Wiadomości

Francja wykorzysta blockchain Tezos (XTZ) do testów CBDC

Francuski bank Société Générale wykorzysta blockchain Tezos (XTZ) do przetestowania francuskiego CBDC. Jest to pierwszy istotny test cyfrowej waluty banku […]

Data publikacji: 16 września 2020

bitbay

Francuski bank Société Générale wykorzysta blockchain Tezos (XTZ) do przetestowania francuskiego CBDC. Jest to pierwszy istotny test cyfrowej waluty banku centralnego w Europie. Bank centralny Francji mocno naciska na to, aby republika ta była pierwszym europejskim krajem, posiadającym wirtualną walutę wspieraną przez państwo.

CBDC na blockchainie Tezos

W dniu 15 września, Nomadic Labs, organizacja zajmująca się badaniem i rozwojem Tezosa, ogłosiła, że będzie kierowała testami francuskiego CBDC opartymi na blockchainie XTZ. Eksperymenty zostaną przeprowadzone ze współpracy z Société Générale Forge – filią trzeciego, największego banku we Francji.

Nomadic Labs nie będzie pracował sam. Forge to bankowy start-up, dedykowany cyfrowym walutom i technologii blockchain. Nomadic Labs stwierdził:

„W projekcie weźmie udział grupa dostawców technologii i doradców – w tym Nomadic Labs (jeden z największych ośrodków badawczo-rozwojowych w ekosystemie Tezos) – przyczyniając się do rozwoju technologicznego”.

Dlaczego Tezos (XTZ)?

Tezos nie jest przypadkową kryptowalutą. W momencie pisania tego artykułu, jej kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 2 miliardy dolarów. Platforma korzysta z algorytmu konsensusu Proof-of-Stake, obsługuje smart kontrakty i jest w znacznym stopniu zarządzana przez społeczność. Francuska CBDC ma zamiar wykorzystać te możliwości do usprawnienia rozliczeń międzybankowych.

Projekt Tezos nie jest jednak czysty jak łza i był wcześniej przedmiotem kontrowersji. W sierpniu poszedł na ugodę z inwestorami ICO którzy stracili pieniądze i wypłacił im 25 mld dolarów zadośćuczynienia.

Banque de France już na początku tego miesiąca ujawnił, że zamierza przetestować CBDC i ma na oku kilku kandydatów, w tym Nomadic Labs i Tezos.

W grudniu 2019 roku prezes banku centralnego François Villeroy de Galhau stwierdził, że Francja chce być liderem badań nad cyfrowymi walutami banku centralnego. Wspomniał wtedy o potrzebie łatwych płatności międzynarodowych w ramach Wspólnoty Europejskiej.

14 maja 2020 roku, Société Générale – Forge po raz pierwszy rozliczył transakcję bankową za pomocą cyfrowej waluty. Patrząc dalej w przeszłość, wydaje się jednak, że bank już od dłuższego czasu interesował się Tezosem. Według postu użytkownika Elorpar na reddicie, twitterowy profil Société Générale, obserwuje projekt od co najmniej dwóch lat.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion