za
kazachstan

Z tej kazachstańskiej giełdy kryptowalut mogą korzystać Rosjanie. Jest tylko jedno ”ale”

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W wyniku najazdu Rosji na Ukrainę, obywatele tego pierwszego kraju zostali obłożeni szerokim pakietem sankcji. To ma miejsce również na rynku kryptowalut, gdzie większość giełd blokuje użytkowników pochodzących z państwa dowodzonego przez Vladimira Putina. W Kazachstanie natomiast działa platforma do obrotu cyfrowymi aktywami, która wita rosyjskich klientów z otwartymi rękoma. Muszą oni tylko spełnić jeden warunek.

​​Intebix i rosyjscy klienci

Obcokrajowy rosyjskiego pochodzenia są  „bardziej niż mile widziani” przez kryptowalutową giełdę Intebix. Jednakże muszą oni założyć lokalną kartę bankową do przeprowadzania transakcji związanych z cyfrowymi aktywami, jak przekazał dyrektor generalny giełdy.

Przypomnijmy najpierw o sytuacji, gdy we wrześniu Eurasian Bank oraz Intebix ogłosiły, że dzięki ich współpracy udało się przeprowadzić pierwszy regulowany zakup i konwersję kryptowalut na FIATy. To wydarzenie stanowiło kamień milowy w adopcji kryptowalut przez Kazachstan. Dzięki temu obywatele tego kraju otrzymają możliwość legalnego kupowania kryptowalut za tenge, czyli ich lokalną walutę. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Intebix nie poprzestaje jednak tylko na świadczeniu usług wyłącznie dla obywateli Kazachstanu. Giełda jest bowiem otwarta na klientów innych narodowości, którzy przebywają obecnie w Kazachstanie. Istnieje jednak pewne ”ale”, które muszą spełnić osoby chcące korzystać z giełdy. Jak przekazał współzałożyciel i CEO Intebix – Talgat Dossanov – ”transakcje kryptowalutowe Intebix są dostępne tylko dla posiadaczy kart z jednego z kazachskich banków”.

Chociaż obcokrajowcy są mile widziani w Intebix, będą potrzebować lokalnej karty bankowej, aby móc korzystać z transakcji kryptowalutowych na FIATy

– przekazał Dossanov serwisowi Cointelegraph.

Oznajmił również, że Intebix obsługuje kryptowalutowe transakcje wyłącznie dla zweryfikowanych klientów, a co więcej, lokalne banki dokładnie sprawdzają każdego potencjalnego konsumenta, czy aby na pewno nie podlega sankcjom.  Dossanov stwierdził:

Obywatele rosyjscy, którzy nie znajdują się na listach sankcyjnych, są mile widziani w Intebix, chociaż będą musieli przejść głęboką weryfikację zgodności i otworzyć konto w lokalnym banku, aby móc korzystać z transakcji kryptowalutowych.

Kazachstan, a zachodnie sankcje

Kazachstan stał się główną destynacją dla Rosjan starających się uniknąć powołania do walki w Ukrainie po tym, jak Władimir Putin ogłosił w połowie września częściową mobilizację. Jak informuje serwis Nikkei Aisia, do dnia 6 października przedostało się do Kazachstanu ponoć 200 tys. Rosjan uciekających przed wojną.

Kluczowe instytucje bankowe w Kazachstanie, w tym Halyk Bank, wstrzymały ponoć korzystanie z rosyjskiego systemu płatności Mir. Ma to związek z ostrzeżeniami Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o nałożonych sankcjach. Poza przystąpieniem do bojkotu Mir, część kazachstańskich banków wstrzymało przyjmowanie płatności z lokalnych oddziałów głównych rosyjskich banków, jak np. Sbierbank.

Mimo że Interbix deklaruje otwarcie na klientów z innych państw, giełda pozostaje również w obowiązku przestrzegania sankcji.

Ponieważ jesteśmy regulowaną giełdą, musimy przestrzegać wymagań stawianych przez naszych regulatorów. Nieustannie monitorujemy obecną sytuację, aby upewnić się, że działamy w ramach prawnych

– zapewnia Dossanov.

Podkreśla, że jego firma nie ogranicza wszystkich obywateli Rosji, z racji podlegania pod regulacje nałożone przez Międzynarodowe Centrum Finansowe Astany (AIFC). Z innej strony Biteeu, czyli europejski oddział Intebix, wstrzymał swoje usługi dla obywateli Rosji zgodnie z sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności