za

Harvey Pitt, były przewodniczący SEC, oczekuje “odpowiednich” regulacji rynku kryptowalut

Były przewodniczący SEC, Harvey Pitt, mówi, że spodziewa się „uczciwej ilości” regulacji dot. kryptowalut.

Harvey Pitt: oczekuje “uczciwej ilości” regulacji

Harvey Pitt mówił o przyszłości regulacji kryptowalut pod rządami nowego przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera, w wywiadzie dla Bloomberga. Przypomnijmy, że Pitt jest amerykańskim prawnikiem, który był 26. przewodniczącym amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w latach 2001-2003.

Wraz z rynkowym debiutem giełdy Coinbase – poprzez bezpośrednie notowanie jej akcji na Nasdaq – dla rynku kryptowalut nastąpił kolejny przełom. Pitt został więc zapytany, czego spodziewa się teraz w kwestii regulacji cyfrowych walut i giełd.

– Spodziewam się, że zobaczymy sporo regulacji dotyczących kryptowalut. W tej chwili myślę, że zasady są niejasne – powiedział. – Nie jest jasne, czy niektóre oferty [emisji] obejmują papiery wartościowe, czy nie. Istnieje zdecydowane prawdopodobieństwo, że SEC posunie się naprzód. Gary Gensler jest ekspertem w dziedzinie kryptowalut. Uczył o nich. Jest ekspertem rynkowym – kontynuował Pitt.

I faktycznie, Gensler to profesor kryptografii z Massachusetts Institute of Technology (MIT), który został w zeszłym tygodniu zatwierdzony na stanowisko przewodniczącego SEC.

Harvey PittKto powinien regulować kryptowaluty?

Pitt został również zapytany, czy SEC powinno w ogóle być regulatorem kryptowalut, czy też powinna to być Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi i Towarowymi (CFTC), której Gensler był wcześniej przewodniczącym.

– Powstaje prawdziwe pytanie, gdzie leżą jurysdykcje i może zaistnieć potrzeba wyjaśnienia przepisów. SEC zajęło już stanowisko, że Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi, a zatem nie ma żadnego regulacyjnego zaangażowania ze strony SEC – stwierdził.

Były przewodniczący komisji wyjaśnił dalej, że firmy takie jak Coinbase, „które skutecznie tworzą rynki kryptowalut”, podlegają regulacjom SEC, w związku z czym organ będzie miał pośredni wpływ na to, w jaki sposób kryptowaluty są sprzedawane inwestorom.

Niedawno komisarz SEC Hester Peirce powiedziała również, że jest „optymistką”, bowiem pod rządami nowego przewodniczącego, który ma dużą wiedzę na temat rynków kryptowalut, SEC może „zbudować dobre ramy regulacyjne” dla cyfrowych aktywów i walut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności