za
hodl

HODL vs Trading – jak najlepiej zarabiać na kryptowaluch?

Konferencja Kryptoraport

Inwestowanie w kryptowaluty to najbardziej spektakularna forma zarobku w XXI wieku. Nowe finansowe możliwości, jakie dają nam zdecentralizowane aktywa to nie lada gratka dla osób, które nie boją się ryzyka i są wprawionymi traderami. Jest to także alternatywa dla tych, którzy wcześniej zrazili się do zawiłości mechanizmów tradycyjnych rynków kapitałowych i finansowych. Niezależnie od pochodzenia, kryptowalutowi inwestorzy od zawsze dzielą się na dwa podstawowe typy – HODLerów i traderów.

HODL vs trading

Hodlerzy to inwestorzy, którzy pasywnie trzymają swoje kryptowaluty w portfelu, oczekując na wzrost ich wartości. Samo określenie “HODL” jest zabawną przeróbką słowa “hold” (ang. trzymać), opartą o popularną frazę ”Hold On for Dear Life” (ang. ”trzymaj się miłego życia”). Fraza ta bardzo dobrze oddaje istotę całej strategii. HODLerzy stawiają sobie jako nadrzędny cel trzymanie swoich coinów w portfelu niezależnie od krótkoterminowych ruchów cenowych. W przypadku dużych projektów kryptowalutowych jak BTC i ETH strategia ta mogła przynieść gigantyczne korzyści na przestrzeni ostatnich lat. Mimo że HODL jest często polecany nowym inwestorom, jako strategia startowa – potrafi on płatać figle:

  • HODLerzy często nie mają precyzyjnie określonych strategii wyjścia – trzymają kryptowaluty w nieskończoność, przez co mogą przegapić najkorzystniejsze momenty na wyjście z inwestycji. Głębokie i gwałtowne kryptowalutowe korekty (które potrafią sięgać nawet 80%) to również prawdziwy test nerwów dla inwestorów. Ci niekiedy nie wytrzymują spadków i sprzedają swoje cyfrowe aktywa ze stratą.
  • Dobra koniunktura rynku kryptowalut powoduje, że inwestorzy wybierają do HODLowania kryptowaluty, które na to nie zasługują. Kupno drobnych altcoinów w okolicach ich ATH w nadziei, że przy następnym cyklu ich wartość znacząco wzrośnie to dość naiwna “strategia”, która historycznie pogrążyła wielu.

Czy w takim razie trading jest dobrą alternatywą, która pozwala na uniknięcie ryzyka HODlingu? Niekoniecznie. Większość ludzi po prostu nie jest zbyt dobrymi traderami. Powiększanie swojego kapitału na zmianach cenowych to gra dla osób, które są w stanie płynnie poruszać się po meandrach rynku kryptowalutowego. Jednak nawet po odpowiednim merytorycznym przygotowaniu traderzy często zapominają o tym, żeby stosować odpowiedzialne strategie, które uwzględniają zarządzanie ryzykiem. To o czym powinni pamiętać młodzi traderzy, to nie oczekiwać nieograniczonych zysków z każdego zagrania. Dodatkowo warto, aby działali w środowisku instrumentów i platform, które dobrze rozumieją. Zaawansowane platformy tradingowe potrafią bowiem być zbyt zawiłe dla nowicjuszy.

Powstanie pierwszy serial dotyczący NFT zatytułowany HODL

Co zrobić?

Żadna strategia zastosowana indywidualnie nie jest idealnym rozwiązaniem. Aby z sukcesem zarabiać jako HODLer, trzeba umieć odpowiednio czytać makrotrendy i realizować zyski. Traderzy muszą odpowiednio zarządzać ryzykiem.

Poza wcześniej wspomnianymi, rynek oferuje również inne możliwości zarabiania na kryptowalutach – na przykład poprzez staking. Giełdy kryptowalutowe pozwalają na pasywny zarobek na kryptowalutach, które utrzymujemy w portfelu. Przykładem giełdy, która oferuje taką możliwość jest polska giełda Geco.one, która daje aż 8% ROI przy stakingu BTC i ETH, ale także USDT. Geco.one specjalizuje się jednak w instrumentach pochodnych. Przy pomocy łatwego interfejsu umożliwiają również traderom stosowanie dźwigni przy zawieraniu krótkiej i długiej pozycji

Co w takim razie wybrać? Trading? HODling? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda ze strategii jest przydatna do rozwoju kapitału. Najważniejsze to wspierać każde rozwiązanie dodatkowymi opcjami – dywersyfikacja naszej strategii to klucz do sukcesu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności