za
prezes nbp

Gotówka z nami pozostanie – sugeruje Adam Glapiński

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

[vc_row][vc_column][vc_column_text]- Każdy ma prawo decydować, w jaki sposób gromadzi oszczędności, np. w gotówce, na rachunkach w banku czy w innej formie – powiedział PAP prezes NBP Adam Glapiński. Stwierdził też, że gotówka i jej znaczenie w obiegu to efekt decyzji konsumentów, którzy chętnie używają też płatności bezgotówkowych.

Gotówka będzie bezpieczniejsza

Gdy coraz więcej krajów na całym globie rozpoczyna prace nad CBDC, NBP startuje z Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki. Jak przekazał Glapiński, prace nad strategią prowadzone będą w ramach rady ds. Obrotu Gotówkowego – ciała doradczego zarządu NBP. Organ ma zacząć prace na przełom lutego i marca br.

– Polacy ufają NBP, chcą dokonywać płatności i gromadzić oszczędność w formie gotówki – powiedział też prezes banku centralnego. Dodał, że Polacy ufają takiej formie płatności. Świadczy o tym odnotowany w 2020 r. wzrost wartości pieniądza papierowego w obiegu o 83 mld zł.

NBP stoi na stanowisku, że każdy z nas ma prawo podjąć decyzję, w jaki sposób gromadzi oszczędności, w formie gotówki, na rachunkach w banku czy w jeszcze innej formie. Każdy ma prawo wpłacać pieniądze do banków oraz je z nich wypłacać. Tak więc wartość gotówki w obiegu to wynik suwerennych decyzji Polaków. NBP chodzi  o to, żeby każdy mógł sam swobodnie decydować, w jakiej formie gromadzi oszczędności i w jakiej dokonuje płatności.

Bezgotówkowe formy płatności

Glapiński podkreślił, że wie, że płatności bezgotówkowe są wygodnym i nowoczesnym instrumentem płatniczym. Zgodnie z wynikami badań dot. zwyczajów płatniczych w Polsce, udział gotówki na rynku w 2019 r. wynosił 54 proc. Według wstępnych wyników badania w 2020 r. było to tylko 47 proc. Pozostałą część stanowiły płatności bezgotówkowe. Średnia dla krajów strefy euro wynosiła 73 proc.

– NBP bardzo wysoko ocenia funkcjonowanie systemu płatniczego w Polsce. Wyzwania, związane z pandemią, odsłoniły jednak pewne ryzykowne zjawiska – ocenił szef NBP.  – Coraz częściej zdarzają się sytuacje odmowy przyjęcia płatności w formie gotówki, niestety także przez władze samorządowe. Uznaliśmy, że potrzebne są dodatkowe, bardziej skoordynowane działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką – to, że płatności gotówkowe będą powszechnie akceptowane, a dostęp do wypłat gotówkowych nie będzie w żaden sposób ograniczony lub w istotny sposób utrudniany – dodał.

NBP, jak powiedział, dostrzega też ryzyka możliwych ataków cybernetycznych, w tym prowadzonych spoza polskich granic przez obce służby. To dlatego utrzymanie gotówki w obiegu jest tak ważne.

Dlatego NBP rozpoczął zapowiedziane wcześniej prace nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki. Prace nad strategią prowadzone będą w ramach rady ds. Obrotu Gotówkowego, ciała doradczego Zarządu NBP, której skład i zakres zadań ulegną odpowiedniemu poszerzeniu. Pierwsze posiedzenie Rady działającej w nowej formule planowane jest na przełom lutego i marca br. – poinformował prezes.

gotówka nbp[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności