za
libracoin tim draper

Francja chce zablokować rozwój LibraCoin

2019-09-12
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

Rano pisaliśmy o tym, że Szwajcaria nawołuje do międzynarodowej debaty nt. LibraCoin. Teraz okazuje się, że jedno z wiodących państw w Unii Europejskiej (UE), Francja, planuje zablokować rozwój waluty Facebooka.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że kraj ten nie może zezwolić na uruchomienie proponowanej przez Facebooka cyfrowej waluty w Europie, ponieważ zagrożona jest „suwerenność państwowa” – donosi dzisiaj CNBC.

LibraCoin krytykowane przez Francję

Artykuł CNBC zauważa, że Le Maire przedstawił swoje stanowisko podczas otwarcia Światowego Forum Blockchain OECD 2019 w Paryżu. Polityk powiedział:

„Wszystkie te obawy dotyczące Libry są poważne. Chcę to powiedzieć z dużą jasnością, chcę być absolutnie dobrze zrozumiany: w tych warunkach nie możemy zezwolić na rozwój LibraCoin na europejskiej ziemi”.

Już w czerwcu Le Maire powiedział, że zwróci się do Facebooka o gwarancje dot. tego, że Libra nie będzie nadawać się do prowadzenia nielegalnej działalności, takiej jak finansowanie terroryzmu. Argumentował także, że stablecoin giganta technologicznego może uderzyć w “suwerenność państw” i dlatego emisja waluty powinna „pozostać w rękach państw, a nie prywatnych firm, które odpowiadają na czyjeś prywatne interesy”.

Równolegle amerykańscy prawodawcy wyrazili swoje „obawy związane z […] zezwoleniem dużej firmie technologicznej na stworzenie prywatnej, kontrolowanej, alternatywnej globalnej waluty”.

Szwajcaria otwarta na dialog

Na tym tle Szwajcaria jawi się jak oaza wolności, bowiem jej urzędnicy podkreślają, że – mimo niepewności związanej z Librą – są otwarci na dyskusję.

„Sama FINMA [szwajcarski odpowiednik KNF – bitcoin.pl] również znajduje się pod presją” – powiedział dziś Reutersowi Ronald Kogens, prawnik, który specjalizuje się w kryptowalutach w kancelarii Froriep w Zurychu. „Wszyscy poza Szwajcarią chcą, aby projekt był dobrze regulowany w Szwajcarii”, dodaje. Jego zdaniem emisja Libry mocno się przez to opóźni.

Z kolei w wywiadzie z dziennikarzem Neue Zürcher Zeitung (NZZ) z dn. 12 września dyrektor FINMA Mark Branson przyznał, że regulacje dot. LibraCoin wymagają szerokiej debaty publicznej. Dodał też, że kryptowaluty można już regulować za pomocą istniejącego prawa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności