za
banki-holandia-2

Holenderskie banki badają technologię łańcucha bloków

2014-12-04
Biznes
Konferencja Kryptoraport

 

ING, ABN Amro, Rabobank – co łączy te trzy holenderskie banki? Otóż wszystkie one bardzo blisko przyglądają się technologii łańcucha bloków, będącej fundamentem Bitcoina. W zeszły poniedziałek, holenderska telewizja RTL opublikowała materiał, w którym także przyznaje, że od stosunkowo niedawna banki te eksperymentują ze wspomnianą technologią.

 

Mark Buitenhek, globalny dyrektor obsługi transakcyjnej ING, przyznaje że bank nieustannie stara się ulepszać swoją technologię. Ta jednak sięga czasów nawet lat 70.:

 

Od tego czasu udało nam się zwiększyść szybkość przetwarzania transakcji, aż doszliśmy do punktu w którym znajdujemy się obecnie. W tej kwestii zawsze wypatrujemy najnowszych odkryć technologicznych, aby móc dodatkowo to usprawniać. Oto powód dla którego ING testuje technologię łańcucha bloków.

 

Jego słowa potwierdza rzecznik ING, Robert Gunther, stwierdzając że bank od zawsze stara się wprowadzać innowacje poprawiające jakość usług finansowych. Wykorzystanie technologii łańcucha bloków może, jak sądzi, wymiernie wpłynąć chociażby na czas realizacji transferów finansowych:

 

Poprzez wykorzystanie technologii stojącej za bitcoinem, banki mogłyby być w stanie aktualizować konta swoich klientów w przeciągu sekund. Pytanie, które rodzi się w tym momencie, to czy będzie to faktycznie wykonalne, a jeżeli tak, to jakie zagrożenia będą się z tym wiązać. Obok kwestii funkcjonalności, nasza koncentracja będzie zawsze skupiała się także na bezpieczeństwie.

 

Fakt testowania technologii bitcoina przez ABN Amro, był już znany od co najmniej kilku miesięcy. Po raz pierwszy informacje na ten temat mogliśmy wyczytać z holenderskiego serwisu technologicznego automatiseringgids.nl.

 

Kierownik zespołu centrum innowacji banku ABN Amro, Menno van Leeuwen:

 

Banki muszą stawiać czoła konkurencji spoza tradycyjnego sektora finansowego, która opracowuje nowego rodzaju rozwiązania. Jeśli zignorujemy ten fakt, może doprowadzić to do niespodziewanych i niepożądanych efektów … Jako banki, posiadamy pokaźne doświadczenie na polu bezpieczeństwa, które zapewniamy naszym klientom, obecnie zaś testujemy możliwość połączenia tego z bitcoinem.

 

Zainteresowanie technologią bitcoin, w imieniu Rabobank przejawia także przedstawiciel tego banku, Wiebe Draijer:

 

Bardzo wiele dzieje się wokół technologii [łańcucha bloków]. Chcemy się przekonać jakie możliwości kryją się za nią i czy może ona wpłynąć na system bankowy.

 

Draijer precyzuje jednak, iż bank nie jest zainteresowany wykorzystaniem bitcoina jako waluty, ani też sieci, która za nim stoi, a na obecną chwilę przygląda się jedynie  funkcjonowaniu stojącej za nimi technologii.

 

Otwartą kwestią pozostaje nadal, czy i do jakiego stopnia prace prowadzone obecnie przez wspomniane banki, uzyskają akceptację zwierzchnich instytucji holenderskiego systemu bankowego.

 

W lipcu tego roku, holenderski bank centralny wystosował pismo skierowane do instytucji finansowych tego kraju, w którym ostrzega przed zagrożeniami związanymi z bitcoinem. Ta sama instytucja stwierdza także, iż nie rozważa wykorzystania bitcoina jako realnej alternatywy dla tradycyjnej waluty.

 

Pomimo tych ostrzeżeń, bank nie sprzeciwia się jednak eksperymentowaniu z nowego rodzaju technologiami. Łańcuch bloków nie stanowi tu także wyjątku.

 

Rzecznik holenderskiego banku centralnego, Martijn Pols:

 

Nie ingerujemy we wszystkie działania banków i nie widzimy przeciwwskazań, aby zabronić im eksperymentowania z nowego rodzaju technologiami, które mogą wpłynąć na innowacje ich usług płatniczych.

 

Pols podtrzymuje jednak wcześniejszą opinię instytucji, dając do zrozumienia iż ta nie rozważa możliwości wykorzystywania bitcoina jako waluty przez holenderskie banki:

 

Holenderskie banki nie będą jednakże w żaden sposób posługiwać się samym bitcoinem. Nadal podtrzymujemy w tej kwestii nasze stanowisko z czerwca tego roku, w którym to sklasyfikowaliśmy waluty cyfrowe jako produkt o bardzo wysokim profilu ryzyka oraz, z powodu związanych z nimi cech anonimowości, równie wysokim ryzyku integralności.

 

Nie podlega absolutnie żadnej dyskusji możliwość wykorzystywania przez banki właściwego łańcucha bloków bitcoina do transferu pieniędzy poza zasięgiem holenderskiego banku centralnego.

 

 

Fotografie na licencji Creative Commons

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności