za

Fed podwyższa stopy procentowe. Kurs bitcoina spada

Binance Launchpool

Bank centralny USA podniósł w środę stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Mimo faktu, że tego właśnie spodziewali się eksperci, kurs bitcoina spadł.

Fed podniósł stopy procentowe

W swoim wystąpieniu prezes Fedu, Jerome Powell, podsumował ostatnie 12 miesięcy. Przez cały rok podniesiono stopy procentowe o 4,25 proc. Dodał, że przewidywane są dalsze podwyżki, bowiem władze monetarne chcą obniżenia inflacji do 2 proc.

Podczas gdy wielu inwestorów uważa, że inflacja osiągnęła szczyt i spadnie w 2023 r., Fed nadal ostrożnie podchodzi do takiego stanowiska – dodał Powell. Ponoć Fed potrzebuje więcej dowodów na to, że inflacja spada. Prezes ostrzegł przed zbyt szybkim luzowaniem. – Przed nami jeszcze długa droga – powiedział. Możliwe, że to właśnie jego pesymizm uderzył w rynek kryptowalut.

Przypomnijmy, że inflacja CPI w USA w listopadzie 2022 r. zwolniła do 7,1 proc. rok do roku z 7,7 proc., ile zarejestrowano w październiku. Z kolei inflacja bazowa zwolniła do 6,0 proc. r/r.

Kurs dolara wobec złotego spadł wczoraj do najniższych poziomów od pół roku.

Kurs bitcoina i etheru

Dziś 1 BTC kosztuje 17 731 USD. Oznacza to spadek o ok. 0,3% w skali doby. To niewiele, ale warto dodać, że kurs kryptowaluty przebił wczoraj pułap 18 000 USD. Cena jest nadal wyższa o 5% niż 7 dni wcześniej.

Bitcoin Fear and Greed Index znalazł się na poziomie 31, co nadal oznacza strach. Ostatnie badanie robiono przy poziomie cenowym 17 817 USD.

Jeden ether kosztuje 1291 USD. Przekłada się to na spadek ceny o 2,39% w skali doby. Kurs nadal znajduje się jednak na poziomie o ok. 5% wyższym niż był 7 dni wcześniej.

Ethereum Fear and Greed Index wynosi 44, co oznacza neutralne nastawienie inwestorów do rynku ETH. Warto jednak zauważyć, że ostatnie badanie przeprowadzono przy cenie 1 313 USD.

Powyższe spadki nie są, jak widać, duże. Można ogólnie założyć, że najgorsze na rynku jest już za nami. Fed będzie musiał powoli wracać do luzowania ilościowego, bowiem to na dodruku jest oparty obecny system finansowy. To tylko kwestia czasu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności