za
gary gensler etf sec

Gensler vs. Gensler: niespójne relacje szefa SEC z kryptowalutami

Podczas panelu na MIT Bitcoin Expo 2019 Gary Gensler skrytykował organ nadzoru papierów wartościowych za jego „niespójne” podejście do bitcoinowych ETF-ów. Zaskakuje to o tyle, że dziś to on stoi przecież na czele Securities and Exchange Commission (SEC), czyli wspomnianego organu.

Gary Gensler był parę lat temu zły na SEC

Gary Gensler skrytykował w 2019 r. amerykański organ nadzoru papierów wartościowych za „niespójne” podejście do bitcoinowych ETF-ów. Teraz sam stoi przed dylematem: czy zatwierdzić tego typu fundusz, czy też nie.

Przykład Genslera pokazuje pewną przykrą prawdę: możesz mieć swoje poglądy, ale gdy pójdziesz do polityki i staniesz na czele danego organu państwa, powinieneś ukryć je w kieszeni. Gdy bowiem obecny przewodniczący SEC stawał na czele Komisji, sporo osób uważało, że może sprawić, że ta zacznie prowadzić prokryptowalutową politykę. Dziś wiemy, że były to mżonki.

Po “dawnym” Genslerze pozostały jednak ślady. To klipy video, które krążą po sieci i które pokazują obecnego szefa SEC, który wypowiada się w sposób, które może spodobać się każdemu fanowi bitcoina. I tak np. teraz na popularności zyskuje film z MIT Bitcoin Expo 2019.

Kontrakty futures na bitcoina… myślę, że kontrakty terminowe na Ethereum i tak dalej, będą istnieć, ale ETF-y [rynku spot] bitcoina już nie, co wydaje mi się trochę niespójne […]. Wydaje mi się, że jest to trochę niespójne

– powiedział wtedy Gensler, który w tym okresie nie stał jeszcze na czele SEC.

Za jego kadencji obecna polityka jest kontynuowana. Obecnie na rynku dostępne są ETF-y futures bitcoina i etheru, ale nie rynków spot obu kryptowalut. No chyba że, jak zakłada wiele osób, SEC wkrótce zatwierdzi fundusze oparte na rynku spot.

gary gensler etf sec

Gensler twierdzi, że Gensler się myli

Jak nie trudno było się domyślić, nowy klip wywołał w sieci kontrowersje.

​​Gary Gensler twierdzi, że Gary Gensler się myli

zakpił analityk rynku Zack Voell.

Od 2017 r. SEC odrzuca wnioski o ETF oparte na bitcoinie. Gensler kontynuuje więc niechlubną tradycję poprzedników.

SEC została wręcz pozwana przez Grayscale za odrzucenie wniosku dot. przekształcenia istniejącego funduszu powierniczego bitcoina w spotowy ETF. Sąd orzekł, że SEC odrzuciła wniosek „arbitralnie i kapryśnie”, a Komisja nie odwołała się od tej decyzji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 475,68 USD0,15%
Ethereum logo
EthereumETH
3520,29 USD0,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
593,03 USD1,34%
Solana logo
SolanaSOL
135,06 USD-0,25%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3520,51 USD0,41%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,27%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,59 USD6,56%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,15%