Bitcoin

Hodler.Tech – polski portfel wielowalutowy. Wywiad z twórcą projektu, Tobiaszem Horodko.

Rozmowa z Tobiaszem Horodko z zespołu polskiego portfela wielowalutowego Hodler.Tech. Jesteście polskim zespołem wspierającym rozwój cyfrowych walut. Skupiliście się na […]

Data publikacji: 11 marca 2019

bitbay

Rozmowa z Tobiaszem Horodko z zespołu polskiego portfela wielowalutowego Hodler.Tech.

Jesteście polskim zespołem wspierającym rozwój cyfrowych walut. Skupiliście się na stworzeniu pierwszego rodzimego wielowalutowego portfela. Na wszystkie platformy, plus portfel sprzętowy i dedykowana aplikacja na specjalnie przygotowanym smartfonie Samsunga. To bardzo ambitne plany, już realizowane. Czy na wstępie możesz powiedzieć kilka słów o zespole, doświadczeniu zawodowym, Waszej historii z cyfrowymi walutami i jak w ogóle trafiliście do świata kryptowalut?

Zacznę od końca. Do świata kryptowalut trafiliśmy dzięki problemom z rozliczeniami za sprzedaż oprogramowania w 2015 roku. Pisaliśmy narzędzia, związane głównie z bezpieczeństwem IT i od początku podstawowym problemem było rozliczanie się z klientami. Prowadziliśmy sprzedaż naszych produktów w rożnych częściach świata, a z racji egzotyki niektórych krajów, rozliczenie było bardzo problematyczne, ponieważ wymagało dopasowania metody płatności obsługiwanych w naszym kraju, oraz w kraju klienta.

Zwykle opłata za produkty i usługi była dokonywana poprzez portfele e-money np. Perfect Money, PayPal, Netteller i wiele innych. Któregoś dnia trafiliśmy na skrypt do sprzedaży oprogramowania, który obsługiwał płatności Bitcoin, Litecoin i Ethereum. Okazało się że znacznie upraszcza to rozliczenie oraz sprawia że prowizje za przesył pieniędzy są o wiele niższe. Pierwsze swoje kryptowaluty zarobiliśmy. Od początku współpracowałem z Danielem Mazurem, reszta zespołu została dobrana na potrzeby prac nad portfelami HODLER i oprogramowaniem zaplecza.

Czym Wasz portfel wyróżnia się na tle obecnie funkcjonujących na rynku. Na co szczególnie zwracacie uwagę?

Z uwagi na fakt, że od zawsze pisaliśmy aplikacje i narzędzia związane z bezpieczeństwem, jest to nasz konik, i na to zwracamy szczególną uwagę. Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę z faktu, że bezpieczeństwo wykluczające użyteczność nie jest dobrą koncepcją. Gdyby aplikacje finansowe projektowano tak jak obecnie działają portfele sprzętowe, dziś płacilibyśmy gotówką, a nie wygodną aplikacją z telefonu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że bezpieczeństwo portfela kryptowalutowego musi stać na dużo wyższym poziomie niż aplikacji mobilnych banków, ponieważ bank może cofnąć nieuczciwy transfer pieniędzy, a w przypadku kryptowalut jest to niemożliwe. To jest właśnie to co wyróżnia nasz komercyjny produkt HODLER Pro od innych rozwiązań na rynku.

Pozwala on zachować bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki własnemu systemowi operacyjnemu, umożliwiając jednocześnie posługiwanie się portfelem na co dzień, bez użycia dodatkowych urządzeń, kabli, telefonów i komputerów. Bardzo szanujemy również prawo użytkownika portfela do weryfikacji jego kodu. Uznajemy że to podstawa bezpieczeństwa, dlatego każdy element portfela i systemu operacyjnego posiada otwarte źródło.

Podsumowując: nasza darmowa aplikacja HODLER jest jedynym na świecie darmowym wielowalutowym portfelem o otwartym kodzie źródłowym a komercyjny portfel HODLER Pro – jedynym na świecie smartfonem blockchain z otwartym kodem źródłowym każdego elementu i każdej aplikacji która jest w nim zawarta.

W branży crypto daje się zauważyć tendencję do zbierania od klientów, użytkowników coraz większej ilości informacji. Rejestracja na mail, czasem na nr tel. Ograniczanie odbiorczych adresów do jednego. Jaka jest Wasza polityka w tej płaszczyźnie?

Nasza polityka w tym zakresie jest bardzo prosta. Nie gromadzimy żadnych danych użytkowników i klientów, uprawnienia w aplikacjach które wydajemy są ustawione na niezbędne minimum do działania. Żadna nasza usługa czy produkt nie wymagają podawania prawdziwych danych osobowych. Nawet jeśli któryś z naszych formularzy posiada pozycje „imię, nazwisko, adres” nie mamy nic przeciwko temu, aby zobaczyć tam dane prezydenta USA Donalda Trumpa z pozycją „Biały Dom” jako adresem. Zawsze dajemy możliwość zachowania anonimowości w kontaktach z nami, np. podczas wysyłania prototypów HODLER’a Pro, zachęcaliśmy do wybrania paczkomatu jako metody dostarczenia przesyłki i umożliwiając użycie naszego numeru telefonu do odebrania informacji o przesyłce gotowej do odbioru.

Czy możesz wymienić kilka najważniejszych cech, które sprawiają, że Wasz projekt wyprzedza konkurencyjne rozwiązania?

W tej chwili naszym największym atutem jest połączenie trzech elementów w jednym produkcie: otwarte źródło, bezpieczeństwo i wysoka użyteczność. Te elementy pojawiają się w innych produktach, ale zawsze oddzielnie. Niektóre konkurencyjne produkty posiadają wysoką użyteczność, ale nie reprezentują wysokiego poziomu bezpieczeństwa, inne są bezpieczne ale wymuszają użycie innych urządzeń do obsługi a np. brak wbudowanego ekranu bardzo utrudnia ich konfigurację oraz zmniejsza użyteczność. Nasz pierwszy klient kupujący HODLER’a Pro powiedział, że wcześniej używany portfel sprzętowy wypada jak urządzenie z poprzedniej epoki, a zakosztowanie obsługi naszego rozwiązania sprawia że nie ma już drogi powrotnej. Link do tej opinii: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634&start=300#p560227

Co jest do poprawienia w Waszym portfelu? Jakie ewentualne niedociągnięcia są Wam sygnalizowane przez klientów?

Przede wszystkim musimy poprawić wygląd aplikacji, jest to nam sygnalizowane ze wszystkich stron i sukcesywnie dążymy do poprawy wrażeń wizualnych z obsługi naszych aplikacji. Jesteśmy programistami, piękno oprogramowania to dla nas odpowiedni układ kodu, jego jakość, udane implementacje, stąd zaniedbanie ikonek, animacji i kolorystyki portfela. W kwestii wyglądu odnotowujemy nie tylko zaniedbania, ale i niestety pecha. Długo szukaliśmy grafika, który dopracuje portfel pod względem wizualnym, a kiedy już go znaleźliśmy, okazało się, że bardzo poważnie zachorował i nie może dla nas teraz pracować. Mamy nadzieję że po powrocie do zdrowia wznowimy współpracę.

Jesteście bardzo aktywni na polu komunikacji z potencjalnymi odbiorcami. Przykładem jest bardzo żywa dyskusja o Waszym portfelu na polskim forum bitcoina (https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634&sid=57660897840637a43e9516bfe3236cad

Czy macie również inne kanały komunikacji dla klientów z poza grup forumowych?

Posiadamy kilka grup Telegram, do komunikacji z osobami zaangażowanymi w projekt i testerami. Prowadzimy dyskusję na temat portfela na forum Bitcointalk, od niedawna posiadamy aktywny profil na reddit oraz prowadzimy bardzo szeroką korespondencję mailową. Ponadto, udzielamy się na Twitterze i zamierzamy częściej pojawiać się na spotkaniach branżowych.

Poza rozwojem samego portfela macie również jakieś dodatkowe plany? Np. integracja z serwisami wymiany cyfrowych walut takimi jak Shape Shift

Nasze plany są tak rozległe że spokojnie możemy umówić się na kolejną rozmowę, tylko na ten temat. Przede wszystkim warto wspomnieć, że HODLER ma być platformą do obsługi wszelkiego rodzaju usług związanych z kryptowalutami. Chcemy by bezpośrednio w portfelu można było handlować na zdecentralizowanej giełdzie, zamienić kryptowaluty na waluty FIAT i wypłacić je w formie przelewu na konto, odebrać w gotówce F2F lub bitomacie, a nawet wziąć pożyczkę pod zastaw kryptowalut. Docelowo HODLER ma być podstawowym narzędziem dla każdego użytkownika kryptowalut. To ogromna praca do zorganizowania i zrealizowania, ale jesteśmy pewni że osiągniemy wszystkie założone cele.

Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w rozwoju projektu Hodler.Tech

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion