OneCoin: strona projektu zniknęła z sieci

Pozostałe

Witryna OneCoin zniknęła z sieci. Prawdopodobnie oznacza to ostateczny koniec jednego z największych schematów Ponzi’ego w historii kryptowalut i rynku […]

Witryna OneCoin zniknęła z sieci. Prawdopodobnie oznacza to ostateczny koniec jednego z największych schematów Ponzi’ego w historii kryptowalut i rynku finansowego. Portal oferował głównie tzw. „pakiety edukacyjne”.

Witryna OneCoin.EU jest teraz niedostępna. Storna nadal przechowuje jednak salda tokenów OneCoina. Co dodaje pikanterii to fakt, że strona zniknęła zaledwie kilka dni po doniesieniach o tym, że pracownicy firmy usuwali resztki przedmiotów z biur OneCoina w Sofii. Przypomnijmy też, że twórczyni domniemanej piramidy, Ruja Ignatova, wciąż jest na wolności. Istnieją obawy dot. tego, że zdążyła zmienić już swoją tożsamości i wygląd.

OneCoin: życie po życiu

Problem jednak nie znika. W sieci pojawiają się nowe inkarnacje OneCoina. Przykładowo witryna OneLife.eu jest nadal aktywna. Z kolei OneWorldFoundation.eu jest również nieosiągalna, podobnie jak OneWorldAcademy.eu.

Ponoć strony i zapisy na nich są obecnie analizowane przez służby. Śledztwo w sprawie OneCoina trwa. Dziś sprawa jest badana m.in. w USA, Niemczech, Austrii, Finlandii i na Węgrzech.

Po dokładnym przeanalizowaniu zapisów witryny można będzie poznać dokładną liczbę uczestników projektów, ich salda i ewentualne transfery środków. Dodatkowym wyzwaniem jest to, że OneCoin nie posiada publicznego łańcucha bloków ani innego tego typu rekordu publicznego.

Za kratkami w USA

W międzyczasie Konstantin Ignatov, brat Ruji, jest przesłuchiwany przez służby w USA. Grozi mu 90 lat więzienia. Jednocześnie wydaje się, że inni liderzy projektu i grupy związane z programem pozostają aktywne.

OneCoin udało się ponoć zebrać od inwestorów aż 4 miliardy dolarów. Do tego jego twórcy wyprali setki milionów dolarów za pośrednictwem prawników i kont offshore.

Piramida pojawiła się na rynku parę lat temu, gdy o BTC zaczynało być głośno. Jej skala – jak widać po kwotach – przekroczyła wyniki BitConnect. OneCoin działał praktycznie na całym świecie.

Przed domniemaną piramidą w Polsce ostrzegało np. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, pisząc list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i prokuratora. Interpelację w tej sprawie przygotowało też biuro poselskie Mirosława Suchonia (Nowoczesna). Nie wiadomo, ile osób w naszym kraju zostało oszukanych.

Tagi
Mirosław Suchon onecoin Polskie Stowarzyszenie Bitcoin strona onecoin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.