za

Niemcy chcą globalnych regulacji rynku kryptowalut

Mark Branson – prezes niemieckiego regulatora rynku finansowego, czyli BaFin – zaapelował do światowych władz w kwestii współpracy i stworzenia odpowiednich przepisów dotyczących branży kryptowalut.

Mark Branson: Niemcy chcą regulacji

Branson jest zdania, że takie przepisy mogą zapewnić na całym świecie dodatkową ochronę klientów i zapobiec wykorzystywaniu tej klasy aktywów do nielegalnych działań. Dodał, że obecny nadzór nad sektorem kryptowalut nie jest wystarczająco rygorystyczny, aby powstrzymać oszustów. Zasugerował, by „pozwolić, aby branża rozwijała się jako plac zabaw dla dorosłych”. Można to chyba uznać za apel o stworzenie globalnych piaskownic regulacyjnych.

– Teraz nadszedł czas na poważne regulacje dotyczące kryptowalut. Najważniejsze jest to, że nie potrzebujemy tylko europejskiego rozwiązania. Potrzebujemy światowych regulacji – wyjaśnił.

Branson wcześniej już pokazał, że może uchodzić za zwolennika technologii blockchain. Mówił, że daje nam ona „fale innowacji”. Wskazywał jednak też na to, że nowinki technologiczne przyciągają „oszustów”, którzy mogą zaszkodzić inwestorom. Ostrzegł również konsumentów, aby uważali na projekty kryptowalutowe, w które inwestują, ponieważ niektóre z nich niosą za sobą znaczne ryzyko.

W tej chwili branża nie stanowi zagrożenia dla globalnej stabilności monetarnej, ale sytuacja może się zmienić, jeśli prawodawcy nie podejmą niezbędnych środków, podsumował Branson.

Środowisko regulacyjne kryptowalut w Niemczech

Badanie Coincub przeprowadzone na początku tego roku wykazało, że Niemcy są najbardziej przyjaznym kryptowalutom krajem na świecie w oparciu o skalę „akceptacji kryptowalut i przełomową decyzję” zezwalającą na inwestycje w cyfrowe aktywa.

Wiodąca gospodarka Unii Europejskiej zastosowała już pewne regulacje. Na przykład tylko banki, które mają wymagane licencje, mogą zajmować się bitcoinami i altcoinami. Władze wprowadziły również standardy opodatkowania kryptowalut. Osoby, które generują zyski powyżej 600 euro z handlu kryptowalutami, powinny zapłacić 45-proc. podatek i 5,5% podatku solidarnościowego.

Ministerstwo Finansów zastosowało w maju pewne poprawki, mówiąc, że osoby, które hodlują kryptowaluty przez ponad rok, nie będą podlegały opodatkowaniu. Wcześniej mieszkańcy Niemiec musieli przechowywać swoje cyfrowe waluty przez co najmniej dziesięć lat, aby uzyskać zwolnienie z podatku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności