fbpx

Kryptowaluty

CEO Huawei nawołuje do emisji narodowej chińskiej kryptowaluty

Dyrektor generalny Huawei powiedział, że nadszedł czas, aby chiński rząd odpowiedział na LibraCoin Facebooka i wyemitował swoją kryptowalutę. Rozmawiając z […]

bitbay

Dyrektor generalny Huawei powiedział, że nadszedł czas, aby chiński rząd odpowiedział na LibraCoin Facebooka i wyemitował swoją kryptowalutę.

Rozmawiając z dziennikarzem włoskiego L’economia, dyrektor generalny firmy, Ren Zhengfei, zauważył, że Chiny mają możliwość realizacji takiego przedsięwzięcia i wyemitowania narodowej cyfrowej waluty.

Pytano go też o globalną hegemonię USA i plany Facebooka dot. międzynarodowej waluty LibraCoin.

„Nawet Chiny są w stanie emitować takie waluty, po co czekać na Librę? Siła państwa jest większa niż firmy internetowej”

-powiedział.

Huawei a blockchain

huawei logoHuawei ostatnimi czasy dokonał znaczących postępów w kwestii technologii blockchain – włączając w to dołączenie do konsorcjum Hyperledger i udostępnienie usługi chmury opartej na sieci bloków. CEO firmy wskazuje w mediach też na to, jakie postępy w tej sprawie dokonało chińskie państwo.

Mimo pewnej wrogości do kryptowalut takich jak Bitcoin, w maju br. Ludowy Bank Chin zatrudnił ekspertów ds. blockchain w celu dalszej ekspansji instytucji w tym obszarze. Bank myśli o potencjalnych „transakcjach na dużą skalę”, jak mówili wtedy jego przedstawiciele. Chodziło zapewne jednak o inwestycje w infrastrukturę opartą na blockchainie, a nie emitowanie kryptowaluty.

Chińska cyfrowa waluta

Niedawno pojawiły się jednak też opinie chińskich ekspertów o LibraCoin. Mimo pewnych wątpliwości dot. takich pomysłów, Wang Xin, szef biura badawczego Ludowego Banku Chin, powiedział, że powstała w ten sposób konkurencja może zachęcić władze kraju do wyemitowania własnej krajowej cyfrowej waluty.

Jeśli Libra będzie powszechnie stosowana do płatności transgranicznych i będzie funkcjonowała jako pieniądz, będzie miała duży wpływ na politykę monetarną, stabilność finansową i międzynarodowy system walutowy

-twierdzi Xin i dodaje:

W istocie będzie jeden „szef ”- to dolar amerykański i Stany Zjednoczone. Jeśli to prawda, doprowadzi to do wielu gospodarczych, finansowych, a nawet międzynarodowych konsekwencji politycznych.”

Jak sam przyznał, Chiny mogły już dawno zająć się tym tematem:

Zaczęliśmy wcześnie, ale ustanowienie naszej pozycji lidera w tej dziedzinie zajmie dużo pracy.

Parę dni temu bank centralny Chin opublikował też infografikę dot. Bitcoina, którą zakończył informacją o LibraCoin. Czy to sygnał, że instytucja myśli faktycznie o odpowiedzi na projekt Facebooka?

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.