Inflacja wzrośnie? Sugerują to dane z ważnego rynku

Ekonomia Wiadomości

Co dalej z cenami? Czy inflacja wzrośnie? Jak na razie lockdowny stłumiły ten proces. Tyle że rynek finansowy spodziewa się […]

Co dalej z cenami? Czy inflacja wzrośnie? Jak na razie lockdowny stłumiły ten proces. Tyle że rynek finansowy spodziewa się jej skoku. Widać to np. po wycenach obligacji.

Inflacja wzrośnie?

W strefie euro i USA tzw. inflacja konsumencka (czyli wzrost cen koszyka towarów i usług konsumpcyjnych) jak na razie utrzymuje się wyraźnie poniżej ów mitycznych 2%. W Stanach Zjednoczonych styczniowy odczyt CPI wręcz zaskoczył ekonomistów stabilizacją na poziomie 1,4%. Oczekiwany, lecz mimo wszystko zaskakująco silny, skok inflacji odnotowano w Niemczech, gdzie w styczniu przestała obowiązywać „pandemiczna” redukcja stawek VAT. W rezultacie inflacja CPI u naszych zachodnich sąsiadów podskoczyła do 1%. Dla całej strefy euro wskaźnik HICP podniósł się z -0,3% w grudniu do 0,9% w styczniu – zauważa na bankier.pl Krzysztof Kolany. – Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej inflacja HICP w strefie euro do końca 2022 nie przekroczy nawet 1,5%. Inflacji konsumenckiej (w ujęciu bazowym) poniżej celu w całym horyzoncie prognozy spodziewa się także amerykańska Rezerwa Federalna – dodaje.

Jak napisał dalej w swoim tekście, by zrozumieć skalę problemu, trzeba spojrzeć na rynek obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych. Widać tam np. obligacje 5-letnie, jakie są oferowane z kuponem rzędu 0,375%.  Do tego dochodzą obligacje skarbowe indeksowane inflacją ( (ang. Treasury Inflation Protection Securities – TIPS). Od roku są notowane przy ujemnej rentowności. Innymi słowy, ich nabywcy godzą się płacić Departamentowi Skarbu za to, że ten umożliwia im zakup tych papierów wartościowych.

Skąd taka z pozoru kuriozalna polityka? Inwestorzy oczekują, jak widać, wzrostu inflacji CPI w najbliższych latach (mowa o obligacjach 5-letnich). Pokazuje to faktyczne nastroje na rynku walut fiat.

– Oznacza to tyle, że inwestorzy z rynku długu na najbliższe lata obstawiają scenariusz silnie reflacyjny. Czyli taki stan gospodarki, który charakteryzuje się przyspieszającą inflacją cenową. I to wyraźnie przyspieszającą – dodaje na bankierze.pl Kolany.

Efekty wysokiej inflacji

Do czego doprowadzi skok inflacji? To proste: do wzrostu wycen giełdowych spółek (przy okazji swoistego oderwania się ich od realnej gospodarki) czy innych aktywów (np. kryptowalut, złota, srebra itd.). Inwestorzy z grubszymi portfelami będą po prostu szukać miejsc na przechowanie swoich środków w okresie wysokiego skoku cen produktów oraz usług na rynku.

inflacja wzrośnie

Tagi
ekonomia gospodarka inflacja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.