za
Hongkong planuje zalegalizować kryptowaluty mimo zakazu Chin

Hongkong planuje zalegalizować kryptowaluty mimo zakazu Chin

Według doniesień mediów organ regulacyjny w Hongkongu planuje wydać zgodę inwestorom detalicznym na bezpośrednie inwestowanie w kryptowaluty. Dodatkowo instytucja ponownie rozpatrzy sprawę regulacji dotyczących handlu cyfrowymi aktywami.

Hongkong przyjmuje inne stanowisko wobec kryptowalut niż Chiny

Hongkong dąży do odzyskania statusu globalnego centrum kryptowalut. W związku z tym miasto uruchomi kilka inicjatyw prawnych mających związek z branżą kryptowalut. Miasto będące specjalnym regionem administracyjnym Chin chce odseparować swoje podejście do regulacji kryptowalut od panującego chińskiego zakazu.

Rząd Hongkongu myśli nad rozpoczęciem prac na stworzeniem własnego projektu ustawy, która miałaby regulować kryptowaluty w sposób niezależny od Chin. Taką informację przekazała Elizabeth Wong, szefowa działu fintech w Komisji Papierów Wartościowych i Futures (SFC). Jedną z takich inicjatyw ma być umożliwienie inwestorom detalicznym „bezpośredniego inwestowania w wirtualne aktywa” – poinformowała Wong w trakcie panelu zorganizowanego przez InvestHK,

Ten ruch oznaczałby sporą zmianę stanowiska SFC, które w ciągu ostatnich czterech lat mocno ograniczało obrót cyfrowymi aktywami na scentralizowanych giełdach, jak podkreśliła Wong. Nowa możliwość byłaby kierowana do inwestorów posiadających portfele o wartości co najmniej 1 mln USD. Do takiej grupy można zaliczyć około 7% mieszkańców Hongkongu, według stanu na wrzesień 2021 r.. Wong podkreśla, że rynek kryptowalut stał się bardziej spójny w ciągu ostatnich czterech lat, stąd sugeruje, że teraz jest odpowiedni moment, aby zmienić stanowisko miasta w sprawie cyfrowych aktywów. Urzędniczka stwierdziła:

Uważamy, że to może być naprawdę dobry moment, aby naprawdę dokładnie przemyśleć, czy będziemy kontynuować ten wymóg dotyczący profesjonalnego inwestora.

Elizabeth Wong opowiadała również o kilku innych inicjatywach prawnych, które mają na celu rozwój ekosystemu kryptowalut w Hongkongu. Wspomniała tu m.in. wprowadzonej w styczniu polityce mającej dostarczyć dostawcom kryptowalutowych usług możliwość handlu niektórymi instrumentami pochodnymi związanymi z bitcoinem i innymi kryptoaktywami. Regulatorzy analizują również, czy pozwolić inwestorom detalicznym na inwestowanie w powiązane z kryptowalutami fundusze giełdowe.

W dniu 19 października władze Hongkongu uruchomiłu fundusz o wartości 3,8 miliarda dolarów, który ma za zadanie ściągnąć zagraniczne firmy z powrotem do miasta po tym, jak w wyniku wprowadzenia surowych przepisów przez rząd Chin, doszło do masowym exodusu osób związanych z rynkiem kryptowalut.

Jak podają niektóre raporty, Hongkong może już w tym momencie świętować sukces pod względem adopcji kryptowalut. Jeśli przyjrzymy się takim działaniom, jak instalacje bitomatów, kryptowalutowe regulacje czy i kultura wspierania startupów, to miasto zostało uznane za najlepiej przygotowaną jurysdykcję do powszechnej adopcji kryptowalut.

Hongkong planuje zalegalizować kryptowaluty mimo zakazu Chin

Hongkong intensywnie pracuje nad swoim CBDC

Hongkong może również pochwalić się kolejnym ważnym krokiem w drodze do adopcji cyfrowych aktywów. Miasto ukończyło bowiem prototyp swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Prace nad stworzeniem CBDC zostały nazwane jako ”Project Aurum”. Jest on o tyle inny niż projekty CBDC pozostałych państw, że zawiera zarówno token CBDC, przy pracach nad którym pośredniczy bank. Dodatkowo CBDC będzie wspierać stablecoina, którego zamierza wprowadzić na rynek Hongkong.

Pomysł przetestowania stablecoina jest próbą cyfrowego odzwierciedlenia systemu gotówkowego Hongkongu. W tym celu trzy banki komercyjne emitują papierowe banknoty wspierane przez rezerwy banku centralnego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności