Indie cbdc

Indie chcą rozpocząć testy dot. CBDC

CBDC
bitbay zonda

Reserve Bank of India (RBI) szuka nowych metod na testowanie CBDC. To kontynuacja badań na temat emisji cyfrowej waluty banku centralnego w Indiach.

Indie chcą testować CBDC

T Rabi Sankar, zastępca gubernatora RBI, powiedział w przemówieniu, jakie wygłosił w Centrum Polityki Prawnej Vidhi, że prywatne waluty cyfrowe mogą być częścią tego procesu, który sprawi, że emisja ​​CBDC stanie się ostatecznie koniecznością. Dodał, że rozwój własnego CBDC przez RBI może zapewnić społeczeństwu wiele takich samych zastosowań, jakie gwarantują waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, przy jednoczesnym ograniczeniu narażenia przeciętnego użytkownika na zmienność kursu.

W rzeczywistości może to być kluczowy czynnik skłaniający banki centralne do uznania CBDC za bezpieczną i stabilną formę pieniądza cyfrowego… Argument przemawiający za CBDC dla gospodarek wschodzących jest zatem jasny – CBDC są pożądane nie tylko ze względu na korzyści, jakie stwarzają w systemach płatności, ale mogą być również konieczne do ochrony ogółu społeczeństwa w środowisku niestabilnych prywatnych wirtualnych walut – stwierdził.

Sankar mówił dalej, że RBI obecnie przygląda się strategii dot. wdrażania CBDC i bada przypadki, w których cyfrowa waluta może zostać wdrożona w praktyce bez zakłócania status quo banku. Zwrócił też uwagę na potrzebę dokładnego rozważenia sposobu, w jaki będą zorganizowane płatności detaliczne lub płatności między konsumentami a przedsiębiorstwami. Kwestie bezpieczeństwa, w tym stopień dopuszczalnej anonimowości użytkowników, również były przedmiotem dyskusji.

Urzędnik wydawał się być jednak najbardziej zaniepokojony potencjalnym zmniejszeniem nadzoru i autorytetu banku centralnego. Podkreślił, że tradycyjne instytucje finansowe mogą stracić swoją rolę zaufanych stron trzecich.

Według Sankara osoby dokonujące transakcji bez pośrednika mogą również ograniczyć zdolność banku do udzielania kredytów klientom.

Indie cbdc

Czas na CBDC

Dalej tłumaczył, że emisja CBDC to dość skomplikowany proces.

– Stworzenie tego będzie wymagało starannej kalibracji i zróżnicowanego podejścia we wdrażaniu. Ważne są (…) konsultacje z interesariuszami. Nie bez znaczenia są również wyzwania technologiczne. Jak już powiedziano, każdy pomysł będzie musiał poczekać na swój czas. Być może czas na CBDC jest jednak bliski – powiedział.

Nad CBDC pracuje też Ludowy Bank Chin, ale także Europejski Bank Centralny. Sceptyczny pozostaje Fed i… NBP. Nasz bank centralny jak na razie nie planuje emisji cyfrowego złotego.

Tagi
bank centralny cbdc cyfrowa waluta Indie Indie cbdc

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.