za
Wieloryby BTC z najniższym wynikiem posiadanych bitcoinów od 3 lat

Wieloryby BTC z najniższym wynikiem posiadanych bitcoinów od 3 lat

Jak wskazują dane on-chain, od kilku miesięcy wieloryby wyprzedają sporą ilość posiadanych bitcoinów. W tym samym okresie liczba portfeli mniejszych inwestorów BTC osiągnęła nowe ATH.

Wieloryby wyprzedają swoje aktywa

Czołowa firma analityczna z rynku blockchaina – Santiment – klasyfikuje jako wieloryby inwestorów BTC, którzy są w posiadaniu liczby od 100 do 10 tys. swoich cyfrowych aktywów. Firma poinformowała w niedawno zamieszczonym wpisie na Twitterze, że liczba BTC przechowywanych w wielorybich portfelach spada.

Trend spadkowy można było mocno zaobserwować we wrześniu, jednakże w pewnym momencie udało się odwrócić trend, gdy pod koniec poprzedniego miesiąca kurs bitcoina chwilowo podskoczył. Mimo to pierwszej kryptowalucie nie udało się utrzymać swoich wzrostów, a wieloryby zaczęły pozbywać się swoich cyfrowych aktywów. Obecnie ta grupa inwestorów jest w posiadaniu tylko 45,6% całej podaży bitcoina. Jest to również najniższy wynik od 3 lat.

Wieloryby BTC z najniższym wynikiem posiadanych bitcoinów od 3 lat

Co więcej, Santiment zwrócił uwagę na dużą zmianę w zachowaniu inwestorów detalicznych (mowa tu o portfelach posiadających BTC w przedziale od 0,1 do 10). Mimo spadków, które trwają od początku roku, ich portfele bogaciły się. Zasługuje to szczególnie na uwagę, ponieważ trading detaliczny na ogół się nasila, gdy rynek zwalnia, a większe zakupy trwają, gdy niedźwiedzie przejmują dominację na rynku. Dane od Santiment przedstawiają obecnie zupełnie inny obraz rynku, gdzie rośnie sprzedaż przez wieloryby, a liczba detalicznych nabywców znajduje się na najwyższym poziomie w historii. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to obecnie są oni w posiadaniu 15,9% dostępnej podaży BTC.

Kapitalizacja rynkowa stablecoinów spada

Stablecoiny stanowią aktywo często wybierane przez inwestorów w czasie gwałtownych ruchów kursu kryptowalut. Ostatnie raporty jednak pokazują, że  market cap dwóch największych stablecoinów – USDT i USDC – mocno spadł. Od sierpnia, gdy kapitalizacja rynkowa obu wynosiła 121 miliardów dolarów, znalazła się na poziomie do 113 miliardów w dniu dzisiejszym. To oznacza dolną korektę o 6,6% w ciągu dwóch miesięcy.

Jak podaje CoinMarketCap, w dniu 5 sierpnia kapitalizacja rynkowa Tethera była na poziomie 83 mld dolarów, co było również jego największym historycznym wynikiem. W momencie pisania artykułu znajduje się poniżej 70 miliardów dolarów. Sytuacja USDC jest podobna. Z poziomu 55 miliardów dolarów w ciągu dwóch miesięcy kapitalizacja spadła do 44 miliardów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.