za
Grayscale Europa

Grayscale zamierza wejść na europejski rynek

European Halving Party 2024

Grayscale, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami cyfrowymi, planuje rozszerzyć swoje działania na rynku europejskim.

Grascale w Europie

Dyrektor generalny Grayscale, Michael Sonnenshein, powiedział, że firma musi jeszcze zdecydować, z którymi krajami i giełdami w Europie będzie współpracować. W rozmowie z Bloombergiem we wtorek 26 kwietnia powiedział, że podmiot obecnie prowadzi rozmowy z lokalnymi partnerami w celu omówienia harmonogramu dalszych działań.

– Chociaż Europa jest zjednoczona, nie postrzegamy całego rynku europejskiego jako jednego rynku w rzeczywistości. Zamiast tego będziemy bardzo rozważni, bardzo metodyczni w odniesieniu do każdego z centrów finansowych (…), ponieważ dostrzegamy zróżnicowanie zachowań i postaw inwestorów oraz reżimów regulacyjnych – tłumaczył Bloombergowi.

Grayscale będzie musiało zmierzyć się jednak z silną konkurencją na europejskim rynku. W Europie Zachodniej można zainwestować w ponad 80 tego typu produktów, które oferuje firma. Z drugiej strony urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego wzywają do zaostrzenia regulacji na rynku kryptowalut (o tym przeczytacie poniżej). Grayscale już przygotowuje się zaś do ciężkiej batalii prawnej z SEC. Pracuje nad konwersją swojego Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na ETF oparty na rynku spot BTC.

Grayscale Europa

Zaostrzone przepisy dotyczące kryptowalut w Europie?

Urzędnicy z Europejskiego Banku Centralnego nadal są zaniepokojeni powszechnym wykorzystaniem kryptowalut. Wypowiadając się w tej sprawie, członek francuskiej Rady Zarządzającej, Francois Villeroy de Galhau,  powiedział, że domaga się regulacji tego sektora.

– Nieuregulowane kryptowaluty oznaczają regresję i powrót do prywatnej fragmentacji. To naprawdę ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy w naszym świecie – powiedział.

Z kolei Fabio Panetta, członek zarządu EBC, powiedział, że aktywa cyfrowe „tworzą nowy Dziki Zachód” na rynku finansowym. Następnie porównał obecną sytuację do rynku kredytów hipotecznych subprime, która wywołała globalny kryzys finansowy w 2008 roku.

Jednocześnie EBC pracuje nad wprowadzeniem na rynek cyfrowego euro, które ma zostać wyemitowane do połowy dekady.

Francois Villeroy de Galhau powiedział również, że banki powinny wprowadzać innowacje, jednocześnie przyczyniając się do regulacji kryptowalut.

Pytanie, czy UE nazbyt ostrymi regulacjami nie zaszkodzi sama sobie. Może bowiem spowodować, że innowacyjne firmy z rynku blockchaina uciekną z kontynentu np. do Azji czy obu Ameryk.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności