fear and greed

Fear and Greed index spadł do poziomu z października 2020

Bitcoin
bitbay zonda

Wraz ze spadkiem ceny Bitcoina (BTC) poniżej progu 29 000 dolarów, pogorszyły się też nastroje inwestorów. Indeks Fear and Greed (strachu i chciwości) spadł do poziomu z października 2020 roku.

Strach na rynku

W dniu 22 stycznia, indeks strachu i chciwości gwałtownie spadł do wartości 40, powodując zmianę nastrojów rynkowych z “Ekstremalnie chciwych” do “Strachu”. Indeks spadł do tak niskiego poziomu po raz pierwszy od 3 października 2020 roku, kiedy to Bitcoin handlował na poziomie około 10 500 dolarów.

Podobnie jak indeksy strachu i chciwości na tradycyjnych rynkach, kryptowalutowy indeks jest narzędziem mierzącym dwie podstawowe emocje, które wpływają na to, jak bardzo inwestorzy są skłonni kupować kryptowaluty.

Według Alternative.me, skrajny poziom strachu może być znakiem, że inwestorzy są zbyt zaniepokojeni, co może oznaczać dobrą okazję do zakupu. Alternatywnie, gdy inwestorzy stają się zbyt chciwi, może to być znak, że na rynku pojawi się korekta.

Rzeczywiście, przed spadkiem do 40, w dniu 6 stycznia Fear and Greed Index osiągnął poziom 95. To pokazało niesamowitą chciwość inwestorów, która w dniu 8 stycznia doprowadziła do nowego ATH na poziomie 42 tys. USD. Następnie na rynku miała miejsce znacząca korekta, która popchnęła BTC na południe do poziomu 28 750 USD.

Komentarze ekspertów

Ponieważ w ostatnich dniach Bitcoin doświadcza ostrej korekty, więcej osób z branży komentuje ruchy cenowe. 21 stycznia Scott Minerd, dyrektor inwestycyjny w firmie usług finansowych Guggenheim, przepowiedział, że cena BTC spadnie do 20 000 dolarów. Dyrektor uważa jednak, że w dłuższej perspektywie Bitcoin osiągnie cenę 400 tys. USD. Prognoza ta jednak nie spełni się w tym roku.

Mike Novogratz, założyciel Galaxy Digital, jest przekonany, że Bitcoin ponownie rozpocznie rajd. W dniu 21 stycznia opublikował poniższy tweet.

Tagi
bitcoin Chciwość kryptowaluty Strach

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.