za

Holenderski bank centralny otwarty na CBDC

2020-04-22
Wiadomości

Holenderski bank centralny (DNB) jest otwarty na cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) Unii Europejskiej. Oficjalnie przyznano to w 45-stronicowym raporcie opublikowanym 21 kwietnia.

Holenderski bank centralny „jest gotów odegrać wiodącą rolę”

Bank przyznał, że „jest gotów odegrać wiodącą rolę” w procesie emisji CBDC UE. Oczekuje się, że euro w cyfrowej wersji sprawi, że płatności transgraniczne będą szybsze i tańsze dla wszystkich państw członkowskich. Holandia chce być poligonem doświadczalnym w tym procesie.

Co ciekawe w raporcie wskazano Librę Facebooka jako potencjalne zagrożenie dla stabilności monetarnej i przyznano, że „jest to powód, przez który DNB i inne banki centralne rozważają obecnie wydanie własnej waluty cyfrowej”.

Nie chcemy już gotówki?

Według raportu ruch ten jest także częściowo odpowiedzią na coraz mniejsze użycie gotówki w Holandii. Prawie dwie trzecie wszystkich płatności w kraju ma już dziś charakter cyfrowy.

Do tego dochodzą skutki pandemii koronawirusa, które widzimy też w naszym kraju. Chodzi o to, że firmy coraz mocniej unikają gotówki. Zdaniem WHO ta roznosi zarazki wirusa z Wuhan.

„Wiele sklepów prosi teraz klientów, aby nie płacili gotówką”

– dodają eksperci DNB.

Cyfrowe waluty już w tym roku?

Holenderski bank centralnyMożliwe, że już w tym roku cyfrowego juana wyemituje Ludowy Bank Chin. Instytucja opublikowała 4 kwietnia oświadczenie, w którym przyznała, że „niewątpliwie będzie kontynuowała” rozwój CBDC. “Nowy” juan będzie jednym z „głównych priorytetów”. Zaledwie kilka dni temu w sieci pojawiły się też screeny z aplikacji testowej cyfrowego juana.

Ponadto zarówno Korea Południowa, jak i Szwecja uruchomiły swoje programy pilotażowe, aby ocenić wykonalność wydania CBDC.

Poza tym wiemy już też o tym, że Francja niedawno rozpoczęli swoje eksperymenty z cyfrowym euro. Z kolei prezes Europejskiego Banku Centralnego popiera zaangażowanie banku w rozwój CBDC. Jednak, jak zauważa raport DNB, każda decyzja o cyfrowym euro wymagałaby współpracy między państwami członkowskimi. Na razie nie wiemy, jak w ramach tej polityki zachowa się np. Polska, która nie jest w strefie euro.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności