gavin-andresen-3

Gavin Andresen: zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloków Bitcoina już w 2016 roku

Techniczne

 

Główny programista Fundacji Bitcoin, obecnie także członek nowo powstałego instytutu MIT Media Lab’s, Gavin Andresen, ogłosił w swoim ostatnim wpisie w serwisie GitHub, iż już z dniem 1 marca 2016 roku planuje wnieść do kodu rdzenia bitcoina zmiany, w wyniku których maksymalny rozmiar bloku w sieci Bitcoin uległby powiększeniu z obecnej wartości 1 MB do 20 MB.

 

Tego typu zmiany wiążą się jednak z koniecznością wygenerowania tzw. „hard forka” – to nic innego jak wprowadzająca pewne udoskonalenia aktualizacja oprogramowania rdzenia bitcoina, czyniąca jego nowszą wersję niekompatybilną wstecz i w konsekwencji generująca w rejestrze łańcucha bloków trwałe rozwidlenie (z ang. hard fork).

 

Każdy użytkownik sieci Bitcoin – włączając w to również górników, giełdy itp.. – po takim zabiegu zobowiązany jest do zaktualizowania swojej wersji klienta Bitcoin, aby jego portfel mógł poprawnie nadawać i odbierać przyszłe transakcje bitcoinowe. Jedna gałąź łańcucha jest od tego momentu ignorowana, a pod uwagę brana jego nowa odnoga.

 

Wierzę, że jest to najprostszy zestaw zmian, który będzie działał.” – stwierdza w tym samym wpisie Andresen.

 

Do czego jednak potrzebna nam tego typu zmiana maksymalnego rozmiaru pojedynczego bloku? Ktoś powie – obecnie bloki są zapełniane średnio w jedynie 40%. To prawda. Jednakże już teraz nierzadko zdarzają się bloki 1 MB które nie mieszczą wszystkich transakcji, zmuszając je do czekania w kolejce. Zależeć to może głównie od takich czynników jak aktualny wolumen transakcyjny w sieci, a także od “szczęścia” górników czyli ilości wpadających bloków w danej jednostce czasu.

 

Częstotliwość generowania kolejnych bloków stanowi jednakże część tzw. procesu Poissona (procesu stochastycznego) – a więc, podobnie jak w przypadku klasycznego rzutu monetą, zakładającego możliwość różnej częstotliwości występowania danego zdarzenia. Przykładowa reszka na monecie może równie dobrze wypadać wielokrotnie z rzędu, z podobną wielokrotnością nie pojawiać się w ogóle, bądź też wypadać „mniej więcej” na przemian z orłem.

 

W podobny sposób nie jesteśmy w stanie przewidzieć z jaką częstotliwością tworzone będą kolejne bloki w sieci Bitcoin.

 

Algorytm poziomu trudności rozwiązywania bloków w sieci Bitcoin zakłada jego dynamiczną zmianę co każde 2016 bloków, aby utrzymywać częstotliwość generowania kolejnych bloków na średnim poziomie 10 minut.

 

Jak w przypadku każdej średniej, także i ta jednakże pełna będzie skrajności z jednej jak i drugiej strony.

 

Podobnie w przypadku bitcoina, jego kolejne bloki łamane są średnio co 10 minut, jednakże zdarza się, iż kolejne z nich generowane są w odstępach kilku-kilkusekundowych lub przeciwnie – w odstępach kilkudziesięciominutowych, nierzadko przekraczających godzinę.

 

W przypadku dużych odstępów czasowych pomiędzy pojawianiem się kolejnych bloków i zwiększonym wolumenem transakcyjnym występującym w danym momencie w sieci, kolejne bloki mogą ulegać zapychaniu. W takich przypadkach kolejka niezatwierdzonych transakcji może stawać się coraz dłuższa. Jeśli przekroczy odpowiednią wartość, przeciążone węzły mogą zacząć porzucać kolejne transakcje (taka zmiana ma być wprowadzona w kolejnej wersji Bitcoin Core), co przyczyniłoby się do spadku niezawodności ogólnego procesu potwierdzania transakcji w sieci Bitcoin.

 

Bitcoinowe portfele, widząc iż ich transakcje nie uzyskały przez dłuższy czas potwierdzenia, mogłyby zacząć nadawać je ponownie – taką funkcję posiada między innymi oryginalny klient Bitcoin-Qt – a to wpłynęłoby negatywnie na ogólną przepustowość sieci.

 

Końcowym rezultatem tego byłaby przesycona sieć Bitcoin, nie zajęta bynajmniej robieniem czegokolwiek produktywnego. Taki stan rzeczy nie trwałby jednak zapewne zbyt długo – zniesmaczeni takim stanem rzeczy użytkownicy powoli odwracaliby się od Bitcoina w kierunku alternatywnej kryptowalty.

 

Dodatkowo, zgodzimy się chyba mówiąc, iż technologia Bitcoina powinna podlegać nieustannemu rozwojowi i stopniowo zwiększać swój zasięg. Obecna konfiguracja sieci Bitcoin umożliwia jej efektywne przetwarzanie około 3,5 transakcji na sekundę. Dla porównania, sam tylko MasterCard w tym samym czasie przetwarza ich powyżej 1000.

 

liczba-transakcji

 

Zatem pole do dalszego rozwoju jest nadal znaczne, a tego rodzaju zmiany są wcześniej czy później nieuniknione. Jak zaś widać z powyższych statystyk, liczba transakcji realizowanych każdego dnia w sieci Bitcoin konsekwentnie wzrasta i obecnie regularnie wynosi już ponad 100 000 transakcji dziennie.

 

Zadanie przed developerami protokołu Bitcoin jest jednakże niełatwe. Tego typu „forki” zawsze pociągają za sobą bowiem określoną dozę ryzyka i niepewności – coś może pójść nie tak i pozostaniemy z dwoma równoległymi (równoważnymi) odgałęzieniami łańcuchów.

 

Nie musi być to oczywiście nieodwracalne. Nie każdy zapewne wie, ale w historii Bitcoina mieliśmy już do czynienia z tego rodzaju sytuacją – 11 marca 2013 roku doszło do, jak to określił programista Vitalik Buterin: „jednej z najpoważniejszych czkawek” w historii Bitcoina.

 

Poczynając od bloku numer 225 430, łańcuch bloków Bitcoina w sposób niezamierzony rozdzielił się na dwie części – pewna część sieci dodawała bloki do jednej wersji łańcucha, podczas gdy jej reszta zapełniała alternatywną postać łańcucha.

 

Programistom sytuację udało się rozwiązać po 6 godzinach (24 blokach), jednakże całe zajście zrodziło (słuszne) pytania na temat niezawodności sieci Bitcoin. Nie zmienia to faktu, iż ta nadal jest niezaprzeczalnie wysoka. Musimy być jednak świadomi, iż dalszy rozwój i usprawnianie Bitcoina są koniecznością. Powiększenie maksymalnego rozmiaru pojedynczego bloku to jeden z istotnych kroków na tej drodze.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
1 MB 20 MB bitcoin blok Gavin Andresen kryptowaluty łańcuch bloków łańuch bloków maksymalny powiększenie

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.