za
Hiszpański regulator finansowy ostry jak miecz.

Hiszpański regulator finansowy ostry jak miecz. Ostrzega przed firmami kryptowalutowymi bez licencji

1,5% dla maluszka

Hiszpański regulator alarmuje i ostrzega przed 18 niezarejestrowanymi firmami kryptowalutowymi. Na wskazanej liście znalazły się firmy kryptowalutowe, które działają na terenie Hiszpanii bez odpowiednich licencji. Lista pojawiła się 26 lutego i szybko zaczęła rozprzestrzeniać się wśród hiszpańskiej kryptowalutowej społeczności.

Hiszpański regulator wykasuje firmy, które działają bez licencji

Komisja Nadzoru Rynku Papierów Wartościowych (CNMV), główny hiszpański regulator finansowy, opublikowała 26 lutego listę 18 firm kryptowalutowych, które prowadzą działalność nie posiadając na to odpowiednich licencji. Wymienione na liście CNMV firmy to m.in. Bitbinx, Crytomerge, CryptoMaxiTrade. Według regulatora:

Te firmy nie są zarejestrowane w odpowiednim rejestrze tej Komisji i dlatego nie są uprawnione do świadczenia usług inwestycyjnych ani innych działań podlegających nadzorowi CNMV. 

Hiszpański regulator uznaje, że jego możliwości są ograniczone i zaleca zainteresowanym inwestorom rozważenie skierowania sprawy do zwykłych sądów. Warto dodać, że w 2023 roku liczba firm kryptowalutowych oficjalnie zarejestrowanych w Hiszpanii wzrosła aż o 56%. Według danych pochodzących z Hiszpańskiego Banku Centralnego, licencje w 2023 roku przyznane zostały 30 firmom z kryptowalutowej branży. Obecnie daje to 83 legalnie działające w Hiszpanii firmy, wśród których są takie korporacje jak Binance, Bitpanda, Revolut, czy Crypto.com.

Hiszpański regulator aktywnie walczy z firmami bez licencji.

Władze Hiszpanii biorą na celownik firmy nieprzestrzegające kryptowalutowego prawa

Opublikowana 26 lutego lista 18 firm działających bez licencji jest kontynuacją działalności hiszpańskiego regulatora finansowego z 2023 roku. W ubiegłym listopadzie CNMV otworzyło swoją pierwszą sprawę, przeciwko firmie Miolos, za naruszenie zasad promocji kryptowalut w Hiszpanii. Według CNMV firma Miolos nie opublikowała ostrzeżeń o ryzyku, ani nie przekazała swoich kampanii reklamowych do zatwierdzenia przez CNMV.

Co ciekawe, Hiszpania nadal zajmuje istotną pozycję w Europie i czwarte globalne miejsce, jeśli chodzi o ilość bankomatów kryptowalutowych. W kraju tym funkcjonuje dzisiaj bowiem 310 urządzeń. Dla porównania, w Niemczech jest ich tylko 178, zaś we Francji tylko 16. Jednocześnie Hiszpański Bank Centralny aktywnie eksploruje potencjał cyfrowej waluty banku centralnego, wybierając w styczniu współpracownika do pilotażowego testowania CBDC. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności