minut. Najniższą prowizję pobiera za to Hash-Back, który niestety w tej chwili ma przerwę w działaniu. Mamy nadzieję, że nasze porównanie pomoże wam w podjęciu decyzji, z którego kantoru warto skorzystać.

Tagi
internetowe kantory bitcoin kantory bitcoin kantory bitcoin online

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.