Indie wkrótce uregulują rynek kryptowalut

Kryptowaluty

Przed szczytem G20 Indie potwierdził, że przygotowały krajowe regulacje dot. rynku kryptowalut. Wkrótce zostaną one przedłożone ministrowi finansów do zatwierdzenia. […]

Przed szczytem G20 Indie potwierdził, że przygotowały krajowe regulacje dot. rynku kryptowalut. Wkrótce zostaną one przedłożone ministrowi finansów do zatwierdzenia.

Przepisy powstały po ponad roku analiz. Nowy rządowy sekretarz ds. finansów Subhash Chandra Garg stwierdził:

„Przekażemy je ministrowi finansów. Oczywiście po zatwierdzeniu zostaną opublikowane.”

Dziś Garg kieruje międzyresortowym komitetem powołanym w celu zbadania wszystkich aspektów dot. kryptowalut. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Elektroniki i Technik Informacyjnych, Banku Rezerw Indii (RBI), Indyjskiej Rady Papierów Wartościowych i Giełd oraz Centralnego Zarządu Podatków Bezpośrednich.

Długi proces

Wspomniany projekt rozporządzenia miał być gotowy już w lipcu ubiegłego roku.

„Jesteśmy dość blisko opracowania pewnego rodzaju szablonu, który naszym zdaniem może leżeć w najlepszym interesie naszego kraju. Przygotowaliśmy projekt, który zamierzamy przedyskutować z członkami komitetu w pierwszym tygodniu lipca [2018 r.] ”-

wyjaśniał Garg rok temu.

Wtedy nie ogłoszono jednak żadnych przepisów dotyczących kryptowalut, a Ministerstwo Finansów poinformowało, że „departament prowadzi sprawę z należytą ostrożnością”, zauważając, że „trudno jest określić konkretny harmonogram, aby przedstawić jasne zalecenia”.

Ponoć już w zeszłym miesiącu ustawa została jednak rozesłana do odpowiednich departamentów rządowych w celu jej omówienia.

Garg powiedział teraz, że raport z prac jego komisji zostanie wkrótce przedłożony ministrowi finansów, którą to funkcję pełni od 2014 r. Arun Jaitley.  Szef resortu finansów ma jednak problemy zdrowotne, więc nie wiadomo, czy nie spowoduje to spowolnienia prac. On sam, pytany o proces legislacyjny, stwierdził:

„Oczywiście będę miał dużo czasu do dyspozycji, aby podjąć działania w celu wsparcia rządu lub partii”.

Wróg BTC numer 1?

Jaitleya nie jest jednak zwolennikiem kryptowalut. Jego wystąpienie w czasie sesji budżetowej kraju, które dot. Bitcoina i pochodnych, było cytowane na całym świecie. Polityk powiedział wtedy też Quartz India:

„Rząd nie uznaje kryptowaluty za legalny środek płatniczy”.

Nie oznacza to, że kryptowaluty są nielegalne. Szef giełdy Unocoin, Sathvik Vishwanath, wyjaśnił news.Bitcoin.com:

„Minister finansów powiedział jasno: kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym w Indiach. Nie powiedział, że są nielegalne w Indiach. Jest to ogromna różnica. ”

Tagi
bitcoin Indie kryptowaluty prawo przepisy regulacje

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.