Pozostałe

Grecja chce karać osoby płacące gotówką

Grecja chce niemal na siłę wprowadzić u siebie płatności bezgotówkowe. Obywatele kraju będą musieli wydawać 30 procent swojego dochodu bezgotówkowo […]

Data publikacji: 10 grudnia 2019

bitbay

Grecja chce niemal na siłę wprowadzić u siebie płatności bezgotówkowe. Obywatele kraju będą musieli wydawać 30 procent swojego dochodu bezgotówkowo albo narażą się na konieczność… zapłacenia kary. O nowym kontrowersyjnym pomyśle greckiego rządu dot. walki z gotówką i szarą strefą pisze „The Telegraph”.

Desperacja władzy może wydawać się nam kuriozalna, ale problem w tym kraju jest większy, niż można pomyśleć. Grecja od lat cierpi bowiem przez unikanie opodatkowania. Stąd aparat publiczny niemal staje na głowie, by tylko zaradzić tej patologii. Najnowszy pomysł przedstawił Alex Patelis, doradca ekonomiczny premiera Kiriakosa Mitsotakisa. Wyliczył, że jego wdrożenie w życie da budżetowi najmniej 0,5 mld euro rocznie.

Grecja: płać kartą albo dostaniesz karę

giełda kryptowalut giełda bitcoinJak informuje teraz „The Telegraph”, plan zostanie ponoć zrealizowany już w przyszłym roku. Zgodnie z jego założeniami, Grecy będą zmuszeni wydawać co najmniej 30 proc. swoich dochodów bezgotówkowo – kartami płatniczymi lub przelewami (oczywiście kryptowalut nie uwzględniono). Do owego minimalnego wymogu wliczane będą transakcje e-commerce, ale także elektroniczne opłacanie rachunków. Co jednak w sytuacji, gdy dany podatnik nie spełni wymogu? Za karę będzie musiał zapłacić 22-procentowy „domiar podatkowy” od niewykorzystanej kwoty limitu. Chyba nic tak nie zachęci Greków do robienia zakupów w sieci czy porzucenia gotówki.

Przykładowy Grek, który zarabia 1000 euro miesięcznie, jeśli wyda elektronicznie zaledwie 15 proc. swojego dochodu, będzie musiał zapłacić dodatkowo ok. 400 euro rocznie kary. W egzekwowaniu prawa mają pomagać rządowi i fiskusowi banki, które będą informowały urzędników o wydatkach swoich klientów.

Walka z gotówką

Brzmi to niczym scenariusz ze świata Wielkiego Brata? Niestety tak. Grecki system wynosi walkę z gotówką wręcz na nowy poziom, o którym rządzący na całym globie nawet nie myśleli.

Jak dodaje jednak „The Telegraph”, Grecy często otrzymują wynagrodzenie w gotówce i w takiej formie opłacają rachunki. Nowe prawo będzie więc dla takich osób sporym problemem. Odsetek użytkowników internetu w tym kraju jest zresztą jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion